Gyvenimas

2018.12.20 18:08

Maisto stilistas R. Janonis patarė, kaip dekoruoti šventinius patiekalus: lėkštėje svarbiau grožis, o ne kiekis

Gertrūda Stripeikytė, LRT.lt2018.12.20 18:08

Lietuviškoje virtuvėje yra tikrai gardžių patiekalų, tačiau juos mėgstame kažkur „įdėti“ – į tešlą, džiūvėsėlius ir pamirštame natūralius skonius, portalui LRT.lt sako maisto stilistas, virtuvės šefas Reinaldas Janonis. Pasak jo, šventinio stalo nereikia perkrauti daugybe patiekalų – užteks vieno, kurį tinkamai pateikus lėkštėje galima pasijausti kaip prabangiame restorane. Be to, priduria kulinaras, norint paruošti tokį patiekalą nebūtina išleisti daug pinigų ar laiko.

Maisto stilistas – reta profesija Lietuvoje, o R. Janonį galima pavadinti vienu geriausių šalies profesionalų. „Yra daug žmonių, kurie gali paimti lėkštę, į ją visko pribarstyti, pateplioti, bet labai mažai kas gali iškepti mėsą taip, kad ji būtų graži ir su ja būtų galima dirbti fotografui“, – apie darbo subtilybes kalba R. Janonis.

Artėjant Kūčioms ir Kalėdoms daugeliui galvos skausmu tampa tai, kokiais patiekalais nustebinti artimuosius, ką ypatingo galima paruošti šventiniam stalui. R. Janonio nuomone, svarbu atsižvelgti ne tik į pačius patiekalus, bet ir jų išvaizdą. Pasak jo, jei džiugina vaizdas lėkštėje, nebūtina gaminti daug patiekalų, o svarbiausias – natūralumas.

„Nesu prieš tradicinę virtuvę – joje yra tikrai labai skanių patiekalų. Bėda ta, kad mes labai mėgstame tuos patiekalus kažkur „įdėti“ – į tešlą, džiūvėsėlius ir pamirštame natūralius skonius“, – sako R. Janonis.

E. Blaževič/LRT nuotr.

Jis rekomenduoja nepersistengti ir neeikvoti laiko daugybės patiekalų gaminimui – geriau šventinį laiką skirti šeimai, o ne virtuvei: „Siūlyčiau šventiniam stalui susigalvoti vieną gerą patiekalą – tai gali būti kepta žąsiena ar antiena, jautienos kumpis. Išsirinkite vieną patiekalą, kuris bus vakaro žvaigždė ir neapsikraukite papildomais užkandžiais, kurių gamyba užima labai daug laiko.“

Užkandžiams maisto stilistas siūlo patiekti itin paprastus produktus: „Patiekite savo konservuotų daržovių ir vaisių, nes rūsiuose visi turi įvairiausių produktų. Retai juos naudojame, o per šventes mėgstame pavargti ir triūsti virtuvėje. Geriau pasirinkti tai, kas pagaminama greitai, paprastai ir yra gražu.“

E. Blaževič/LRT nuotr.

R. Janonis pastebi, kad dabar lietuviai per šventes stengiasi būti kuo įmantresni, originalesni ir dažnai persistengia. Norintiems ant Kūčių stalo išbandyti kažką naujo, jis siūlo kitaip pagaminti žuvį.

„Galime sūdyti lydeką – ji bus žalia, kaip sušiuose, bet šviežiai pasūdyta. Taip pat galime ją marinuoti, jei norime įdomesnių skonių. Taip pat galime naudoti Lietuvoje auginamą upėtakį, iš kitų žuvų – doradą, patys pasisūdyti lašišą“, – pataria jis.

Virtuvės šefas rekomenduoja šventiniam stalui pasigaminti du paprastus patiekalus ir dalinasi jų receptais bei patarimais, kaip patiekalus dekoruoti lėkštėje.

Kepti baravykai su bulvėmis ir kanapių sėklomis

1 porcijai reikės:

kelių šaldytų ar šviežių baravykų

1 su lupena virtos bulvės

1 nedidelės morkos

raudonojo svogūno griežinėlių

gabalėlio sviesto

kelių mažų pievagrybių

2 skiltelių česnako

kanapių sėklų

teriyaki padažo

druskos, pipirų

šviežių čiobrelių

Moliūgų kremui:

virto moliūgo ir gabalėlio sviesto

I. Ripinskytės/LRT nuotr.

Kiaulienos nugarinė su daržovėmis, spanguolėmis ir kanapių aliejumi

1 porcijai reikės:

gabalėlio kiaulienos nugarinės (150–200 g)

1 su lupena virtos bulvės

1 nedidelės morkos

kelių griežinėlių virto burokėlio

šviežio agurko

moliūgų kremo

kanapių sėklų aliejaus

spanguolių

šviežių čiobrelių

druskos, pipirų

„Labiau siūlyčiau atsižvelgti ne į mano siūlomus patiekalus, o į pačią maisto interpretaciją, kad iš labai paprastų produktų lėkštėje galima sukurti labai gražius dalykus“, – sako R. Janonis

„Žmonės dažnai įsivaizduoja, kad šventėms reikia kažko labai brangaus, neįperkamo. Gamindami dažnai apsunkiname patiekalus ir dėl to nebenorime gaminti. Bet gražų ir skanų patiekalą pasigaminti galima neįdedant daug pastangų ir laiko. Neprisigaminkite kalno maisto su 2–3 karštais patiekalais, geriau daugiau pastangų įdėkite į lėkštę, kurią kiekvienas šeimos narys gali pasidekoruoti pats“, – priduria maisto stilistas.

Svarbiau ne patiekalų įvairovė, o bendras vaizdas lėkštėje, sako jis: „Vaizdas lėkštėje toks pats svarbus, kaip ir skonis, nes žmonės iš pradžių pamato, o tik tada valgo. Bijau, kad lietuviai dar iki skonio nėra užaugę. Bėda ta, kad dabar tiems, kurie vaikšto į kavines ir restoranus vaizdas tapo svarbiau nei skonis ir turime iš to išaugti – turėti ir vaizdą, ir skonį.“

Pasak R. Janonio, vaizdui lėkštėje svarbiausi keli aspektai – keletas ryškių spalvų, netikėti pabraukimai, pataškymai, skirtingos formos ir tekstūros.

„Šiuose patiekaluose nėra nei vieno ingrediento, kurio negalėtum rasti paprasčiausiame prekybos centre, o tuomet galima kurti derinius su labai paprastais dalykais. Ir namie visai nesunku pasidaryti restoraninio lygio paprastą patiekalą, kuriame ingredientai, kuriuos visi turime. Toks maistas sukuria šventišką aplinką, o juos pasigaminęs išleisi nedaug pinigų, bet jausiesi kaip geriausiame restorane“, – sako maisto stilistas.

Net ir tradicinius lietuviškus šventinius patiekalus galima patiekti gražiai: „Reikėtų juos išimti iš tešlų, džiūvėsėlių ir leisti jiems atrodyti kaip galima paprasčiau ir natūraliau – tai lėkštėje svarbiausia. Šiais laikais jau nieko nenustebinsi nežemiškais dalykais – viską galime gauti ir viską turime, todėl rinkimės paprastumą.“

Patiekalų gaminimo būdas ir patarimai, kaip gražiai dekoruoti lėkštes – vaizdo reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.