Gyvenimas

2018.12.28 12:37

Marius Čepulis. Kas lesyklėlėse lankosi (komentaras)

2018.12.28 12:37

Apie tai, ką šerti ir kaip šerti, kalba jau buvo. O dabar apie tai, kas apsilanko jūsų lesyklėlėse. Kokių svečių sulauksit, priklauso nuo vietos ir nuo maisto. Jei lesyklėlė sodyboje miške, ten gali lankytis retesnės ir įdomesnės rūšys, bet nebus atvirų vietų paukščių. Jei lesykla vidury miesto, dažniausiai sutiksit tik zyles ir kelis balandžius.

Turbūt daugiausia paukščių apsilanko gyvenviečių pakraščiuose, kur netoliese yra miškas. Jei lesinsit tik saulėgrąžomis, pas jus nesilankys geniai arba kiti išrankesni grūdlesiai. Jei įdėsite uogų ar obuolių, galite sulaukti žiemojančių strazdų, varnėnų ar net gražuolių svirbelių.

Norite lesinti paukščiukus iš rankų? Tikrai nėra sudėtinga – tereikia prie lesyklos 20–30 minučių pastovėti ištiesus delną su saulėgrąžomis. Pirmosios ant manęs pradėjo tūpti mėlynosios zylės, vėliau pilkosios ir dar vėliau ir juodosios. 

O dabar nuo pradžių apie visus lesyklų lankytojus.

Dažniausios ir visur aptinkamos yra zylės, iš jų dažniausios – didžiosios. Čia tos pačios, kurios pavasarį pirmosios praneša (jau galima išgirsti jų giesmelių). Pasižiūrėję į jų pilvelį, galite lengvai atspėti, ar tai patinas (juoda juosta per pilvelį plati, ryški), ar patelė (juoda juosta siaura, neryški). 

Didžioji zylė. Gamtos fotografo M. Čepulio nuotr.

Šalia jų visada malasi mėlynosios ir pilkosios zylės. Pilkųjų yra dvi rūšys, bet net specialistams jas atskirti iš pirmo žvilgsnio nėra lengva. Šiaurinė pilkoji turi šviesesnę dėmę sparne, o paprastoji pilkoji turi šviesesnę dėmelę antsnapio pagrinde.

Juodoji ir kuoduotoji zylės lankys lesyklas prie miško ar didesnio parko. Miestuose jų nesutiksit.

Ten, kur zylės, visada sukiojasi ir bukutis. Jį labai lengva pažinti iš juodos juostelės per akis ir pagal tai, kad jis vienintelis paukštis, kuris medžių kamienais laksto žemyn galva.

Jei pakabinsit nerūkytų, nesūdytų lašinių, jais skanaus ne tik zylės, bet ir geniai. Prie lesyklų dažniausi svečiai – didysis margasis ir vidutinis margasis geniai. O jei lesykla netoli miško, gali aplankyti ir pilkoji meleta.

Miestuose ir gyvenvietėse kartu su zylėmis lesyklose maitinasi žvirbliai bei karklažvirbliai.

Taip pat labai dažnas lesyklų svečias ir didelė peštukė – žaliukė.

Žaliukėms kompaniją palaiko žiemoti pasilikę kikiliai (neretas ir svečias iš šiaurės – šiaurinis kikilis) arba storasnapiai svilikai.

Taip pat kartais prie lesyklų užsuka juodagalvės sniegenos, čivyliai, čimčiakai ar geltonosios startos.

Jei prie lesyklos pakabinsit uogų ar obuolių, čia gali atskristi juodasis ar smilginis strazdai.

Pavasariop lesyklas užplūs alksninukai. Jie yra vieni aršiausių lesyklų lankytojų ir nenori su niekuo maistu dalintis.

Iš didesnių paukščių (be varnų, balandžių, šarkų, kovų, kuosų) lesyklas aplanko kėkštai. O pamiškėse, jei turėsit riešutų ir jeigu jų neišnešios voverės su geniais, galbūt jus aplankys riešutinė.

Šerdami mažus paukščius, šeriate ir plėšrūnus. Todėl prie lesyklų dažnas svečias – paukštvanagis. Gali ir vištvanagis prasukti. O jeigu jums labai pasiseks (bet nepasiseks zylėms), gali pasirodyti ir žvirblinė pelėda.

Lesyklas mėgsta ir žinduoliai. Apačioje visada rasit pritrypta pelių ir pelėnų. Ten jų medžioti kartais ateina šermuonėliai ar žebenkštys. Katės lipa į medžius vogti lašinių, o riešutus ir saulėgrąžas labai mėgsta voverės.

Tai kas jūsų lesyklose lankosi?

Draudžiama publikuoti šį komentarą bet kurioje žiniasklaidos priemonėje, išskyrus LRT.lt, be raštiško autoriaus sutikimo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.