Gyvenimas

2019.03.02 12:38

Kaziuko mugės (ne)tradiciniai amatai: nuo bambuko šiaudelių iki papuošalų iš statybinių medžiagų

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2019.03.02 12:38

Lankytojai Kaziuko mugėje vis dažniau ieško ne tradicinių verbų, medinių šaukštų ar riestainių, o įdomių ir nematytų daiktų namams bei stiliaus detalių. Mugės Dizaino alėjoje įsikūrę jaunieji kūrėjai džiaugiasi, kad jų darbai sulaukia vis daugiau susidomėjimo – vieni dėl populiarėjančio minimalizmo ar gamtosaugos aktualijų, kiti dėl netikėtų kūrybinių sprendimų.

Tarp Lietuvos ir Kambodžos įsikūrusio startuolio „Bam That“ įkūrėja Justina Kaluinaitė mugės lankytojams siūlo įsigyti iš bambuko pagamintų daugkartinio naudojimo šiaudelių gėrimams. Ji primena, kad būtent šiaudeliai yra vienas iš dažniausiai naudojamų vienkartinio plastiko produktų. Vėliau juos išmetame, nesijaudindami dėl to, kad jie yra šimtmečius ir daro nemenką žalą gamtai.

Mergina džiaugiasi, kad ne tik kuria gamtai draugišką plastiko alternatyvą, tačiau užsiima ir edukacija – drauge su savanoriais lankosi mokyklose bei pasakoja vaikams apie plastiko taršos mažinimą ir atsakingą vartojimą.

„Šiaudeliai iš bambuko gaminami Kambodžoje, bendradarbiaujant su su vietos bendruomene, moterų centrais. Pirmą kartą į Lietuvą juos atvežiau šią žiemą. Jau teko dalyvauti vienoje panašioje mugėje, kur jie sulaukė didelio susidomėjimo“, – džiaugiasi J. Kaluinaitė.

Kelis eurus kainuojantį bambukinį šiaudelį, tinkamai prižiūrint, galima panaudoti maždaug aštuonis ar net devynis šimtus kartų. „Šiaudeliai parduodami su dėklu, kad žmonės galėtų juos nešiotis su savimi. Be to, jie nelakuojami, nedažomi ir kitaip chemiškai neapdoroti, tad naudojimo metu neišskiriamos jokios kenksmingos medžiagos. Yra ir tai patvirtinantis sertifikatas“, – patikina sparčiai populiarėjančio startuolio įkūrėja.

Stabtelėjus prie kito stendo, pasitinka Vaida Vaitkė, iš meldų kurianti autorinius darbus – rankines, kuprines ar pintus krepšius. „Ekologiškos idėjos – puikios, tačiau kaip ir dauguma madingų tendencijų, jos gali būti greitai nuvalkiojamos. Mano kūryba gimsta iš asmeninio sąmoningumo, – sako kūrėja. – Gyvenu gamtoje, ji man suteikia jėgų ir yra per daug brangus dalykas, kad jai kenkčiau ar iš jos norėčiau pasipelnyti. Draugiškumas gamtai ateina iš mano pačios gyvenimo būdo.“

Prie ežero gyvenanti V. Vaitkė patikina, kad visi jos darbai pagaminti rankomis – net ir meldus iš kurių gamina rankines, ji surenka pati. „Nežinau, kur baigiasi gyvenimo būdas, o kur prasideda darbas. Man tai yra vientisa, nedaloma. Aš nedirbu, o gyvenu“, – pasakoja V. Vaitkė. Ji sakosi nesistengianti nustebinti nereikalingu dekoru, mieliau naudoja natūralias medžiagas, stengiasi atskleisti jų galimybes bei jomis improvizuoti.

Po Dizaino alėją bevaikštant, akis užkliūva už ryškiaspalvių lietpalčių. Jau trečiąją sezoną gyvuojančio prekės ženklo „lietpaltis.lt“ įkūrėja Roberta Benevičiūtė atskleidžia, kad jau yra dalyvavusi įvairiose mugėse, tačiau Kaziuko mugėje įsikūrė pirmą kartą.

„Vos tik prasidėjo mugės šurmulys, lietpalčiai iškart sulaukė nemažai susidomėjimos. Smagu, kad jais susižavėjo alėjoje apsilankę miesto svečiai iš Prancūzijos“, – šypsosi mergina.

Tiesa, ji pasakoja turinti prekės ženklo internetinę parduotuvę, tad pastebinti, kad stilingais liepalčiais domisi ne tik tautiečiai – užsakymų sulaukiama iš Prancūzijos, Vokietijos, Anglijos, Naujosios Zelandijos ir kitų tolimų kraštų.

R. Benevičiūtė sako, kad smagu, jog populiarėjantys ir nemažai susidomėjimo sulaukiantys jauni kūrėjai savo darbus gali pristatyti jau Kaziuko mugėje. Anot jos, tai renginys, kuriame jau prekiaujama ne vien moliniais puodeliais ar verbomis. „Manau, kad keičiantis laikams, keičiasi ir žmonių poreikiai. Natūralu, kad jiems jau norisi ir šiuolaikiškų šalies kūrėjų darbų“, – įsitikinusi prekės ženklo įkūrėja.

Jai antrina ir Dizaino alėjoje įsikūrusi rankų darbo papuošalų kūrėja Alina Malko. „Mugėje besilankantys žmonės džiaugiasi, kad atranda ne vien tradicinius gaminius, bet ir labai įdomių, netikėtų, naujoviškų dalykų. Būtent tai juos atvilioja į mugę“, – pasakoja prekės ženklo „Malko“ įkūrėja. Jos stende puikuojasi vienetiniai aksesuarai iš sidabro, medžio ir epoksinės dervos.

Pastaroji medžiaga naudojama statybose, tačiau A. Malko rado būdą ją panaudoti ir juvelyrikos dirbiniams.

„Internetas – visagalis. Iš pradžių susidomėjau epoksine medžiaga. Naršydama radau daugybę vaizdo įrašų, kuriuose demonstruojama, kaip ji panaudojama namų apdailai, gaminant stalus ar stalviršius. Sumaniau šiek tiek paeksperimentuoti ir panaudoti epoksinę dervą juvelyrikos dirbiniams sukurti ir man pavyko.

Tiesa, tuo metu buvau suradusi vos porą žmonių, kurie iš šios medžiagos gamina aksesuarus. Ir jie buvo visai kitame pasaulio krašte – Australijoje. Tačiau pastaruoju metu epoksinė derva sparčiai populiarėja ir pas mus“, – pasakoja kūrėja.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.