Gyvenimas

2019.03.09 08:25

Lėlei Barbei – 60 metų

LRT RADIJAS2019.03.09 08:25

Lėlei Barbei šiandien sukanka 60 metų. Šis kompanijos „Mattel“ produktas iki šiol išlieka vienu populiariausių vaikų žaislų.

Reaguodama į kritiką dėl neigiamų stereotipų mergaitėms formavimo, prieš kelerius metus kompanija pristatė įvairių kūno sudėjimo tipų, skirtingų odos spalvų ir tautybių lėles.

Pirmas originalusis amerikietiškosios Barbės reklaminis klipas parodytas 1959ųjų pavasarį, kai kompanija „Mattel“ pagamino pirmąją Barbės versiją. Jau tada, amerikeičiai pradėjo intensyviaii reklamuoti ir pardavinėti ne tik lėles, bet ir gausybę su jomis susijusios atributikos. Tai buvo vienas sėmingiausių tokių verslo modelių.

Kita vertus, gerai įsižiūrėjus pirmosios Barbės gerokai skiriasi nuo dabartinių, gal ne pagal konstrukciją, bet pagal veido bruožus. Taip yra todėl, kad iš tikrųjų Barbė yra labai garsios, bet dabar jau užmirštos vokiškos lėlės Bild Lilly kopija. Būtent šios lėlės kūrėjai sugalvojo kitaip sukiojamą galvą ir naujovišką klubų konsturkciją. Bet tikrasis Lili prototipas buvo 1952-aisiais vokiečių dienraščiui „Bild“ Caitungo sukurto komikso herojė Lili. Ji visai nebuvo mergaičių žaislas.

Tikroji „Bild“ Lili buvo seks bomba ir labai savarankiša moteris. Pagal ją sukurta lėlė iškart tapo sensacija, nors konervatyvesnių pažiūrų mamos Vokietijoje gerokai piktinosi dėl jos seksualios išvaizdos.  Būtent šią lėlę 1956aisias iš šveicarijos į Ameriką parsivežė vieno „Mattel“ įkūrėjų žmona Ruth'a Handler. P

o trejų metų pavadinta jos dukros Barbaros vardu Niujokro žaislų mugėje pasirodė pirmoji Barbė.      

Barbių kolekcininkė Laima Slepkovaitė sako, kad ši lėlė nuolat reaguoja į visuomenės pokyčius.

Kasmet pasaulyje parduodama maždaug 58 milijonai Barbės lėlių daugiau kaip 150 valstybių.

 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.