Naujienų srautas

Gyvenimas2019.03.15 07:00

Pas psichologą. Gediminas Navaitis: amžinai seksualios savybės – gera sveikata ir raumenų tonusas

Žurnalų puslapiuose yra daugybė žinomų pramogų pasaulio atstovų, kurie yra laikomi gražiais, tačiau dažnas iš jų negali pasigirti sėkmingu šeiminiu gyvenimu, vadinasi, vien grožio darniems santykiams sukurti nepakanka. O tos, kurios prieš kelis dešimtmečius buvo laikomos seksualiausiomis ir puikuodavosi žurnalų viršeliuose, vargu, ar šių dienų jaunuoliams būtų pasirodžiusios itin patraukliomis. Tačiau yra bruožų, kurie pasąmoningai traukė kitą lytį visais laikais, netgi keičiantis visuomenėje vyraujantiems grožio ar seksualumo standartams. Taip portalui LRT.lt sako psichologas, dr. Gediminas Navaitis.  

– Dažnai kalbame, kad žmogus seksualiai patrauklus būna ne tik tik išoriškai, su kuo susijęs mūsų susižavėjimas skirtingomis žmonių būdo savybėmis?

– Galima kalbėti apie seksualinį, intelektinį patrauklumą, gebėjimą rūpintis vaikais ir pan. Netgi galima nustatinėti tiems vertinimams tam tikras procentines išraiškas, tačiau realybėje žmones vertiname kaip visumą ir negalime išskirti, kas mus traukia labiau – jo intelektas, išvaizda ar pan. Vadinasi, galime sakyti, kad patraukti gali ir viena, ir kita. Kartais kai kurie privalumai netgi gali kompensuoti tam tikrus trūkumus.

Pavyzdžiui, įsivaizduokime dvi merginas – aukšto ir vidutinio intelekto. Jei vidutinio intelekto mergina atrodys fiziškai sveikesnė, veikiausiai daugiau vyrų būtent ją ir pasirinks.

Kita vertus, žurnalų puslapiuose yra daugybė žinomų pramogų pasaulio atstovų, kurie yra laikomi gražiais, tačiau dažnas iš jų negali pasigirti sėkmingu šeiminiu gyvenimu. Nuolat skaitome, kaip jie tuokiasi, skiriasi ir pan. Tai leidžia padaryti paprastą išvadą – grožio pakanka patraukti dėmesį, tačiau sukurti darnius santykius vien to neužtenka.

Čia tiktų prisiminti rekomendaciją, normintiems (-ioms) sukurti darnią porą – įgimtos savybės (plaukų spalva, kūno sudėjimas ir pan.) turėtų būti skirtingos, o įgytos ar išmoktos (vertybės, tikslai, šeimos samprata ir pan.) turėtų sutapti. Tokia rekomendacija galėtų būti sėkminga maždaug 80 proc. atvejų, bet kas penktai porai ji veikiausiai netiktų.

– Skirtingais laikotarpiais skirtingos žmogaus išvaizdos savybės buvo laikomos seksualiai patraukliomis. Vienais laikais žavėjo apkūnesnės formos, kitais – itin liekna figūra. Vadinasi, mūsų suvokimas, apie tai, kas yra seksualu, susijęs ne tik su biologija?

– Šis klausimas buvo nemažai tyrinėtas bandant apibrėžti, kur yra tos kultūrinės ribos. Tarkime, Renesanso metu keičiantis bendresnėms socialinėms ir kultūrinėms nuostatoms, populiariais tapo besijuokiantys putlūs, galbūt šių dienų požiūriu netgi pernelyg apkūnūs žmonės. Antikoje grožio etalonu laikyta Milo Venera irgi gerokais skiriasi nuo šių dienų grožio konkursų laimėtojų.

Jei paanalizuotume, kas vyko grožio konkursuose per pastaruosius penkiasdešimt metų, pamatytumėte, kad vertinamos vis lieknesnės moterys. Todėl vargu, ar šių dienų jaunuolis, pažiūrėjęs senus kino filmus, pasakys, kad Brigitte Bardot arba Sophia Loren jam yra labai gražios.

Vis dėlto, bendrieji dėsningumai, pavyzdžiui, sveikata ar raumenų tonusas, visais laikais buvo laikomi seksualiai patraukliomis savybėmis.

Net jei tam tikrais laikotarpiais tai nebuvo laikoma seksualumo požymiu, tai nesitęsdavo ilgai. Tarkime, viduramžiais dailininkų vaizduojamas žmogus neretai turėjo rachito ar džiovos požymių. Tačiau laikotarpiai, kai galbūt seksualiais buvo laikomi tam tikri nukrypimai nuo sveikatos normų, buvo ganėtinai reti ir trumpi.

– Vis dėlto seksualinis patrauklumas labiau siejamas su išvaizda?

– Net ir talentingiausias psichologas per keliolika sekundžių neįvertins žmogaus charakterio, o išvaizdą galima įvertinti labai greitai. Tuo pačiu ir įvertinti žmogų kaip galimą seksualinį partnerį, atsižvelgiant į jo sveikatą ir galimybę turėti sveikus palikuonis. Šie vertinimo aspektai yra ganėtinai gerai ištyrinėti.

Padaryta nemažai išvadų, ir kai kurių žinojimas labai praverstų kasdieniame gyvenime. Tarkime, yra paauglių, alinančių save dietomis. Dieta yra gerai, kai stengiamės dėl savo sveikatos ir svorio reguliavimo, tačiau norint atrodyti lieknesne ar gražesne, persistengti nereikėtų.

Pasąmoningai vyras įvertins moters galimybes susilaukti palikuonių pagal klubų ir juosmens apimtis – jų santykis turėtų būti maždaug 0,7. Vadinasi, paauglė turėtų suprasti, kad jai reikia sportuoti, o ne alinti save badu.

Ką tik apibūdintos paauglės mano, kad pavyzdžiui, pensijinio amžiaus moteris nėra tokia patraukli, kaip kino žvaigždė. Tenka iš dalies sutikti, bet tai nereiškia, kad vyresnė moteris yra negraži, nors akivaizdu, kad jos amžius tiesiog nebėra tinkamas gimdyti.

Detaliau panagrinėjus, galime rasti ir kitus atsakymus, kodėl vienas ar kitas požymis yra suvokiamas kaip seksualiai patrauklus.

– Ar posakis, kad vyrai myli akimis, susijęs su mokslininkų teorija, jog vyrai pasąmoningai žiūri į moterį kaip į galimą partnerę, su kuria galėtų susilaukti vaikų?

– Kai vyras žiūri į moterį, kaip į seksualinių santykių partnerę, jo pasąmonė, žinoma, atsižvelgia į įvairius vaisingumo aspektus. Jei vyras į moterį žiūri kaip į bendradarbę, vadovę,mokslininkę be abejo, šie dalykai jam rūpi mažiau.

Vis dėlto neturėtume pamiršti, kad žmogus neturi skirtingų programų ar režimų, kad tam tikru metu veiktų tik kaip darbdavys, o po kurio laiko tik kaip laisvalaikį leidžiantis asmuo. Tiesiog esant skirtingoms aplinkybėms, skiriasi kito žmogaus suvokimo aspektai.

–  Yra ir kitas posakis, kad moterys myli ausimis, o dažna mėgsta sakyti, kad labiausiai traukia vyro protas. Kaip dailiosios lyties atstovės vertina vyro patrauklumą?

– Moterys tai pat nori pasižiūrėti į gražų kūną, tad lankosi striptizo šokėjų pasirodymuose ar kultūrizmo renginiuose. Žinoma, išvaizda nėra vienintelis patrauklumo šaltinis.

Prieš tai kalbėjome apie žmogų, kaip apie biologinę būtybę, o seksualinius santykius, kaip apie būdą susilaukti palikuonių. Seksualumas ir, pavyzdžiui, filosofinio mąstymo gebėjimai ganėtinai menkai susiję. Vis dėlto seksualumo negalime supaprastinti tik iki vieno veiksmo, skirto giminei pratęsti.

Palyginus su gyvūnais, žmogaus seksualumas yra ganėtinai prieštaringas. Gyvūnas seksu domisi tik porą savaičių per metus – pavasarį, o likusį laiką jam labiau rūpi susirasti ėdalo. Žmogus seksualiniais santykiais domisi visus metus.

Tuo pačiu matome, kad neminint kelių išimčių, kaip pavyzdžiui, gulbių, gyvūnų poros gyvuoja labai trumpai, tarkime, triušiai susiporuoja vos kelioms dienoms, o kiek pastovesni vilkai – maždaug porai metų. Žmonių poros daug tvirtesnės. Būtent todėl viena iš seksualinių santykių paskirčių yra išlaikyti poros stabilumą.

Daug dalykų mums atrodo savaime suprantami, bet pradėjus juos analizuoti moksliniu požiūriu, sužinome tai kas nebūtinai yra pastebima kasdienybėje. Kuo geriau suprasime bendruosius dalykus, tuo mūsų gyvenimas bus sklandesnis – žmonių ir savęs suvokimas visada praverčia.

Rubriką „Pas psichologą“ LRT.lt rasite kiekvieną savaitę. Jei turite klausimų psichologams ar norite pasiūlyti temą, kurią jie galėtų aptarti, rašykite mums el. paštu tavo@lrt.lt. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi