Gyvenimas

2018.12.19 18:00

Apėmė šventinė depresija? 6 patarimai, kaip sau padėti

15min.lt2018.12.19 18:00

Jei švenčių laikotarpiu jus užklumpa depresija – esate ne vieni. Net ir su visomis šventinėmis dekoracijomis bei linksmybėmis – o gal būtent dėl jų – daugumą žmonių šiuo metų laiku apima depresija. Redbookmag.com turi patarimų, kaip kovoti su šventiniu laikotarpiu apėmusiais neigiamais jausmais ir sau padėti.

Sezoninis afektinis sutrikimas, arba SAS, gali labai prisidėti prie tokios savijautos: energijos trūkumas, pakitęs apetitas, nepaaiškinamas liūdesio ir beviltiškumo jausmas. Visa tai gali būti simptomai, kuriuos rudens arba žiemos metu patiria dauguma žmonių ir kurie išnyksta orams šylant ir ateinant pavasariui.

Tačiau kaltinti reikia ne tik orą – žmonės yra linkę jaustis vienišesni šventiniu laikotarpiu, ypač, kai jaučiamas didelis spaudimas sutikti tobulas ir gražias šventes mylimųjų apsuptyje. Štai keli dalykai, kuriuos galima padaryti, kovojant su tokiais jausmais.

Apsupkite save mylimais žmonėmis

Vis labiau ir labiau tolstame nuo tradicinio švenčių sezono paveikslo ir kuriame savo švenčių sezono apibrėžimą. Neturite artimos šeimos, kurią nekantraujate pamatyti per šventes? Galite šventes praleisti su draugais. Kodėl gi ne?

Nesvarbu, nepalaikote santykių su artimaisiais, jūsų šeima yra toli ar išvis tokios neturite, jei mintis apie vienišas šventes yra per skaudi, raskite būdą apsupti save žmonėmis, kurie verčia jus jaustis gerai. Nebijokite kreiptis į draugus ir pasiteiraukite, ar galite per šventes prisijungti prie jų šeimos ar draugų grupės – tik nepamirškite atsidėkodami atsinešti kažko gardaus arba kokios nors dovanėlės.

Kari Shea/Unsplash nuotr.

Valgykite mėgstamą maistą

Dabar šalta, tad tikriausiai labai norite angliavandenių. Nieko blogo – leiskite sau pasimėgauti keliais mėgstamais skanėstais. Jei visa pakuotė sausainių ar visas pyragas pasirodys per daug, pasikvieskite draugų, kad doroti skanėstus galėtumėte drauge. Visi mėgsta nemokamą maistą, o kompanija gali pagerinti nuotaiką. Be to, yra daugybė būdų mėgautis saldėsiais ir nepakenkti sveikatai.

Išlikite fiziškai aktyvūs

Jau visiems gerai žinomas faktas, kad fizinis aktyvumas skatina endorfinų gamybą, o endorfinai sukelia laimę. Tai mokslas. Paprasta ir aišku.

Ir nors daug patogiau likti lovoje, kai kovojate su depresija, pasistenkite atlikti bent kelis fizinius pratimus. Nereikia bėgti 10 kilometrų, nereikia net eiti į sporto salę – ir kambaryje atliekami atsispaudimai ar įtūpstai gali padėti. Pradėkite lengvai ir, jei tai padės jaustis geriau, galite padidinti treniruočių namų sąlygomis intensyvumą ir dažnumą.

Eikite į lauką

Skirkite laiko mėgstamiausiai žiemos veiklai arba stenkitės pratimus atlikti lauke, kada tik įmanoma. Net trumpas pasivaikščiojimas ar išėjimas pakvėpuoti grynu oru gali padėti. Saulės spinduliai palengvina SAS simptomus, todėl stenkitės bent šiek tiek saulės spindulių gauti kasdien. Net sėdėjimas prie lango daro stebuklus, jei nemėgstate šalčio.

Jeshoots/Unsplash nuotr.

Būkite malonūs kitiems

Pagalba kitiems priverčia ir jus jaustis geriau, todėl pabandykite savanoriauti. Savanoriai labai reikalingi šventiniu laikotarpiu, kai vargstantiesiems ypač sunku. Pagelbėkite vargstančiųjų maitinimo įstaigose ir stebėkite, kaip pagalba kitiems keičia jūsų nuotaiką. Ir nesvarbu, kaip jaučiatės, stenkitės būti geri aplinkiniams. Yra daugybė žmonių, taip pat kenčiančių nuo šventinės depresijos, tad užuojauta vienas kitam gali padėti labiau, nei įsivaizduojate.

Skirkite laiko pabūti su savimi ir „persikrauti“

Taip, visi aukščiau išvardyti patarimai sukasi apie buvimą žmonių apsuptyje. Tačiau taip pat labai svarbu išlaikyti pusiausvyrą tarp pastangų būti aktyviu dalyviu ir asmeninio poreikio atsigauti. Nedarykite kažko, ko nenorite, tik todėl, kad jaučiate spaudimą. Taip, šiek tiek išeikite iš savo komforto zonos, tačiau tik šiek tiek, ir būtinai pabūkite su savimi. Mažiausia, ko jums reikia, tai išsekinti save ir užsidaryti savyje visai žiemai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.