Naujienų srautas

Gyvenimas2019.01.22 16:56

Kava gali būti ir labai naudinga: sumažina kai kurių ligų išsivystymo riziką

lrytas.lt 2019.01.22 16:56

Kavos puodelis – tai rytinio ritualo dalis, be kurios daugelis neįsivaizduoja savo dienos. Šis gėrimas ne tik suteikia jėgų ir prabudina ryte, bet ir teikia daug naudos sveikatai.

Anot gydytojo Josepho Mercolos, kaip ir kiti augaliniai maisto produktai, kava turi unikalių ir sveikatai naudingų junginių, pavyzdžiui, kovojančių su uždegimu. Teigiama, kad kava suteikia daugiau energijos ir padeda deginti riebalus, nes gerina medžiagų apykaitą. Be to, šis aromatingas gėrimas prisideda ir prie fizinės būklės gerinimo, sumažina daugelio ligų išsivystymo grėsmę.

„Kavoje esantys fitonutrientai sveikatą pagerina keliais skirtingais būdais, pavyzdžiui, aprūpina organizmą riboflavinu, pantoteno rūgštimi, kaliu, magniu, manganu ir niacinu. Be to, šiame gėrime yra nemažai antioksidantų“, – pabrėžė J. Mercola.

Kava mažina kepenų ligų riziką

Mūsų kepenys yra jautrios toksinams, kai kuriems maisto produktams, alkoholio ir fruktozės pertekliui. Tačiau tyrimai rodo, kad kavos mėgėjai, kurie išgeria 4 ir daugiau kavos puodelių per dieną, patiria 84 proc. mažesnę riziką išsivystyti cirozei, o kepenų vėžio rizika sumažėja net iki 40 proc.

John Mark Smith/Unsplash nuotr.

Kofeinas gerina smegenų veiklą ir medžiagų apykaitą

Kavoje esantis kofeinas yra dažniausiai pasaulyje vartojama psichoaktyvi medžiaga. Jis slopina smegenų hormono, vadinamo adenozinu, veiklą ir tokiu būdu stiprina smegenų funkciją bei stimuliuoja kitų neurotransmiterių, pavyzdžiui, norepinefrino ir dopamino, išsiskyrimą, todėl tai padeda išlikti budriems ir energingiems.

Be to, kofeinas gerina medžiagų apykaitą, nuotaiką, reakcijos laiką, budrumą ir bendrą kognityvinę funkciją, bet nepamirškite, kad šis poveikis yra trumpalaikis.

Kava mažina depresijos ir savižudybės riziką

Šiandien su depresija ir nerimu susiduria labai daug žmonių, bet Harvardo tyrimo rezultatai parodė, kad asmenims, kurie suvartoja daugiausiai kavos, susirgti depresija – 20 proc. mažesnė tikimybė. Mokslininkai pridūrė, kad per dieną išgeriant 4 ar daugiau puodelių kavos savižudybės rizika sumažėja iki 53 proc.

Kava mažina 2 tipo cukrinio diabeto riziką

Atlikus tyrimus nustatyta, kad kavą mėgstantiems asmenims tikimybė susirgti šio tipo cukriniu diabetu sumažėjo nuo 23 iki 67 proc.

Pixabay nuotr.

Kava mažina Alzheimerio ir Parkinsono ligų išsivystymo riziką

Mokslininkai išsiaiškino, kad šis aromatingas gėrimas gali sumažinti Alzheimerio ligos išsivystymo grėsmę iki 65 proc., o Parkinsono – nuo 32 iki 60 proc.

Kavos mėgėjai gyvena ilgiau

Kava mažina daugybės lėtinių ir mirtinų ligų riziką, sykiu prailgina gyvenimo trukmę. Vis dėlto reikėtų nepamiršti, kad šis energijos suteikiantis gėrimas turi ir neigiamų savybių.

Kofeinas gali sukelti priklausomybę, nerimą ir sutrikdyti miegą, todėl atkreipkite dėmesį į suvartojamą kavos kiekį ir negerkite jos prieš miegą. Galima rinktis ir kavą be kofeino, bet kadangi joje nėra tiek naudingųjų savybių, kiek įprastoje kavoje, patartina ją gerti be cukraus ir kitų priedų (pieno, grietinėlės ar sirupo).

Svarbu

Besilaukiančios moterys, su nerimu, nemiga ir aukštu kraujo spaudimu problemų turintys asmenys turėtų vengti kavos.

Parengta pagal „Healthy Food House“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi