Gyvenimas

2019.02.18 21:52

A. Gurevičius apie filmą „Dviračiais per Tadžikiją“: jie laisvę sieja su darbo neturėjimu

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2019.02.18 21:52

„Filmas kalba apie laisvę – mes norime ne tik atsakyti, kas tai yra, bet kartu papasakoti, ką apie tai galvoja sutikti žmonės“, – sako filmų kūrėjas Algirdas Gurevičius, LRT TELEVIZJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ pristatantis naujausią darbą – „Dviračiais per Tadžikiją“. Pasak jo, šis filmas – ne tik mėgstantiems pažinti kitus kraštus, keliauti su dviračiais, bet ir tiems, kurie domisi laisve.

Anot A. Gurevičiaus, filmas „Dviračiais per Tadžikiją“ siesis su Lietuvos 100-mečiu, kurį minėjome pernai.

„Šis filmas kiek kitoks nei įprasti filmai apie keliavimą dviračiais. Filmas kalba apie laisvę – mes norime ne tik atsakyti, kas tai yra, bet kartu papasakoti, ką apie tai galvoja sutikti žmonės. Pasireiškė ne tik kalbos barjeras, bet kartu požiūrių skirtumas. Jiems sunku suprasti, kas iš viso yra laisvė, jie gyvena viduryje kalnų, jiems tai nesuvokiama“, – aiškina filmų kūrėjas.

Sutiktųjų paklausus, kas jiems yra laisvė, dominavo vienas atsakymas, pripažįsta A. Gurevičius: „Vienintelis vyraujantis atsakymas – jie sieja laisvę su darbo neturėjimu. Sunkiau suprasti, tai teigiama ar neigiama, bet suvokimas keistas.“

„Dviračiais per Tadžikiją“ – skirtas ne tik dviračių sporto mėgėjams, keliautojams ar smalsiems žmonėms. Kaip sako A. Gurevičius, filme kiekvienas kažką atras.

„Šis filmas pirmiausia apie dviračius, bet nėra skirtas vien dviračių entuziastams. Manau, kad žmonės, kurie mėgsta keliauti ar domisi kitais kraštais, požiūriais, tikrai kažką suras. Atras ir tie, kurie absoliučiai neturi nieko bendro su kelionėmis. Filmas koncentruojasi į iššūkių, laisvės tyrinėjimo klausimą. Kiekvienam yra bent dalis. Įdomu pamatyti tų žmonių reakciją, kurie jį išvys pirmą kartą“, – šypsosi jis.

Be to, pasirinkimas vykti į Tadžikiją – visiškai atsitiktinis. „Planavome keliauti į Kamčiatką, bet kelionė nesusiklijavo, pabrango bilietai, todėl sugalvojome alternatyvą. Prieš keletą metų lankėmės kaimyninėje šalyje, man ji buvo įdomiausia tiek kelionės, tiek keliautojų prasmėmis. Pamačiau kraštą iš kitos pusės“, – tikina A. Gurevičius.

Pasak filmų kūrėjo, nelengva išskirti ir vieną sudėtingą dalyką, kuris pasitaikė pradėjus kūrybos darbus.

„Iš tikrųjų scenarijaus rašymas šių filmų kontekste yra labai paprastas dalykas. Filmavimas sunkus fizine prasme, nes reikia ne tik keliauti, bet kartu spėti nufilmuoti, paimti interviu. Grįžus namo prasideda montavimo procesas – jis truko 5 mėnesius...“ – dalijasi jis.

Filmo „Dviračiais per Tadžikiją“ premjera – antradienį 19 val. kino teatre „Pasaka“.

Parengė Viktorija Juškauskaitė.

Daugiau – įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.