Naujienų srautas

Gyvenimas2019.02.21 16:01

Neįprastas būdas pradėti dieną – sutartinių mankšta

Kiekvieną trečiadienį Mokytojų namų choreografijos salėje susirinkusieji ankstų rytą pradeda dainuodami sutartines ir pagal jas šokdami. Besidomėdama Lietuvos etnomuzikologės, etnochoreologės, mokslų daktarės Dalios Urbanavičienės šokamųjų ir žaidžiamųjų sutartinių tyrinėjimais, etnomuzikologė Agota Zdanavičiūtė parengė ypatingą lietuvišką ryto sutartinių mankštą. Šiam naujam sumanymui ją įkvėpė mūsų protėvių palikimas.

„Sutartines giedu jau seniai, su sese vedame sutartinių ratus. Kai tyrinėji sutartines, garsus, žodžius ir garsažodžius, jie atsiskleidžia, tada pastebi, kad jos skiriasi pagal paros metą. Turime ryto, vakaro sutartines. Nuo Naujųjų metų pradėjusi keltis anksti pagalvojau, kad tą rytą reikia išnaudoti turiningai, norėtųsi įtraukti ir kitus“, – kalba A. Zdanavičiūtė.

Pasak mankštos sumanytojos, sutartinių dainavimas – tai tarpusavio ir vidinės darnos atradimas, gebėjimas sutarti ir suderėti su kitais. Dainuojant reikia ne tik laiku įsilieti į sutartinę, bet ir stebėti kartu dainuojančius. Sutartinės derinamos su tam tikrais ritualiniais šokiais, ypatingais žingsniais, kurie ir sudaro ryto sutartinių mankštą.

„Apie giedojimą ryte galvojau kurį laiką ir nusprendžiau tai suvesti su judesiu. Taip prasibudina balsas, prabudiname balso čakrą, kad galėtume išreikšti ir savo mintis, idėjas. Judesiai padeda išjudinti kūną, tonizuoja, taip pat padeda pajusti stabilumą, nes daug judesių atliekama su pėdomis. Čia ne joga“, – pasakoja pašnekovė.

Kol kas buvo surengtos tik kelios tokios mankštos. Nors judesio čia ir nėra labai daug, bet sutartinių mankšta, pasak jos kūrėjos, skatina budrumą, nes reikia visada sekti sutartinę – girdėti save ir kitu. „Fizinio pasiruošimo nereikia, ir muzikinis pasiruošimas nėra svarbus. Per šią ryto meditaciją išmokstama muzikuoti ir būti budriam“, – tikina A. Zdanavičiūtė.

Pasak mankštos sumanytojos, tai savotiškas iššūkis ir atradimo džiaugsmas tiek mokiniams, tiek jai pačiai. Jeigu norite pajusti, kas svarbu ryto ritualuose, atsakymo galima ieškoti kartu su grupe bendraminčių Vilniaus mokytojų namuose.

Plačiau – vaizdo įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi