Naujienų srautas

Gyvenimas2019.01.13 11:28

Gestų kalbos tyrėja: kurtieji užsienyje didžiulėms auditorijoms pasakoja anekdotus

Vargu, ar be priekaištų surimuotas lietuviškas eilėraštis pasaulyje būtų taip gerai suvoktas, kaip gestų kalbos eilėraštis, LRT RADIJUI sako gestų kalbos poezijos tyrėja Anželika Teresė. Moters teigimu, įvairiose salėse užsienyje kurtieji deklamuoja eilėraščius ir sako anekdotus didžiulėms auditorijoms.

Peržvelgus jūsų išsilavinimą, matyti, kad jis apima teatrą, muziką, kritiką, poeziją. Ko dar nepaminėjau?

– Mano pagrindinė duona yra gestų kalba, nuo jos aš ir pradėjau [...]. Po dviejų savaičių gestų kalbos studijų supratau, kad tai yra mano svajonė. Matyt, kai atrandi tikrąjį pašaukimą, tai gyvenimas nestokoja tau dovanų. Pabaigusi šias studijas, įstojau į Vilniaus universiteto magistrantūrą, o dabar jau esu doktorantė. Tarp šių mokslų taip pat buvo įsipynusi teatro, kino kritika ir storija.

– Kaip jūs nusprendėte būti gestų vertėja?

Šią specialybę pasirinkau ne aš – ji pati mane pasirinko. Aš visada norėjau būti aktore: nuo neatmenamų laikų vaidindavau tėvams, nuo septintos klasės pradėjau vaidinti Klaipėdos teatre pas Mirą Kolaitytę ir supratau, kad esu aktorė [...]. Kai neįstojau į aktorinį, mano pasaulis sugriuvo. Kiek vėliau pildydama studijų prašymą, įrašiau bet ką, kas man buvo patrauklu, ir įstojau į gestų kalbą. Tik įstojusi supratau, kad daugiau man niekur nereikia blaškytis.

Ar gestų kalba gali būti lietuvių kalba?

– Vieni iš dažniausių klausimų yra, ar gestų kalba yra tarptautinė, ar tai garsinis kalbos atitikmuo. Galiu pasakyti, kad abu teiginiai yra neteisingi. Visų pirma, gestų kalba yra savarankiška, nepriklausoma nuo kitų kalbų ir turi labai mažai sąsajų su to regiono garsine kalba. Gestų kalbos abėcėlė yra tokia pati, kaip to krašto garsinė kalbos abėcėlė, pavyzdžiui, anglų kalbos abėcėlėje nėra raidės „č“, tai anglų gestų kalbos abėcėlėje taip pat nėra tos raidės.

– Ar gestai yra raidės?

Ne, gestai yra sąvokos. Vienu gestu galima nurodyti objektą arba juo galima pasakyti visą sakinį. Ilgiausias gestų kalbos sakinys yra „geriausia padaryti tuoj, negu rytoj“, šio sakinio gestas yra vos akimirką trunkantis brūkštelėjimas prie kaktos.

– Ar gestų kalbos gestai sutampa su paprastos kalbos gestais? Juk šnekėdami žmonės irgi gestikuliuoja.

Gal labiau sutampa mimikos, nes kūno, veido judesiai yra labai svarbi gestų kalbos gramatikos dalis. Gestų kalboje nėra žodžio „labai“, todėl norint pasakyti, kad, pavyzdžiui, koks nors vyras yra labai gražus, gestų kalboje tai parodoma veido išraiškomis: intensyvesnis žvilgsnis, kilstelėti antakiai, lengva šypsena – visa tai nurodo, kad tam tikras vyras yra labai gražus. Galbūt veido mimika ir yra sąsaja su tais tradiciniais, mūsų, girdinčiųjų, kurie kalba balsu, gestais, bet tradiciniai girdinčiųjų žmonių gestai su gestų kalba nesutampa.

– Gestų poezija yra viena iš jūsų veiklų. Kas tai?

Tai poezija gestais, kuri yra išreiškiama kūno judesiais. Tai menine forma perteikiami įvairūs pasakojimai, kurie gali būti labai metaforiniai arba labai atviri. Jie yra apipinti meninėmis raiškos priemonėmis. Lygiai taip pat, kaip girdintieji turi eilėraščius, baltas eiles, prozą, taip pat yra ir gestų kalboje. Tai apima labai daug įvairiu temų: kurčiųjų aktualijas, apskritai viską, kas vyksta pasaulyje. Tai meninė išraiška, neturinti jokios rašytinės formos.

– Kaip gestų poezija atrodo fiziškai? Ar tai vyksta scenoje, kur viską stebi žiūrovai? Kaip tai atrodo?

Užsienyje susirenka didžiulės salės žiūrovų, kurie stebi įvairius pasirodymus. Lietuvoje kol kas tai vyksta paslapčia, tik vienas kitas kuria šią poeziją [...]. Aš buvau surinkusi gestų kalbos poeziją lietuvių kalba ir nuvežusi ją parodyti užsienyje. Visi susirinkę kurtieji buvo iš skirtingų pasaulio kraštų, bet visi suprato rodomą turinį.

Tokia meno forma gali paliesti visus pasaulio kurčiuosius. Deklamuodami fantastiškai surimuotą lietuvišką eilėraštį užsienyje, vargu, ar kur nors pasaulyje būtume taip suprasti, kaip gestų kalbos eilėraščiais. Didžioji dalis gestų yra motyvuoti: kaip daiktas atrodo realybėje, taip jis maždaug parodomas gestais.

– Ar gestų kalbai pritaikoma, pavyzdžiui, muzika ar dar kas nors?

Muzika yra pritaikoma tik tiems, kurie silpnai, bet šiek tiek girdi. Neprigirdintis jaučia vibraciją, jaučia ją daug jautriau nei mes. Kurtieji puikiai šoka, jaučia ritmą. Kurčiųjų meną apima daug sričių: yra įvairios istorijos, kuriamos pasinaudojus tik viena plaštakos forma, tai čia tas pats, kas girdintiems kurti istoriją vartojant tik žodžius iš tos pačios raidės [...]. Gestų kalba taip pat atliekamos dainos.

Plačiau – radijo laidos „Pasaulio puodai“ įraše.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi