Gyvenimas

2019.02.15 17:58

Marius Čepulis. Apie dovanas (komentaras)

2019.02.15 17:58

Prieš vasario 14–ąją ne vienas sukot galvas, kaip nustebinti savo antrąją pusę ir dėmesiu ar dovanomis praskaidrinti jo/jos dieną. Ai, ką aš čia apgaudinėju, ši komercinė „šventė“ tėra apie dovanas ir seksą , kokia romantiška jos kilmės istorija bebūtų. Bet ne apie tai bus kalba. Pakalbėsime apie tai, ką gyvūnai dovanoja vienas kitam prieš, po, per sueitį. Ar galvojate, kad dovanos yra žmonių išradimas? Tikrai ne.

Va mūsų artimos giminaitės mažosios šimpanzės labai mėgsta dovanoti (dažniausiai vaisius) tiek savo būrio nariams ir narėms, tiek kitų klanų atstovams.

Kai kurie delfinai iš vandenyno gelmių ištraukia pinties gabalą, kad brangioji turėtų su kuo pažaisti. Ką ten delfinai ir beždžionės – net mažiausi sutvėrimai dovanoja dovanas jau milijonus metų.

Yra keletą dvisparnių rūšių, kurių patinai atneša patelėms dovanų, o kol šios džiaugiasi siurprizu, patinai jas „nepastebimai“ apvaisina. Pavyzdžiui, tokios plėšrios musės empidai atneša kokią mažesnę muselę damai ir, kol patelė doroja dovaną, patinas „doroja“ patelę.

Kai kurie patinai net bando sukčiauti ir dovanų atneša bet kokią šiukšlę ir kol patelė atsitokėja, ji jau būna apvaisinta, o patino ir pėdos ataušę.

Visiems pažįstama skorpionmusė (tokia baisi margais sparnais musė su riestu pilveliu (visiškai nepavojinga, jei ką) irgi dovanoja savo išrinktajai dovanų. Kadangi šios musės dažniausiai minta jau negyvais vabzdžiais (vagia iš voratinklių), tai ir mylimajai dovanoja iš voratinklio ištrauktą uodo lavonėlį, arba, jei neranda lavonėlio, pagamina šokoladinę širdutę iš seilių. T. y., grubiai tariant, spjauna rudą skreplių ir sako: „Še, brangioji, mėgaukis, o dabar einam vaikų daryt.“ Tiesa, patelė irgi nepėsčia – ji poruojasi su keliais patinais ir gali pasirinkti, kurio sėkla vėliau apvaisins kiaušinėlius.

Skorpionmusė, Gamtos fotografo M. Čepulio nuotr.

Nemažai vabzdžių prieš ar po kopuliacijos taip pat dovanoja seilių, kai kurie drugeliai net su jomis perduoda ir nuodingų medžiagų, kurios apsaugos būsimas lervas nuo plėšrūnų.

Yra vorų rūšis, kuri pažengė dar toliau. Šie vorai supakuoja dovaną voratinklio siūlais ir leidžia patelei ją išpakuoti. Kuo rimčiau supakuoja ir kuo daugiau privynioja gijų, tuo ilgiau gali užsiimti apvaisinimo procesu.

Bet ne visos išrinktosios praplėšusios įpakavimą randą dovaną. Kartais aštuonakiai sukčiai nieko neįdeda arba vėl, kaip ir musės, įkiša kokį niekutį ar jų pačių jau sudoroto maisto likučius.

Koks vabzdžių ir vorų dovanų tikslas – dovanos (jei patinai nesukčiauja) duoda patelei maisto medžiagų, kurių prireiks dedant kiaušinius, leidžia patelei kurį laiką nemedžioti, taip apsaugo patelę nuo galimybės būti pačiai sumedžiotai.

Taip pat tiek plėšrios musių, tiek vorų damos gali laisvai sudoroti dažniausiai daug smulkesnį patiną. Tad, kol patelė soti ir laiminga, mėgaujasi dovanėle, patinas turi daugiau laiko saugiai perduoti jai savo sėklą.

Vynuoginės sraigės į meilę žiūri kur kas rimčiau ir šaudo į vieną kitą iš amūro strėlyčių. Ir čia nėra jokios perkeltinės reikšmės. Prieš pat kopuliaciją jos suvaro viena kitai gan ilgus kalkinius durklus. Tiesa, nežinau, ar tai galima dovanomis vadinti. Tomis strėlėmis perduodami hormonai, kurie užtikrina, kad bus apvaisinta daugiau kiaušinėlių.

Varlės irgi ropliai dovanomis labai nesimėto, bet paukščiai tikrai stengiasi.

Žinot apie pingvinus, kurie dovanoja akmenukus, paukščius palapinukus, kurie stato įspūdingus namus ir išpuošia juos gėlytėmis, uogytėmis, kriauklytėmis ar nubalintais kauliukais.

O kaip lietuviškieji dosnieji Valentinai?

Man labiausiai patinka ausuotųjų kragų dovanos. Per tuoktuves, po gražaus šokio ant vandens, jie vienas kitam padovanoja po šlapių dumblių gniužulą. Kartais tą gniužulą vėliau panaudoja lizdo statybai.

Ausuotųjų kragų tuoktuvės, Gamtos fotografo M. Čepulio nuotr.

Gandras irgi atnešęs statybinės lizdo medžiagos dovanoja ją savo partnerei. Na čia taip nori popigiai prasisukti. Lizdą ir taip statyti reikia, o čia dar kartu galima ir kaip dovaną prakišti. Jei vyras jums padovanos kokią plytą ar plintusą – prisiminkit, kad taip elgiasi ir mūsų nacionalinis paukštis.

Kiti paukščiai dovanoja maistą. Pavyzdžiui, tulžys išrinktajai dovanoja žuvytę. Lygiai taip pat žuvytes dovanoja ir žuvėdros. Labai smagu stebėti retąją mažąją žuvėdrą, kai ji pasigavusi kokią aukšlę nepuola jos ryti, o laksto po smėlio salelę pypaudama, kviesdama antrąją pusę, kad galėtų įteikti žvynuotą dovanėlę.

Tulžys pasiruošęs piršlyboms, Gamtos fotografo M. Čepulio nuotr.

Lingės ir kai kurie kiti plėšrieji paukščiai dovanų atneša pelių ir kitokių skanumynų.

Gražusis bitininkas prieš sueitį ir po jos damai dovanoja bitę (gali būti musė, kamanė, žirgelis ar bet kuris kitas vabzdys). Taip pat elgiasi ir medšarkės. Paprastosios medšarkės patinėlis virpindamas sparnelius bando suvilioti savo išrinktąją plaukuota kamane, o plėšriosios medšarkės patelės turi ypatingą skonį. Jos pasirinks tą patiną, kuris daugiau ir didesnių aukų (vabzdžių, roplių, graužikų) bus ant spyglių prismaigstęs.

Bitininkas su kamane, Gamtos fotografo M. Čepulio nuotr.

O kėkštui nereikia jokių progų, jis bet kada gali nustebinti savo mylimąją kokiu skanėstu tiesiog šiaip sau ir net žino, kas jo brangiausiajai labiausiai patinka.

Kėkštas, Gamtos fotografo M. Čepulio nuotr.

Tad gražaus savaitgalio ir nebūkit gandrai ar sukčiai vorai – būkit kėkštai.

Draudžiama publikuoti šį komentarą bet kurioje žiniasklaidos priemonėje, išskyrus LRT.lt, be raštiško autoriaus sutikimo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.