Gyvenimas

2019.02.23 10:38

„Bix“: šiais laikais yra labai daug vidutinybių, teršiančių eterį

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2019.02.23 10:38

„Ne kiekviena smulkmena verta dėmesio ir eterio laiko. Įrašinėdami savo albumus sukuriame tiek dainų, kiek pakaktų keliems albumams, tačiau iš visos gausybės atrenkame vos kelis atikrintus kūrinius“, – sako grupės „Bix“ nariai Saulius Urbonavičius-Samas ir Gintautas Gascevičius, sostinėje šurmuliuojančioje Knygų mugės Muzikos salėje pristatę du naujus leidinius.

Pirmasis – dėžutė, kurioje net septyni grupės albumai. Galima sakyti, kad dėžutėje telpa visa grupės istorija ir pasiklausius visų albumų galima išgirsti, kaip per daugiau nei du dešimtmečius keitėsi grupės muzika.

Tiesa, panašią dėžutę legendiniai rokeriai pristatė ir praėjusių metų Knygų mugėje ir sako, kad šiemet ji yra papildyta pirmuoju grupės albumu – 1982 m. išleistu „Žiurkių miestu“. „Galima sakyti, kad tai studentiškas albumas, kuris tuo metu skambėjo kaip visiškas avangardas ir sudominonet ir Šiaulių saugumą. Tai beveik istorinis daiktas, kurį galima laikyti sekcijoje ir vadinti savotišku Lietuvos roko legendų palikimu“, – geros nuotaikos nestokodamas sako Samas.

E. Blaževič/LRT nuotr.

Jis patikina, kad visus dėžutėje esančius albumus myli kaip savo vaikus : „Visi sunkiai pagimdyti, kai kurie atsiradę po Cezario pjūvio ir kitokių komplikacijų. Juk anksčiau norint įrašyti albumą reikėjo kone kryžiaus kelius praeiti, vien jau patekti į studiją buvo labai sudėtinga. O jei patekdavai kartais tekdavo ir kelias paras be miego įrašinėti.“

Be to, pasak jo, anuomet reikėdavo viską įrašyti iš pirmo karto – pasibaigus juostai galėjai prarasti ir galimybę toliau įrašinėti.

Galbūt todėl žinomas prodiuseris ir įvairių televizijos projektų komisijos narys sako, kad kiekvienas albumas turi būti subrandintas. Samas atskleidžia, kad kuriant pastarąjį grupės albumą buvo sukurta tiek kūrinių, kiek būtų pakakę bent trims albumams, tačiau buvo atrinkti devyni geriausi, kurie ir pasirodė albume.

„Nereikia teršti eterio, jei neturi, ką pasakyti ir savo kūrybos nepatikrinai daugybę kartų. Deja, šiandien yra daug vidutinybių, kurie teršia. Nereikia manyti, kad kiekviena smulkmena verta dėmesio“, – teigia jis ir prasitaria pasvajojantis vieną dieną „Bix“ dainų tekstu sudėti į knygą, iliustruotą savo paties piešiniais. „Veikiausiai klausydamiesi ne viską išgirstate. Perskaitę atrastumėte daugiau užkoduotų, iki šiol aktualių minčių ir galbūt nustebtumėte“, – priduria jis.

Kitas Muzikos salėje pristatytas leidinys – grupės „Bix“ nario G. Gascevičiaus albumas „Varava“. Kaip pats autorius juokauja, sugalvojęs tokį pavadinimą jis sudvejojo, ar kokioje nors kalboje šis žodis nereiškia keiksmažodžio, tačiau nusiramino, kad tai toks pat lietuviškas žodis, kaip ir batonas ar česnakas, tik vartojamas rečiau ir reiškiantis „eilė“ arba „seka“.

G. Gascevičius pasakoja neradęs žanro, kuris galėtų apibūdinti muziką skambančią albume – galbūt avangardas, galbūt eksperimentinė muzika. „Ir visi žanrai tinka, ir visi netinka, – sako atlikėjas. – jame skamba įdomesni sprendimai ir savotiški žaidimai – jame galite išgirsti įvairių instrumentų ir skambančių objektų. Viename kūrinyje skamba net ir karpių šėrykla, primenanti 4 m. skersmens ir 8 m. ilgio statinę. Tokios statinės naudojamos karpių fermose.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt