Gyvenimas

2018.12.29 15:58

Šventinis laikotarpis džiugus ne visiems: sustiprėja vienatvės jausmas, mintys apie savižudybę

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.12.29 15:58

Šventinis laikotarpis – itin intensyvus Islandijos Raudonojo Kryžiaus darbuotojams. Jie sako, būtent tuo metu organizacija pasikalbėti norinčių žmonių skambučių sulaukia itin gausiai. Pagalbos žmonėms, pasak jų, reikia dėl sustiprėjusio vienatvės jausmo, minčių apie savižudybę, nerimo.

Kalėdų naktis buvusi intensyvi ir Nacionalinės ligoninės priimamajame, kur žmonių, besiskundžiančių bloga psichikos savijauta, sulaukta itin daug. Todėl kaip ir kiekvienų metų šventinių laikotarpiu specialistai stengiasi kuo plačiau skelbti pagalbą teikiančių įstaigų kontaktus.

„Kai kurie žmonės skambina, kai kurie tiesiog susirašinėja mūsų puslapyje. Jaučiame, kad norinčiųjų tiesiog bendrauti padaugėja. Manau, kad pagrindinė priežastis yra vienatvė. Žmonės liūdni ir vieniši namuose, su niekuo nebendrauja, neturi su kuo pakalbėti apie tai, kaip jaučiasi“, – sako Islandijos Raudonojo Kryžiaus direktorė Kristin S. Hjalmtysdottir.

Pasak specialistės, dažnai žmonės nori tiesiog pakalbėti, tačiau kartais jaučiama, kad jiems reikia rimtesnės medicininės pagalbos. Tuomet stengiamasi įtikinti kreiptis į medikus.

„Dažniausiai šeimos būna kartu, tačiau daug tokių, kurie šeimų neturi. Neturi net draugų. Atrodytų, tokie žmonės galėtų kur nueiti ir tikrai rastų su kuo pabendrauti, tačiau viskas ne taip paprasta“, – priduria ji.

Pasak Islandijos nacionalinės ligoninės priimamojo gydytojo Hilmaro Kjartanssono, nėra labai lengva pastebėti, kad žmogus turi problemų, nes apie tokias mažai kas nori atvirauti. Vis dėlto, pajautus, kad žmogus nori tiesiog pakalbėti, nereikia jo atstumti, nes tai gali išgelbėti gyvybę.

„Tai pastebime nuolat. Žmonės ateina ir kalba apie savo ligą. Juos kankina nerimas ar mintys apie savižudybę, kartais jie galvoja perdozuoti vaistų. Tada geriau, kad jie ateitų pas mus, nei bandytų problemą spręsti patys“, – pasakoja gydytojas.

Išsamiau – Valdonės Rudenkienės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.