Gyvenimas

2019.03.04 11:15

Veterinaras: negydomas gyvūnų peršalimas gali sukelti baisių komplikacijų

Indrė Česnauskaitė, LRT.lt2019.03.04 11:15

Šuo ar katė atsisakė dubenėlio gardaus ėdalo, ėmė sunkiai vaikščioti, leisti keistus garsus ir šnarpšti nosimi? Gali pasirodyti keista, bet gyvūnai, kaip ir žmonės, peršąla. Gyvūno organizmas suprogramuotas taip, kad pasveiktų pats, tačiau nusilpus organizmui negydoma liga ir gyvūnams gali sukelti labai rimtų komplikacijų, LRT.lt portalui sako Žvėryno veterinarijos gydyklos veterinaras Mindaugas Rimkevičius.

– Ar visi gyvūnai gali peršalti? Ar tiesa, kad susirgti peršalimo ligomis gali net žiurkėnai?

– Taip, peršalimas – tai liga, būdinga visoms rūšims. Pagrindinis faktorius, nulemiantis ligą, yra susilpnėjęs imunitetas. Staigiai keičiantis temperatūrai iš žemos į aukštą ir atvirkščiai dėl sušlubavusio imuniteto organizmas nesugeba susitvarkyti su aplinkiniais mikrobais, kurių yra visur ir visada. Tada organizmas suserga vadinamuoju peršalimu, žmonėms įvardijama virusine kvėpavimo takų infekcija, – gyvūnams tai taip pat būdinga. Tačiau kartu su šia liga eina ir kitos ligos, tokios kaip raumenų uždegimas, radikulitas, pavyzdžiui, jeigu perpūtė vėjas.

Kalbant apie šunis, tokie susirgimai labiau būdingi namuose gyvenantiems trumpaplaukiams gyvūnams, kurie nėra pripratę prie staigių oro sąlygų pokyčių, ypač stipraus vėjo arba staigaus atšalimo. Būna, kad šunys ne tik peršąla, bet ir nušąla galūnes, ypač pėdutės.

– Tai susirgti galima tik šaltuoju metų laiku? O, pavyzdžiui, katinai irgi gali peršalti, nors į lauką dažniausiai neina.

– Peršalti galima ir vasarą. Staigus temperatūros pokytis, stresas, susijęs su kokiomis nors sąlygomis, pavyzdžiui, gyvūnas staiga dėl ko nors patyrė stresą, ir jam įprasta temperatūra galėjo pasidaryti per žema. Taip pat panašūs simptomai gali pasireikšti perkaitus.

Peršalimų daugiau būna pereinamaisiais laikotarpiais, kai keičiasi oras ir temperatūra. Pavyzdžiui, viduje šuo miega po antklode, kur yra maždaug 20–30 laipsnių šilumos, o po to išeina į lauką, kur yra – 10 laipsnių šalčio ir pučia vėjas. Tokie dalykai turi daugiausia įtakos. Aišku, didesnę įtaką daro ne temperatūra, o vėjas ir drėgmė.

– Kaip pasireiškia gyvūnų peršalimas, galbūt panašiai kaip žmogui?

– Pirmiausia, jeigu tas gyvūnas gyvena šalia žmonių, iškart pastebėsite, kad kažkas ne taip. Jis pasidaro vangesnis, liūdnesnis, gali atsisakyti ėsti, imti sunkiau lipti laiptais, sunkiau keltis ir gultis. Ir jeigu prasideda kvėpavimo takų infekcija, gali atsirasti išskyrų iš nosies, akių, gali prasidėti net ausų uždegimas, pakilti temperatūra.

– Ar gyvūnai gali užsikrėsti nuo žmonių, o žmonės – nuo gyvūnų?

– Žiūrint, apie ką mes šnekame. Peršalimu užsikrėsti negali, bet virusais – taip. Neįrodytų atvejų buvo, kai šeimoje katė, kuri niekada neišeina į lauką, pradėjo sirgti neidentifikuotomis virusinėmis infekcijomis.

Žmonės tai vadina gripu, kiti – peršalimu. Jeigu gripas nepatvirtintas tyrimu, tai gali būti ir peršalimas, dažnai žmonės neatskiria. Bet jeigu užsikrečia keli šeimos nariai, galima įtarti gripą ar kokią nors kitokią virusinę infekciją, kuri yra užkrečiama.

Buvo toks atvejis, kai susirgo du katinai vienu metu, kartu sirgo ir žmonės. Yra ne vienas toks atvejis, todėl mes galvojame, kad kai kurios žmonių virusinės infekcijos yra pavojingos ir gyvūnams.

– O kaip reikėtų gydyti – būtina iškart kreiptis į veterinarą ar galima bandyti gydyti natūraliomis priemonėmis?

– Žmogus gali pasakyti, kaip jis jaučiasi, o su gyvūnu kitaip, kartais sudėtinga įvertinti jo būklę. Todėl, jeigu tai verčia sunerimti, geriau ateiti be reikalo, negu pavėluoti.

– O ar būna taip, kas susergama labai sunkiai, vėliau atsiranda komplikacijų? Ir ar negydomas gyvūnas pats išgyja?

– Būna. Gyvūno organizmas yra suprogramuotas pasveikti pats, tačiau tiek medikai, tiek mes stengiamės jam padėti. Ne visai teisingas požiūris, kad gydytojas išgydė, gydytojas tik padėjo išgyti.

Ir komplikacijų būna: jeigu organizmas dėl kokių nors priežasčių nusilpęs, liga gali prasidėti nuo gerklės uždegimo ir leistis žemyn taip pat kaip žmonėms – iš gerklės į trachėją, o paskui, žiūrėk, jeigu nepaskiri tinkamo gydymo arba kreipiamasi per vėlai, infekcija gali nukeliauti ir į plaučius.

Laiku negydant gali prasidėti ir inkstų uždegimas. Pavyzdžiui, šuo sušalo, prasidėjo cistitas, jo negydant gresia inkstų nepakankamumas.

– Kokiems gyvūnams ar jų veislėms peršalti pavojingiausia?

– Kvėpavimo takų ligos yra žymiai pavojingesnės bukasnukiams gyvūnams, kurių kvėpavimo takai yra nenormaliai susiaurėję dėl suploto snukio. Taip pat peršalimas pavojingesnis trumpaplaukiams – jie žymiai greičiau suserga, palyginti su ilgaplaukiais. Dar tiems, kurie gyvena šiltai ir staigiai išeina į lauką, arba katinams, kurie pusę dienos sėdi ant radiatoriaus, o kitą pusę dienos sėdi ant palangės, kur pučia vėjas.

– Tai kaip apsaugoti savo augintinius, kad šie neperšaltų?

– Reikia saugoti nuo temperatūrų kaitos, lietaus, vėjo – kaip ir žmogų. Man atrodo, nesinervinant ir gerai maitinantis iškart sumažėja ligų. Taip pat svarbi tinkama apranga, ypač rekomenduojame būtinai rengti trumpaplaukius gyvūnus, nes oras nenuspėjamas – čia lietus, čia vėjas, tad reikia apsaugoti nuo šalčio ir drėgmės. Taip pat reikėtų aprengti liesus šunis, kurie neturi poodžio.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt