Gyvenimas

2019.02.14 19:00

Kodėl kava kvepia juodaisiais serbentais ar bulvėmis

„Kokybiška kava kvepės juodaisiais serbentais, obuoliais ar kitais vaisiais, nors, rodos, šie aromatai neturi nieko bendra su kava. O jei užuodžiate žalią bulvę, tokios kavos verčiau nesirinkite“, – portalui LRT.lt sako profesionalus barista Lukas Aukštakalnis, patikinantis, kad žinant tam tikrus niuansus, uoslė padės išsirinkti labai kokybišką produktą. O kavos skonis, pasak sūrio eksperto Arno Raulinaičio, atsiskleis labiau, jei vietoj deserto rinksitės, pavyzdžiui, čederio sūrį.

„Vilnius Coffee Festival“ lankytojai turėjo galimybę apsilankyti sensorikos dirbtuvėse „Skonio ir kvapo pažinimas“. Jas vedęs barista Lukas Aukštakalnis sako, kad kaip mūsų atmintis, taip ir uoslė bei skonio receptoriai, turi būti nuolat lavinami.

„Pirmiausia dirbtuvėse visi galėjo atrasti vaisų ir uogų poskonius, kavoje atsirandančius dėl įvairių geografinių aplinkybių – kavos porūšio, augimo aukščio, dirvožemio, kuriame auga kavamedis ir pan. Kavoje taip pat galima pajausti įvairias gėlių skonio natas, kurios suteikia kompleksiškumo.

Beje, žmonės dažnai nepagalvoja, kad kavos skonis susideda iš skirtingų silpnųjų rūgščių kompozicijos. Pavyzdžiui, kavoje galima jausti citrinos, obuolių, acto bei fosforo rūgštis, pasižyminčias skirtingais skonio niuansais“, – apie tai, ką galima pajausti ragaujant kavą pasakojo barista.

L. Aukštakalnis, E. Blaževič/LRT nuotr.

Specialisto teigimu, aromatas ne mažiau svarbus komponentas – galima užuosti, kas gero ar blogo yra kavoje, vadinasi, uoslė gali padėti atpažinti tam tikrus trūkumus.

„Ar kada nors teko skrudintoje kavoje užuosti žalią bulvę? Tokį defektą gali turėti Centrinėje Afrikoje, aplink Kivų ežerą esančiose šalyse (Ruandoje, Tanzanijoje, Konge, Ugandoje) užaugusios pupelės. Jei skrudintojas jaučia šį kvapą, jis veikiausiai darys prielaidą, kad ta kavos partija turi trūkumų. Žinodami panašius dalykus kavos industrijos profesionalai ir labiau įgudę vartotojai gali pasirinkti kokybiškesnį produktą“, – paaiškina L. Aukštakalnis.

Jis sako, kad negerai kavoje užuosti tabaką, medikamentus ar gumos kvapą – tokie trūkumai paprastai užuodžiami sudegintoje tamsiai skrudintoje kavoje.

E. Blaževič/LRT nuotr.

„Obuolių, juodųjų serbentų ar kitokių vaisių kvapai – kokybiškos kavos ženklas, – sako barista. – Įdomu tai, kad žalia kava nieko bendra neturi su minėtais vaisiais, šie aromatai atsiranda skrudinant kavą.“

Šių metų „Vinius Coffee Festival“ šūkis kviečia atrasti 800 kavos poskonių. „Kavoje yra daugybė cheminių aliejų. Skaidant juos į atskirus cheminius elementus iš tiesų galima priskaičiuoti apie 800 ir daugiau skirtingų skonių, priklausančių nuo daugybės niuansų. Kavos skonį lemia genetinė informacija, užkoduota kavos porūšyje, o taip pat įtakos turi geografija, dirvožemis, tai, kaip ūkininkas apdoroja kavą po nurinkimo“, – sako barista.

Jis rekomenduoja neplikyti kavos verdančiu vandeniu, o pupeles malti rūpiau – tokiu būdu sulėtiname kavos ekstrakciją ir neatsiranda nereikalingas kartumas. Šviežiai skrudinta kava yra pati skaniausia, be to, joje labai daug antioksidantų, vėliau kava oksiduojasi ir sensta, o jos skonio savybės silpsta. Todėl kavą vertėtų suvartoti per mėnesį nuo skrudinimo datos, kuri paprastai nurodoma ant pakuotės.

„Tirpi kava ar kavos kapsulės yra produktai, kuriuos renkasi dėl poveikio, o ne dėl skonio. Todėl kartais sakau, kad kofeinas yra šalutinis poveikis. Dvi labiausiai paplitusios kavos rūšys – robusta ir arabika. Pastaroji labiau vertinama dėl savo skonio ir turi keliskart mažiau kofeino. Be to, yra tam tikrų arabikos porūšių, kuriuose kofeino dar mažiau. O robusta yra kartesnė ir stipresnė.

Dar yra kava be kofeino. Yra keli būdai, kaip pašalinti šią medžiagą. Ji yra tirpi vandenyje, tad mirkant žalias pupeles, kofeinas yra pašalinamas mažiausiai žmogui kenksmingu būdu. Tokia kava tampa rūgštesnė ir blankesnė. Todėl, jei norite skanios kavos, patarčiau rinktis kavą su kofeinu“, – paaiškina jis.

L. Aukštakalnis sako, kad kavą reikėtų gerti nesaldintą, be skoninių sirupų ir kitokių priedų, kad neužgožtų jos skonio. Tik tada pajausite skonius, kurių galbūt net nesitikėjote. Be to, jis sako, kad kavą galima derinti ne tik su desertais: „Pavyzdžiui, afrikietiškos kavos, kuriose jaučiamos uogų ar vaisių natos, puikiai dera su sūriu ar netgi lašisa. Užsienyje tai galbūt kiek populiaresnė sritis, tačiau tai niša, kupina dar neišnaudotų galimybių – manau, tikrai dar galima atrasti daug įdomių derinių.“

Baristai antrina ir sūrių ekspertas Arnas Raulinaitis, sakantis, kad neverta gadinti kokybiškos kavos pienu ir verčiau geriant kavą suvalgyti gabalėlį sūrio. „Taip geriau atsiskleis ir kavos aromatas, ir sūrio skonis“, – patikina jis.

A. Raulinaitis, E. Genio/LRT nuotr.

Ožkos pieno sūriai, žinovo teigimu, su kava dera geriausiai. „Mėgstantiems rūgštesnį skonį turinčią kavą, galėčiau rekomenduoti sūrius, turinčius riešutų skonio bei aromato. Pavyzdžiui, prie kavos puikiai tinka čederis.

Žinoma, reikėtų atsižvelgti ir į tai, kokią kavą geriate. Kartais geriau pasikliauti savo skoniu ir ragaujant skirtingus derinius, atrasti kas jums labiausiai patinka. Galbūt netgi mėgstamiausi jūsų sūriai puikiai derės su puodeliu aromatingos kavos“, – patikslina A. Raulinaitis.

Jis pasakoja, kad užsienyje, ypač JAV, kur yra nemažai žmonių turinčių viršsvorio, sūris prie kavos yra labai populiarus derinys – šiek tiek saldus sūris jiems puikiai atstoja pyragaitį ar kitą desertą. Pasaulyje tai ganėtinai populiaru ir po truputį atkeliauja ir pas mus, teigia sūrio ekspertas.

Daugiau „Vilnius Coffee Festival“ akimirkų – nuotraukų galerijoje.