Naujienų srautas

Gyvenimas2019.01.30 23:02

Pomėgis, kuriam neabejinga net Anglijos karalienė

Valandą skaičiuoti paukščius prie namų praėjusį savaitgalį kvietė Lietuvos ornitologai. Praėjusį savaitgalį vyko visuotinė paukščių stebėjimo ir registravimo akcija, prie kurios pastaruosius 3 metus prisijungia ir Lietuva. Didžiojoje Britanijoje šios apskaitos jau vyksta 40 metų, jose kasmet dalyvauja apie pusę milijono gyventojų. Šiam judėjimui neabejinga ir Anglijos karalienė Elizabeth II – ji savo sode tam turi specialius žiūronus.

Pasaulyje – tai vienas didžiausių ornitologinių renginių. Surinkti duomenys naudojami paukščių populiacijų pokyčių ir šalyje, ir visame pasaulyje analizei.

„Smagu, kad kiekvienas asmeniškai gali prisidėti prie akcijos, ir tai naudinga mokslininkams. Akcija žaisminga – ne tik naudinga gamtai ir mokslui, bet ir patys edukuojamės, mokomės“, – LRT TELEVIZIJAI sako ornitologas Gediminas Petkus. 

Pasak ornitologo G. Petkaus, buvimas gamtoje ir paukščių stebėjimas teigiamai veikia žmogaus emocinę ir fizinę būseną, jis prasitaria, kad į sparnuočius mėgsta dairytis ir nemažai Lietuvoje žinomų žmonių: režisierių, aktorių, muzikantų.

„Yra įvairių įdomių žvaigždžių, kurios domisi ornitologija: režisierius Gintaras Varnas yra aktyvus visuomenininkas, gamtosaugininkas, kaip ir SBS vokalistas, rokeris Vitalis Kairiūkštis. „Golden Parazyth“ vokalistas Giedrius Širka taip pat neabejingas paukščių stebėjimui. Įvairiausi žmonės – odontologai, advokatai – domisi paukščiais, nes jie yra įdomūs, gražūs, estetiški organizmai, juos malonu stebėti, saugoti. Kiekvienas gali prisijungti prie jų saugojimo“, – įsitikinęs ornitologas. 

Panašios paukščių, besilankančių prie namų, apskaitos vykdomos daugelyje Europos valstybių, JAV ir Kanadoje. Tai populiarus, žmonių mėgstamas užsiėmimas. Stebint ir skaičiuojant gyvenamoje aplinkoje pasirodančius paukščius galima juos geriau pažinti, stebėti aplinką ir įvertinti žmogaus daromą poveikį paukščiams.

Tokią pačią akciją ornitologai planuoja ir kitais metais, todėl kas nespėjote šiemet, ornitologai kviečia domėtis mūsų krašto paukščiais ir prie jų skaičiavimo prisidėti kitąmet.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi