Gyvenimas

2019.03.08 12:21

Marius Čepulis. Moterys ar vyrai valdo pasaulį? (komentaras)

Marius Čepulis, gamtos fotografas2019.03.08 12:21

Žmonių pasaulyje vis dar valdo vyrai. Taip, yra visokių išimčių, bet apskritai paėmus bus vyrų viršus. Nėra čia ko stebėtis, kai per amžius moters vieta buvo prie puodų ir lopšių, o apie lygias teises kalbėti buvo pradėta visiškai neseniai. O kaip yra gyvūnų pasaulyje? Kokia ten moteriškos lyties individų padėtis? Gamtoje patino tikslas – surasti patelę, nugalėti konkurentus ir ją apvaisinti, patelės tikslas – pasirūpinti, kad gimtų užtektinai sveikų palikuonių, kurie galėtų pratęsti giminę.

Ar visada reikalingi vyrai? Tikrai ne. Krūva organizmų puikiai apsieina be jų ir dauginasi partenogenetiškai (organizmas vystosi iš neapvaisintų kiaušinėlių). Tai būdinga kai kuriems vėžiagyviams (pavyzdžiui, dafnijoms), kelioms vorų, vabzdžių, kirmėlių, žuvų, amfibijų, driežų, gyvačių, paukščių (tiesa, stebėta tik pas naminius paukščius) rūšims. Vienos driežų rūšies, kuri gyvena Meksikoje, išvis nėra rasta patinų. Patelės gimdo pateles ir gyvena sau laimingai (gerai, nežinau, ar laimingai).

Žuvies meškeriotojo (jūrų velnio) mažytis patinas suradęs patelę prisisiurbia prie jos kaip erkė. Ir lieka kaboti. Jo visi organai rezorbuojasi ir lieka tik sėklidės. Kai patelė sumanys apvaisinti savo kiaušinius, juo pasinaudos. Dalis žuvų nenori būti patelėmis ir pakeičia lytį į vyrišką. Nes, o kodėl ne? Visiems žinomos žuvytės klouno gyvenime viskas vyksta atvirkščiai – jei miršta ar dingsta paprastai didesnė dominuojanti patelė, jos vietą užima patinas, virsdamas patele. Taip, žuviuko Nemo tėtis turėtų būti mama.

Vabzdžių pasaulyje patinas paprastai tereikalingas tam, kad apvaisintų patelę, kartais jis ne savo noru pasiaukoja ir tampa jos maistu, kad ši turėtų daugiau energijos ir maisto medžiagų kiaušiniams dėti (plėšrios musės, maldininkai).

Skruzdžių yra daugiausia iš visų vabzdžių, ką ten iš vabzdžių – visų skruzdžių masė yra didesnė nei visų žmonių masė ir visos skruzdės yra patelės – tad tikrai patelės valdo. Patinai gimsta tik tam, kad apvaisintų naujas karalienes, ir tuoj pat dvesia. O naujas teritorijas užima, kariauja ir skruzdėlyno gyvenimą tvarko tik moterys – karalienė, darbininkės, kareiviai (kareivės, jei jau tiksliau).

Tas pats ir bičių pasaulyje. Keli tranai apvaisina karalienę ir jų misija baigta. Juolab, kad baigiant apvaisinimui dažnai nutrūksta trano lytinis organas kartu su pilvelio galu.

Varliagyvių patelėmis tenka sunki dalia. Pažiūrėkit į vargšes rupūžes, kurios jau tuoj keliaus į nerštavietes. Negana to, kad reikia įveikti kelis kilometrus iki pamėgtos kūdros, dar ant kupros užsikaria koks patinas ar keli, tai ir juos reikia temptis, kad ponai galėtų vandenyje apvaisinti išleistus ikrelius. Tiesa, patinas truputį padeda tuos ikrelius išspausti iš patelės (sakykim taip – dalyvauja gimdyme).

Mūsų gyvačių patelės yra stambesnės už patinus ir šie kovoja dėl teisės jas apvaisinti, bet vėliau jau žalčių patelės pačios ieško, kur dėti kiaušinius, o angys vasaros gale atsiveda gyvus angiukus (angių kiaušiniai vystosi patelės kūne). Įdomu, kad patelės surenka sėklą iš kelių patinų ir „gali nuspręsti“, kuris taps jų vaikų tėvu.

Paukščių pasaulyje dažniausiai patinai yra kiek stambesni ir ryškesni. Išimtis būtų plėšrieji paukščiai, kur patelės yra stambesnės. Paprastai peri ir jauniklius prižiūri abu poros nariai. Vištinių (tetervinai, kurtiniai) ir daugumos ančių tuo užsiima tik patelės, o tokio paukštelio plaukiko (kartais pas mus pasirodančio) patelės kovoja dėl patinų, o patinai jau užsiima perėjimu ir jauniklių priežiūra, kai patelės keliauja po margąjį pasaulį.

O kaip gi su žinduoliais? Dažnai ir čia vyrai tik pasirodo veisimosi metu, o vėliau laikosi atskirai, tad viskam vadovauja patelės. Elnių bandose vadovauja ne didžiausius ragus turintis patinas, o labiausiai patyrusi patelė. Tas pats su stumbrais, kur vedlės yra stumbrės, o patinas tik žiūri, kad prie jo rujojančių karvių neprieitų kiti patinai.

Turbūt žymiausi matriarchalinės sistemos pavyzdžiai būtų drambliai, banginiai (ypač orkos), tie patys liūtai. Čia valdo patelės ir tik patelės. Bet turbūt iš visų gyvūnų didžiausios „amazonės“ yra dėmėtosios hienos.

Pradėkim nuo to, kad hienos nelabai atskirsit nuo patino, nes hienos klitoris yra beveik tokio pat ilgio, kaip patino lytinis organas. Per jį jos apvaisinamos ir per jį jos gimdo (žinau, sunku įsivaizduoti). Bet užtat hieną apvaisinti įmanoma tik tada, kai ji to tikrai nori.

Hienų hierarchinėje struktūroje aukščiausiai stovi patelės. Patinai čia tikrąją to žodžio prasme tyliai inkščia po padu – pati vargšiausia patelė stovės aukščiau už patį svarbiausią patiną.

Beždžionių pasaulis labai įvairus, tai ir santykiai tarp individų smarkiai varijuoja. Nors dažnai patinai yra stipresni ir dominuojantys (gorilos), bet, pavyzdžiui, geladų (tokios šunbeždžionės) patelių grupė gali išvyti nepatinkantį patiną.

Daugumai lemūrų, bei mažosiom šimpanzėm irgi vadovauja patelės.

Nežinau, kaip čia taip žmonių pasaulyje atsitiko, kad vyras tapo stipresnis ir priimantis sprendimus. O gal tik moterys leidžia mums, vyrams, taip galvoti?

Tai su kovo 8–ąja, mielosios. Nebūkit hienos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.