Gyvenimas

2019.03.16 20:00

Daktaras Unikauskas: virusus užmigdysite išėję pasivaikščioti ir suvalgę raugintų daržovių

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2019.03.16 20:00

Visi mes esame vienokių ar kitokių virusų nešiotojai. Jei dabar jaučiatės gerai, vadinasi, šie virusai miega, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ teigia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Cukrus ir stresas, pasak jo, virusus pažadina, o šviežios ir raugintos daržovės juos užmigdo.  

„Pirmas dalykas, kurį turite žinoti, yra tai, kad virusai nėra gyvi, – sako daktaras. – Tai yra genetinės medžiagos masė maišelio tipo apvalkale. Jie būna neaktyvūs, kol organizmo atsparumas sumažėja. Štai tuomet virusai atgyja, pabunda ir užgrobia mūsų ląsteles bei ima daugintis, kad galėtų paplisti po organizmą.

Kai taip nutinka, jūsų imuninė sistema turi pradėti dirbti gerokai stipriau ir kontraatakuoti juos. Kadangi antibiotikai virusų neveikia, imuninei sistemai tenka kovoti vienai ir tam jai prireikia nuo septynių iki dešimt dienų, o kartais ir dar ilgiau“, – pasakoja daktaras.

Virusų, anot profesoriaus, yra visur, visoje aplinkoje, net ir jūroje. Viename litre jūros vandens yra daugiau nei šimtas milijardų virusų. Čia jie yra tam, kad padėtų skaidyti bakterijas iki anglies atomų, neleistų jų prisidauginti per daug. Virusai negali mums padaryti žalos, jei to neleidžia mūsų ląstelės.

Virusus sukelia:

Stresas yra viena didžiausių virusinių ligų priežasčių, pastebi medikas. Tad stenkitės daryti viską, kad suvaldytume stresą: kasdien eikite pasivaikščioti, gerai maitinkitės, leiskite laiką su žmonėmis, kurie nekelia jums papildomo streso – darykite viską, ką galima, kad tą problemą sumažintumėte.

Virusus pažadina nevisavertė mityba, ypač mikroelementų trūkumas. „Jei jums, pavyzdžiui, trūksta cinko ar seleno, galimybė virusams jus pažeisti padidėja, nes jūsų ląstelės silpnėja. Imuninė sistema priklauso nuo mikroelementų. Taip pat jums visuomet padės apsisaugoti fermentai, esantys šviežiose daržovėse. Mityba, kurioje yra daug cukraus, yra vienas iš virusus aktyvinančių veiksnių“, – tvirtina A. Unikauskas.

Radiacija – dar vienas veiksnys, galintis sukelti virusinę infekciją

Gydytojos teigimu, aplinkos kaltinimas ir nepasitikėjimas aplinkiniais kelia tikrai nemažą stresą – reikia daugiau meilės ir produktų, kurie užmigdo virusus ir padeda su jais kovoti.

– Valgykite raugintas daržoves ir lapines salotas. Labai svarbu vartoti pakankamai Vitamino C, kuris yra vienas galingiausių vitaminų, galinčių apsaugoti jus nuo virusų atakų. Jo yra raugintuose kopūstuose, paprikose, lapinėse salotose.

– Vitaminai A ir D – nepakeičiami kovoje su virusinėmis ligomis. Šių abiejų vitaminų kombinacija (50 proc. vitamino A ir 50 proc. vitamino D), yra menkių kepenų aliejuje.

Dar vienas įdomus dalykas yra tai, kad žmonės pradeda sirgti rudenį. Sakome „gripo sezonas“ – o gripą sukelia virusai. Kodėl taip nutinka? Logiškiausias paaiškinimas būtų tai, kad sumažėja vitamino D kiekis – iš saulėtos vasaros mes pereiname į tamsų rudenį ir mūsų vitamino D kiekis staigiai krinta, teigia daktaras.

Parengė Eimantė Juršėnaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.