Naujienų srautas

Gyvenimas2019.02.28 13:27

Erkės jau bunda: kaip apsaugoti savo augintinį

Sniegas už lango dar nereiškia, kad per kelias šiltesnes dienas jūsų augintiniui neįsiurbė erkė – vos tik oro temperatūra pasiekia penkis laipsnius šilumos, reikėtų pasirūpinti gyvūno apsauga, portalui LRT.lt sako veterinarijos gydytoja Akvilė Kučaitė. Kai kurie šeimininkai jau pastebėjo, kad jų augintiniai iš pasivaikščiojimo grįžo su įsisiurbusia erke, tad gydytoja pataria, kokias priemones pasirinkti, kad išsaugotumėte gyvūno sveikatą bei pasakoja, kaip atpažinti pirmuosius klastingosios erkių sukeliamos ligos bebeziozės simptomus.

Pasak Žvėryno veterinarijos gydykloje dirbančios specialistės, erkių sezonas prasideda kai vidutinė lauko temperatūra pasiekia penkis laipsnius šilumos. „Tačiau Lietuvoje orai gali būti ganėtinai nepastovūs: porą dienų vyrauja šiltesni orai, po to vėl pasninga. Net ir per tas porą šiltų dienų gyvūnui gali įsisiurbti užkrėsta erkė ir sutrikdyti augintinio sveikatą, todėl nesvarbu, ar yra sniego, stebėkite oro temperatūrą“, – pastebi ji ir pataria pasirūpinti apsauga nuo erkių.

Apsaugos priemonių, anot A. Kučaitės, yra labai daug: nuo įvairių antkaklių iki tablečių ar lašiukų. „Kaskart einant pasivaikščioti augintinio kailį galima išpurkšti specialiu purškalu. Ši priemonė tinkama naudoti ant drabužių, tad nuo erkių bus apsaugotas ir gyvūnas, ir jo šeimininkas. Purškalas itin tinka, jei mėgstate ilgus pasivaikščiojimus gamtoje.

Bene patogiausia apsauga – lašiukai, kurie veikia mėnesį ar net tris. Pastaruoju metu labai populiarios yra ir įvairios tabletės, tik paprastai šios veikia jau įsisiurbus erkei. Kai ši paragauja kraujyje esančių medžiagų miršta ir po poros dienų sudžiūvusi nukrenta“, – paaiškina veterinarijos gydytoja bei įspėja, kad ir tabletės, ir lašiukai pradeda veikti per parą ar dvi.

Jei įsisiurbė erkė, iškart panikuoti nereikėtų – kad užkrėstoje erkėje esantys parazitai apsigyventų jūsų gyvūno organizme, jie turi prisitaikyti, o tai gali užtrukti parą ar net porą. Todėl gydytoja rekomenduoja po kiekvieno pasivaikščiojimo atidžiai apžiūrėti augintinį ir jei radote įsisiurbusią erkę skubiai ją ištraukti.

Bene pavojingiausiai ir dažniausiai pasitaikanti liga, kurią perneša erkės – bebeziozė.

„Ligą sukeliantis parazitas ardo gyvūno kraujyje esančius eritrocitus, jie sukimba ir užkemša kraujagysles. Kadangi pažeisti eritrocitai pasišalina per inkstus ar kepenis, dažnai yra užkemšamos būtent jų kraujagyslės, – pasakoja A. Kučaitė. – Dėl bebeziozės gyvūnas pirmiausia pasidaro liūdnas, vangus, prastai valgo ar iš vis ima badauti.

Ligos eigai įsibėgėjus gyvūnas gali pradėti šlapintis su krauju, vemti ar karščiuoti. Pastebėjus, kad gyvūnas elgiasi neįprastai, rekomenduojama skubiai jį nugabenti į veterinarijos kliniką. Pavėlavus gyvūno gali ir nepavykti išgelbėti.“

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi