Gyvenimas

2019.03.17 12:57

Pamirškite „hygge“: mėgstamiausias danų žodis „pyt“ – susitaikykite ir judėkite į priekį

LRT.lt2019.03.17 12:57

Kai nepadeda „hygge“, galite spausti „pyt“ mygtuką, sako danai. Tardami šį žodį jie siūlo susitaikyti su situacija, nepasiduoti stresui ir judėti toliau, praneša BBC. „Pyt“ filosofija taip paplitusi, kad mokyklose vaikai turi plastikinį mygtuką, kurį gali paspausti gavę prastą pažymį. Taip jie mokosi, kad pralaimėti yra normalu.

Danai neretai vadinami laimingiausiais žmonėmis žemėje, o tokiais būti jiems padeda gyvenimo filosofija, žinoma kaip „hygge”. Bet ką daryti, kai ir „hygge“ nebepadeda? Danai turi dar vieną magišką žodį – „pyt“. Visai kaip „hygge“, „pyt“ sunku išversti į kitas kalbas, tačiau kai kurie lingvistai sako, kad ši sąvoka galėtų būti verčiama kaip „nesvarbu, tiek to, nesijaudink, pamiršk apie tai“. Visgi toks vertimas tiksliai neatspindi teigiamos „pyt“ reikšmės.

Danai sako – paspauk „pyt“ mygtuką, t. y. susitaikyk su tuo, kad negali kontroliuoti kažkokios situacijos, net jei tai tave erzina ar pykdo. Susitaikyti ir gyventi toliau – tokiu būdu, anot danų, išvengiama nereikalingo energijos švaistymo. Be to, šį žodį danai vartoja ir norėdami paguosti draugus ar artimuosius nemaloniose situacijoje.   

„Pyt“ taip mėgstamas Danijoje, kad 2018 metais „Bibliotekų savaitės“ metu buvo išrinktas mėgstamiausiu šios šalies gyventojų žodžiu. Sunku patikėti, bet „hygge“ nė nepateko į trumpąjį nominantų sąrašą. Danijos bibliotekų asociacijos prezidentas Steenas Bordingas Andersenas teigia, kad žodžio „pyt“ populiarumas tik dar kartą parodo, koks įtemptas ir kupinas streso yra gyvenimas ir kad danai nori į viską žvelgti paprasčiau bei atsipalaiduoti.

Nesistebi žodžio populiarumu ir prieš 20 metų Danijoje apsigyvenęs amerikiečių fiziologas, rašytojas Chrisas MacDonaldas. Jis prisipažįsta, kad „pyt“ yra vienas jo mėgstamiausių žodžių. Anot amerikiečio, danų kalba yra nuobodi ir monotoniška, o „pyt“ skamba labai mielai.

Danai „pyt“ gyvenime naudoja dažnai ir perduoda jį jaunajai kartai – vaikai su šiuo žodžiu susiduria jau darželyje, o mokykloje išmoksta paspausti „pyt“ mygtuką. Tą jie daro tiesiogine prasme – plastikinis mygtukas, ant kurio parašyta „pyt“, būna priklijuotas prie kartoninio pagrindo ir padėtas klasėje, gerai matomoje vietoje. Vaikai jį gali paspausti tada, kai būna nusiminę negavę gero pažymio ar nelaimėję žaidimo. Nuo jaunų dienų jie mokosi, kad pralaimėti yra normalu – tai yra realaus gyvenimo dalis.

Mokytoja Charlotte Sorensen teigia, kad „pyt“ mygtukas yra genialus išradimas – nors jis nepadeda visiems vaikams, tačiau daugeliui jis tikrai reikalingas. Tikro mygtuko paspaudimas jiems padeda susitaikyti su situacija ir gyventi toliau. Beje, kai kuriose parduotuvėse Danijoje parduodamas plastikinis mygtukas – paspaudus jį galima išgirsti magišką žodelį „pyt“. Prabangesni variantai pasako dar daugiau, pavyzdžiui, „Giliai įkvėpk. Viskas bus gerai.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.