Gyvenimas

2019.01.16 16:01

Atliktas tyrimas atskleidė: pilvo dydis kai ką pasako ir apie smegenis

lrytas.lt2019.01.16 16:01

Neseniai atlikę tyrimus, kurių rezultatai buvo atspausdinti medicinos žurnale „Neurology“, gydytojai pastebėjo įdomų ryšį tarp juosmens apimties ir smegenų dydžio. Pasak tyrėjų, žmonės, ant kurių juosmens yra daugiau riebalų, turi mažesnes smegenis ir mažiau pilkosios smegenų medžiagos.

Londono universiteto koledžo mokslininkai tai išsiaiškino tyrinėdami Jungtinės Karalystės gyventojų biobanką – didelę duombazę apie žmonių genetiką ir sveikatą.

Jie peržiūrėjo kone 1 tūkstančio žmonių, kurių amžius buvo apie 55 metai, duomenis. Stengtasi, kad įvairūs papildomi veiksniai, tokie kaip amžius ar fizinis aktyvumas, nepaveiktų tyrimų rezultatų.

Tyrimų rezultatai parodė, kad žmonių, kurių kūno masės indeksas (KMI) buvo aukštesnis, turėjo šiek tiek mažesnę smegenų apimtį. Maža to, tie, kurių, ne tik KMI buvo didesnis, bet ir liemens bei klubų apimtys platesnės, turėjo dar mažesnes smegenis.

Skirtumas buvo ryškus: žmonių, turinčių aukštą KMI ir didesnes klubų bei liemens apimtis, smegenų pilkosios masės apimtis buvo 786 kubiniai centimetrai, o tinkamo svorio žmonių smegenų pilkoji masė – vidutiniškai 798 kubiniai centimetrai.

Žmonių, kurie turi tik aukštesnį KMI, bet ne plačius klubus ar liemenį, smegenų pilkosios masės apimtis buvo 793 kubiniai centimetrai. Beje, baltosios smegenų medžiagos nutukimas niekaip nepaveikė.

Tad ryšys tarp pilvo apimties ir smegenų dydžio yra gana aiškus, bet ne taip aišku, ką tai galėtų reikšti.

Rawpixel/Unsplash nuotr.

„Nors tyrimai parodė, kad nutukimas, ypač pilvinis, sietinas su mažesne pilkosios smegenų medžiagos apimtimi, neaišku, ar smegenų apimties nenormalumai nulemia nutukimą, ar nutukimas nulemia smegenų pokyčius“, – sakė vienas iš tyrimo autorių dr. Markas Hameris.

Mokslininkas pridūrė: „Mes taip pat pastebėjome ryšį tarp nutikimo ir tam tikrų smegenų sričių sumažėjimo. Tai dar reikia patyrinėti nuodugniau, bet tikėtina, kad vieną dieną tiesiog matuodami KMI ir liemens bei klubų apimties santykį galėsime spręsti ir apie smegenų sveikatą.“

Pilkoji smegenų masė susideda iš neuronų telkinių ir apima tas smegenų dalis, kurios padeda kontroliuoti raumenis, nuovoką, atmintį, emocijas, kalbą, sprendimų priėmimą bei savikontrolę. O baltoji smegenų medžiaga susideda iš neuronų skaidulų pluošto, kuris jungia skirtingus smegenų regionus.

Kol kas neaišku, ar ryšys tarp sumažėjusios pilkosios medžiagos ir kūno riebalų pertekliaus kaip nors veikia asmens elgesį bei sveikatą. Juolab, kad, kaip parodė vienas ankstesnis tyrimas, nutukimas net gali padėti apsisaugoti nuo demencijos.

Tačiau šis tyrimas, panašu, patvirtina dar kitų tyrimų rezultatus, parodžiusius, jog nutukimas kaip tik didina demencijos ir kitų smegenis veikiančių būklių riziką.

Parengta pagal „IFLScience!“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.