Gyvenimas

2019.02.08 18:12

Kavos industrijos žvaigždės susitinka „Vilnius Coffee Festival“: atidarymo akcentas – piešiniai ant putos

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2019.02.08 18:12

Kavos mėgėjai ir profesionalai susitinka sostinės menų fabrike „Loftas“, kur prasidėjo jau 11-asis „Vilnius Coffee Festival“. Tai didžiausias toks renginys Baltijos šalyse, žadantis net tris kava kvepiančias dienas – lankytojų laukia ir aistras žadinantys čempionatai, ir įdomios paskaitos bei dirbtuvės.

Jau vienuoliktąjį kartą sostinėje vykstantis festivalis – didžiausias toks renginys Baltijos šalyse. Šių metų „Vilnius Coffee Festival“ šūkis – „Atrask 800 kavos veidų“, nes kava turi daugiau nei 800 poskonių, tad bent dalį jų bus galimybė atrasti festivalio metu.

Vasario 8–10 d. vykstantis „Vilnius Coffee Festival“ lankytojams žada tris kavos sklidinas dienas, per kurias bus galima pamatyti nacionalinius kavos ruošimo, piešimo pieno puta ir kavos ragavimo čempionatus, paragauti kavos žvaigždžių ruoštos kavos, išgirsti daug įdomių pranešimų apie kavą, žiūrėti filmus, susitikti su žinomiausiais skrudintojais ir, žinoma, paragauti skanios kavos. Organizatoriai žada, kad lankytojai galės ir patys išmokti, pasidaryti gardžios kavos.

„Vilnius Coffee Festival“ atidarymo akcentu tapo piešimo pieno puta čempionato „Art Bar“ rungtis, kurioje baristos galėjo padeonstruoti savo talentą bei kūrybiškumą. Kas taps šių metų piešimo kava čempionu, paaiškės sekmadienį.

Džiugina aukšta kavos kultūra

Piešimo kavos puta čempionate dalyvavo barista ir „Taste Map“ įkūrėja Ieva Ivonė, 2013-aisiais jau tapusi piešimo pieno puta čempione. Ji dalyvavo ir tais pačiais metais Nicoje vykusiame pasaulio čempionate, kur užėmė 14-ąją vietą. Ieva taip pat yra daugkartinė Lietuvos kavos ragavimo ir ruošimo prizininkė.

I. Ivonė sako, kad čempionatuose dalyvauja kasmet, tai jai labai patinka, o svarbiausia, kad skatina tobulėti: „Tikrai varžausi ne dėl titulų. Tai galimybė išmokti kažko naujo, iškelti sau naujus tikslus ir jų siekti, be to, tai labai įkvepia.“

Kavos industrijoje Ieva dirba jau dešimtus metus, o piešti kavos puta mokėsi pati, žiūrėdama nuotraukas, naršydama internete. „Nereikia mokėti piešti ant popieriaus, kad nupieštum ką nors gražaus iš putos – tai visai kita technologija. Jokiuose mokymuose nesu dalyvavusi, tačiau ne kartą stebėjau, kaip Lietuvos ar pasaulio čempionatuose darbuojasi profesionalai. O surasti idėjų šiais laikais nesunku internete, socialiniuose tinkluose. Taigi stebi, ką daro kiti ir mokaisi“, – pasakoja ji.

Jos teigimu, dailūs paveikslėliai iš kavos putos yra gražus reginys, savotiškas šou, slepiantis ilgą ir sunkų pasiruošimą. Reikia sugadinti daugybę kavos ir pieno, kol pavyks ką nors nupiešti, pastebi ji.

Ne kartą įvairiuose kavos čempionatuose užsienyje apsilankiusi I. Ivonė sako, kad konkurencija ten aršesnė, tačiau ji labai džiaugiasi, kad Lietuvoje kavos kultūra yra palyginti aukšta, žmonės smalsūs, atviri, nori tobulėti, jiems puikiai sekasi dalyvauti čempionatuose ir galima pasidžiaugti ganėtinai aukštais pasiekimais.

Rengėsi su trenere

Kita čempionato dalyvė, Gabrielė Būtaitė, čempionate dalyvauja pirmą kartą ir džiaugiasi, kad tai buvo nuostabi patirtis. Nors jaudulio netrūko, pabaigus piešinį, apėmė palengvėjimas: „Atrodo, kad vis labiau jaučiuosi kavos šeimos nare.“

Portalui LRT.lt ji pasakoja, kad prieš pusantrų metų pradėjo dirbti barista ir išbandė piešimą kavos puta. Iš pradžių ji piešdavo paprastesnius paveikslėlius, pvz., širdeles ar gėlytes, o vėliau ėmėsi sudėtingesnių. Ruoštis čempionatui mergina pradėjo prieš kelis mėnesius ir sako, kad jie buvo išties labai intensyvūs.

E. Genio/LRT nuotr.

Čempionato dalyvė atskleidžia, kad turi trenerę, kuri yra dukart tapusi Lietuvos čempione ir tiek pat kartų dalyvavusi pasaulio čempionate: „Džiaugiuosi, kad galiu pasisemti iš jos patirties ir žinių, o, be to, turiu puikų užnugarį. Tai labai gelbsti.“

G. Būtaitė džiaugiasi, atradusi naują pomėgis, kuris tapo ir savotiška meditacija ir būdu nusiraminti, o taip pat suteikė gyvenimui tam tikro skonio.

Idėjos nepakanka

Čempionate dalyvaujanti Nomeda Burneikaitė sako, kad praėjusiais metais dalyvavo kavos ragavimo čempionate, o šiemet nutarė išbandyti jėgas piešimo puta rungtyje. „Mielai būčiau dalyvavusi ir ragavimo čempionate, tačiau buvau šiek tiek susirgusi ir teko pakeisti planus. Minėtoje rungtyje labai svarbi uoslė ir skonio receptoriai, o dėl ligos jie nėra pakankamai jautrūs. Kita vertus turėjau daugiau laiko pasiruošti piešimo rungčiai“, – paaiškina ji.

Mergina piešti mokosi pati, o idėjų randa internete. „Žinoma, jaudulys daro savo. Yra tikrai puikiai piešiančių baristų, kurie kasdieniame darbe gali pademonstruoti neįtikėtiną talentą, tačiau tai nereiškia, kad taip bus ir čempionate, viskas priklauso nuo to, kaip seksis susitvarkyti su jauduliu.

Aš ir pati, manau, kad darbe galiu nupiešti kelis kart gražiau, tačiau čempionate viskas kiek sudėtingiau – skaičiuojamas laikas, jaučiama šiokia tokia įtampa“, – pasakoja N. Burneikaitė.

Jos teigimu, vien tik sugalvoti kokį nors piešinį nepakanka, reikia atsižvelgti ir į tam tikrus kriterijus, kuriuos vertina teisėjai – paveikslėlio sudėtingumas, spalvų kontrastas, technika, idėja bei kita. Ji primena, kad antrajame čempionato etape reikia ne tik parodyti savo kūrinį, bet ir apie jį papasakoti, pristatyti teisėjams.

Daugiau renginio akimirkų galite išvysti nuotraukų galerijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.