Gyvenimas

2019.01.16 10:43

Jaučiatės pavargę? Metas pasitikrinti skydliaukės sveikatą

lrytas.lt2019.01.16 10:43

Hipotirozė – bendra organizmo būklė, kurią sukelia skydliaukės gaminamų hormonų trūkumas. Neretai hipotirozei būdingus sutrikimus – mieguistumą, nuovargį ar sąnarių skausmus – mes nurašome vitaminų stygiui arba persidirbimui, tačiau kalta gali būti kaip tik skydliaukė.

Dažniau šis sutrikimas pasitaiko moterims, o diagnozuoti jį sunku, nes liga yra beveik besimptomė. Skydliaukės gaminami hormonai veikia absoliučiai visus organus, todėl labai svarbu laiku išsiaiškinti bėdą ir pradėti gydymą pas endokrinologą.

Štai 10 simptomų, kurie gali signalizuoti apie sutrikusią skydliaukės veiklą.

1. Apatija ir depresija

Nepakankamas skydliaukės gaminamų hormonų kiekis dažnai lemia prislėgtumą, apatiją ir net depresiją. Taip yra todėl, kad šie hormonai tiesiogiai susieti su seratonino gamyba galvos smegenyse.

Kita vertus, skydliaukės hormonų perteklius daro mus agresyvius, nervingus ir dirglius, rašoma portale All-4-woman.ru.

2. Vidurių užkietėjimas

Tai – vienas labiausiai paplitusių hipotirozės simptomų. Skydliaukės sutrikimai lemia virškinimo sistemos bėdas ir vidurių užkietėjimą.

Taip pat tie, kuriems sutrinka skydliaukės veikla, neretai skundžiasi rėmeniu ir sunkumu skrandyje.

Rawpixel/Unsplash nuotr.

3. Mieguistumas

Žmogus, sergantis hipotiroze, gali kelias dienas iš eilės nepažadintas miegoti po 12 valandų per dieną, o atsibudęs vis tiek jausti nuovargį. Nuolatinis nuovargis ir apsnūdimas turėtų kelti susirūpinimą.

4. Plaukų slinkimas ir odos sausumas

Dėl sulėtėjusios medžiagų apykaitos, kurią nulemia hormonų išsiderinimas, plaukams ir odai ima trūkti maistinių medžiagų. Tai nulemia suprastėjusią jų būklę.

Blankus žvilgsnis, pabalusi su gelsvu atspalviu oda – šie požymiai būdingi sergantiems hipotiroze.

5. Svorio didėjimas be priežasties

Netikėtai padidėjęs svoris be regimos priežasties labai svarbus simptomas, kad sutriko skydliaukės veikla, ypač, jeigu niekaip nepavyksta jo numesti.

6. Raumenų skausmai ir traukuliai

Nepakankamas skydliaukės gaminamų hormonų kiekis gali lemti nervų, kurie siunčia smegenų signalus į likusias organizmo dalis, sutrikimus. Todėl galite imti justi raumenų spazmus, gali ištikti traukuliai, tirpti galūnės.

7. Išsiblaškymas

Skydliaukės veiklos sutrikimai lemia atminties ir darbingumo susilpnėjimą. Žmonėms, kurių skydliaukės veikla sutrinka, pasidaro sunku įsiminti naują informaciją. Dažnai moterys tai nurašo paprasčiausiam užmaršumui, nors vos pradėjus gydyti skydliaukę minčių aiškumas sugrįžta.

8. Arterinio kraujospūdžio sumažėjimas

Arterinio kraujospūdžio sumažėjimas kartu su nuovargiu, mieguistumu ir negalėjimu susikaupti – aiškus ženklas, kad reikėtų kreiptis į gydytoją.

9. Patinimai

Liežuvio pabrinkimas ir šoninių dantų žymės ant jo, taip pat veido ir galūnių tinimas, kuomet paspaudus sutinusią vietą nelieka duobutės, yra aiškūs hipotirozės ženklai.

10. Nepatogumas kaklo srityje

Sergantysis gali jausti gumulą gerklėje, diskomfortą kaklo srityje, be to, gali atsirasti netgi neįprastas švokštimo garsas. Vis tai gali reikšti skydliaukės padidėjimą, todėl būtina nedelsiant apsilankyti pas endokrinologą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt