Gyvenimas

2018.12.18 13:16

Dekoratorė apie dovanų pakavimą: maišelis – blogiausia išeitis

Aušra Filipavičiūtė-Navikauskė, 15min.lt, Edmundas Jakilaitis2018.12.18 13:16

„Jei nežinote, kaip supakuoti kalėdines dovanas, niekada neprašausite pasirinkdami klasiką – raudoną, žalią ir aukso spalvas“, – sako dekoratorė Valentina Aranauskienė. Tačiau tiems, kurie nori išsiskirti, nustebinti artimus žmones originalumu, ji pateikia paprastų, bet efektingų dovanų pakavimo idėjų.

– Puošiame stalą, dekoruojame namus – čia vyrauja tam tikros spalvos, tendencijos. Ar jos veikia ir dovanų pakavimą?

– Mes daug metų pakuojame dovanas – gal 10 metų. Tačiau nepasakyčiau, kad egzistuoja kažkokios ypatingos dovanų pakavimo mados, tačiau tendencijos, tam tikros bangos visgi jaučiamos. Štai visus metus karaliavusi ultravioletinė spalva kitais metais užleis vietą švelniam koralui. Taigi nebebus to aktyvaus ryškumo, viskas subtiliau ir labiau prislopinta.

O jeigu abejojate dėl spalvos pasirinkimo, niekada neprašausite su Kalėdų klasika – žalia, raudona, auksas. Gražu, įspūdinga, efektinga.

Freestocks/Unsplash nuotr.

– O kaip dėl natūralumo bangos? Floristas Andrius Plindinas minėjo, kad viskas eina link natūralumo.

– Taip, tam tikri žmonių elgsenos, vartojimo pokyčiai irgi daro įtaką. Juk mes rūšiuojame atliekas, labiau vertiname natūralumą, ekologiją, tai ir dovanas pakuojame atsižvelgdami į tas tendencijas.

Taigi popierius rudas, natūralus, o jei spalvotas, tai su kokiu smulkiu piešiniu, dekoru, tarkim, žvaigždėmis, eglutėmis. Na, o toliau viskas priklauso nuo fantazijos ir to, kaip ruošiatės šventėms: prisirinkote eglės šakelių, kankorėžių, nusipirkote cinamono lazdelių, lino siūlų ir pan.

Jei dovanojamas koks nors maistas – pyragas, šokoladas ar kulinarinės knygos, – galima puošti ir maistu: meduoliais, imbieriniais sausainiais, vafliukais. Neblogai atrodys ir prilipdyti cukruotų imbierų gabaliukai, riešutai, kavos pupelės, cinamono lazdelės, net medinis šaukštelis.

Rusvą (pergamento spalvos) popierių net galima keisti kepimo popieriumi ar folijos lakštais – ir žiemiška, ir į temą. Taip pat dovanas gali vynioti į laikraščio, žurnalo popierių, taip pat pravers ir užsilikęs sienų tapeto lakštas. Neprašausite niekad su lempučių girlianda. Galite supakuoti, paslėpti jungiklį ir įjungti, kai teiksite dovaną. Gražu, šventiška, jauku.

– Kai kurios supakuotos dovanos atrodo šaltai, nekelia emocijų. Kaip turėtų atrodyti kalėdinė pakuotė?

– Ji turi sukelti mielas, šiltas emocijas. Ir nereikia bijoti saldumo – tebūnie! Pačios Kalėdos – nuo sausainių kepimo, eglutės puošimo iki namų puošybos – yra apie jaukumą, mielumą. Turi būti tik geros emocijos! Juk net patys didžiausi skeptikai puošiasi, visi norime to stebuklo. Tai kodėl pakavimas turėtų būti šaltas, neatsakingas ir atmestinis? Manau, verta pasistengti dėl savo mylimų žmonių.

– Ar pakavimas turi būti skirtas būtent tam žmogui? Individualizuotas?

– Manyčiau, taip. O čia daug ir nereikia. Jei žmogus muzikuoja, pakanka nupiešti ant to rudo popieriaus penklinę ir natas, jei patinka keliauti, galite dovanas supakuoti ir į seną užsilikusį atlasą. Tai bus ir originalu, ir dėmesį parodysite.

Šįmet ir kitąmet ypač populiarios plunksnos. Jos vyrauja ne tik drabužių kolekcijose, bet ir dovanų dekore. Stručio plunksna – tikroji prabanga, elegancija, teatrališkumas. Derinyje su kauke (domino) atrodys ypač originaliai.

– Kada reiktų kreiptis į dovanų pakavimo specialistus, o ne leisti laiką pačiam, nors tai ir kūryba, ir meditacija?

– Patogu patikėti kitam, kai turite išties daug dovanų arba kai jos skirtingų formų, bet norite kelias sudėti vienam žmogui. Tada, manyčiau, paprasčiau bus, kai padirbės profesionalas. Juk namie ir tiek popieriaus ritinėlių neturėsite, ir tais įgūdžiais, kaip supakuoti, kad dovana atrodytų dailiai, skoningai, ne visi žmonės apdovanoti.

Žinote, ką mes vadiname Vyrų diena? Ogi gruodžio 24-ąją (juokiasi). Tądien vyrai superka dovanas ir neša glėbiais jas supakuoti. Paskutinės minutės efektas. Tačiau juos gal ir pateisinu – ne visi vyrai moka pakuoti, be to, nenori gaišti laiko tai veiklai. Tada palieka dovanas, mes pasakome, kada sugrįžti jų pasiimti. Būna tikrai karšta, darbinga diena.

Pixabay nuotr.

– Blogiausia išeitis?

– Maišeliai. Jau geriau paties supakuota dovana, nei nupirktas standartinis maišelis su rankenėlėmis. Jeigu norite pakuotei suteikti bent kažkiek šiltumo ir originalumo, ištraukite tas rankenėlės, skylamušiu padarykite didesnes skyles, ir perriškite pakuotę kaspinu (kad nebūtų kiauras viršus, kaspiną riškite per abi maišelio sieneles). Dovana bus supakuota, turės formą, bet bus ne maišelis. Dar vienas patarimas – vardų kortelės. Jeigu turite daugiau dovanų, tikrai padės atsirinkti ir nesupainioti dovanų.

– Kokia keisčiausią dovaną teko pakuoti?

– Visada keblu supakuoti didelę dovaną. Esu pakavusi šaldytuvo dydžio dovaną – tai buvo vaikui skirta mašina. Sudėtinga. Vienas vyras buvo atnešęs glėbį fejerverkų – įvairiausių dydžių ir formų – ir paprašė iš jų pagaminti... kulkosvaidį. Tikrai buvo iššūkis. O dar dovanojo tą dovaną moteriai (šypsosi).

Apie vaikus – atskira kalba. Ateina tėveliai ir močiutės ir kokiam trejų metų vaikui prašo supakuoti elegantiškai, solidžiai, neva lavinkime vaiko skonį, tegu būna subtilu, nes jis toks išminčius mūsų, gudruolis. O aš sakau: leiskite vaikui bent per šventes pasijusti vaiku! Vaikai nori stebuklo, įspūdžių, spalvų, didelio piešinio, žaismingumo! 

Jiems itin svarbus vaizdas. Gali būti judančios akys, šypsena, kalėdinė lazdelė, bet vaikui supakavimas kartais svarbiau nei pati dovana. Nereikia per daug rimtai žiūrėti į šventes. Stengiuosi tokius tėvelius ir močiutes gražiai perkalbėti.

– Ne tik pakuojate dovanas, bet ir dekoruojate švenčių – krikštynų, vestuvių, jubiliejų – aplinką. Kas tinka žiemos šventėms?

– Turime daiktų sandėlį ir viską jais apipavidaliname – teritoriją, stalus, sukuriame atskiras saleles, kampelius. Žiemos švenčių metu visgi dominuoja auksas. Nebūtinai rėkiantis, neskoningas, galima dekoruoti subtiliai, skoningai.

Pixabay nuotr.

Naudingi patarimai

Klausantis V.Aranauskienės ir aš mintyse permečiau savo „dovanų pakavimo istoriją“, taip pat paieškojau pavyzdžių „Instagram“. Susisteminau ir pateikiu idėjų, kurios, tikiuosi jums pravers:

Dėžutės – batų, juvelyrinių dirbinių, net nuo kremo (gali būti ir tuščias pats indelis, ne tik dėžutė). Jeigu jas apklijuosite, dekoruosite karoliukais, sagomis, kitomis detalėmis, atrodys originali pakuotė.

Siūlai ar audinių atraižos. Iš siūlų pagaminkite bumbulus, nunerkite gėlytę, o gal net ir maišelį. Gal ir audinių atraižų (vienodu apskritimus iškirpus) pavyks susukti rožės žiedą?

Pixabay nuotr.

Lėkštės. Nebūtina pirkti naują, galite sužvejoti sendaikčių parduotuvėse. Pasitarnaus kaip pagrindas dovanai. Sudėsite saldainių ar vaisių rinkinį ir supakuosite į perregimą dovanų popierių. Kilpinis rankšluostis. Susukę į jį dovaną, perrišę kaspinu, turėsite puikią pakuotę!

Sagos – puiki dekoravimo detalė. Galima suverti ant siūlo, o galima ir karštais klijais priklijuoti sagų grupę ar pagaminti dekoraciją.

Mediniai skalbinių segtukai. Galite juos išpiešti akriliniais dažais ir prisegti prie supakuotos dovanos drauge su vardo kortele.

Džiovinti vaisiai – abrikosai, spanguolės, apelsinų griežinėliai – gal jomis tiks užpildyti perregimą eglutės žaisliuką ir jį pririšti prie dovanos?

Pixabay nuotr.

Drobiniai maišeliai ar šilko skarelės. Dėvėtų drabužių parduotuvėse pilna takelių, servetėlių, skarelių ar kaklaraiščių už kelis eurus. Sugalvoti iš jų pakuotę, kaspiną ar dekoraciją ant suvyniotos į popierių dovanos išties nesunku.

Stiklainiai. Juose gali būti ne tik konservuotos gėrybės ar sultys. Galite sudėti ir marškinėlius, mažą žaislą, papuošalus ar kosmetikos rinkinį. Įspūdingai atrodo prie dangtelio vidaus pritvirtinti ilgi auskarai ir taip įleisti į stiklainį. Tiks ir stiklainiai, skirti biriems produktams ar makaronams laikyti.

Daugiau vaizduotės, išradingumo ir turėsite dovaną, kuomet artimasis jums pasakys: „Kaip gražu – gaila net išvynioti!“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.