Naujienų srautas

Gyvenimas2019.01.04 15:01

Psichologė: tėvams skiriantis, su vaiku būtina daug kalbėtis apie skyrybas

Nereikia manyti, jog, jeigu vaikas neklausia tėvų apie šeimoje vykstančius skyrybų procesus, jam tai nerūpi ir neįdomu. Vaikai supranta, jog bet kokie klausimai šia tema skaudina tėvus, todėl, saugodami tėvus, visa tai gniaužia savyje, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ teigia Vilniaus universiteto docentė, Šeimos ir saviugdos centro „Bendrakeleiviai“ viena steigėjų, psichologė Rasa Bieliauskaitė.    

Psichologė pasakoja, jog savipagalbos grupės 7–11 metų amžiaus vaikams, organizuojamos centre „Bendrakeleiviai“, suteikia besiskiriančių ar išsiskyrusių tėvų vaikams saugią aplinką reflektuoti savo patirtis, išreikšti savo jausmus. Dalydamiesi jais vaikai tampa pagalba vieni kitiems. Tyrimai rodo, kad vaikai, sėkmingai įveikę šias skausmingas skyrybų patirtis, tampa brandesni.

Pagal statistikos departamento duomenis, 2016-aisiais metais išsituokusių porų, turinčių iki 17 metų bendrų vaikų, buvo kiek daugiau nei 5000.

Docentė R. Bieliauskaitė pabrėžia, kad disfunkcinėje šeimoje gyvenantys vaikai patiria panašias traumas į tas, kurias patiria išsiskyrusių tėvų vaikai – visiems jiems reikalinga pagalba.

Problemos stigmatizavimas šias problemas tik gilina, tad reikalinga, kad vaikas savo artimųjų būtų palaikomas, suprantamas ir globojamas, kad nebūtų bijoma kalbėtis apie skausmingas patirtis šeimoje – kartais tik tokia pagalba gali padėti vaikui įveikti traumas.

Siektina, kad besiskiriantys tėvai išlaikytų motinos ir tėvo nekonfliktinį santykį, vengtų manipuliacijų ir įvairaus kontroliavimo. Docentė teigia, jog, jei tėvai nori suteikti pagalbą vaikui, pirmiausia turi kreiptis dėl pagalbos patys, keisti savo elgesį.

Besiskiriančių tėvų vaikų savipagalbos grupės surenkamos ne taip lengvai.

Dažnai tėvai centro slenksčio neperžengia, nes juos baugina pripažinimo momentas ir sau, ir vaikui jog jis patiria traumą. Nepatogu ir tai, jog grupėje bus kalbama apie skyrybas, vaikas bus kviečiamas dalytis patirtimi, tad tėvus dažnai lydi klaidingas įsivaizdavimas, jog vaikus tai skaudins ir gilins jo ir šeimos problemas. Tačiau šie procesai veikia priešingai – vaikas ima gyti išreikšdamas savo jausmus, reflektuodamas, tuomet jie pajėgia išsakyti savo jausmus ir tėvams.

„Nereikia manyti, jog, jeigu vaikas neklausia tėvų apie šeimoje vykstančius skyrybų procesus, jam tai nerūpi ir neįdomu, – tvirtina docentė. – Vaikai supranta, jog bet kokie klausimai šia tema skaudina tėvus, todėl, saugodami tėvus, visa tai gniaužia savyje.“

Daugiau – įraše.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi