Gyvenimas

2018.12.14 11:54

Bendrasis kraujo tyrimas: kokias ligas atskleidžia skaičiai?

DELFI.lt 2018.12.14 11:54

Turbūt kiekvienam yra tekę atlikti bendrąjį kraujo tyrimą. Gavus rezultatus dažnam tai pasirodo tik skaičių kratinys, tačiau šio tyrimo rezultatai iš tiesų gali atskleisti pagrindines ligas. Antakalnio poliklinikos šeimos gydytoja Ieva Vieversytė nurodo, ką gali reikšti pakitimai bendrajame kraujo tyrime.

Žemiau rasite kraujo tyrimo pavyzdį, kuriame pastebėsite minėtus kraujo rodiklių trumpinius ir normas. Tai kraujo tyrimas paciento, sergančio geležies stokos anemija (trūksta eritrocitų, HgB, sumažėjęs Hct, MCV, MCH), nurodo asociacija „Kraujas“.

Eritrocitų kraujyje daugiausia

Eritrocitai (RBC, ERY) – pati gausiausia kraujo ir viso organizmo ląstelė. Eritrocituose randamas hemoglobinas (HB, HGB) – pagrindinė deguonį, anglies dioksidą ir kitas dujas pernešanti medžiaga.

„Sergant mažakraujyste (anemija), eritrocitų skaičius ir hemoglobinas sumažėja. Sergant geležies stokos anemija, sumažėja ir eritrocitų dydis, nustatomas MCV rodikliu. Atvirkščiai būna sergant makrocitine anemija (dėl folio rūgšties ar vitamino B12 trūkumo atsiradusia mažakraujyste), tuomet MCV ir MCH indeksai būna padidėję“, – teigia šeimos gydytoja.

Pixabay nuotr.

Ji taip pat nurodo, jog eritrocitų skaičius gali sumažėti ir esant hiperhidratacijai (kai suvartojama per daug skysčių).

Eritrocitų skaičius taip pat padidėja esant deguonies trūkumui audiniuose, dehidratacijos metu, sergant inkstų policistoze, kai yra taikomas gydymas steroidais, sergant piktybiniu inkstų naviku, feochromocitoma, Kušingo sindromu.

Hematokrito (HCT) požymis parodo, kiek yra plazmos ir kiek suminės eritrocitų masės, tai yra kraujo eritrocitų suminis tūris. Hematokritas didėja kylant eritrocitų skaičiui, todėl ligos, kurias galima įtarti padidėjus ar sumažėjus hematokritui, yra tokios pat, kaip ir esant eritrocitų kiekio pokyčiams.

Eritrocitų norma vyrų kraujyje yra 4,5–5,9 x 1012/l, o moterų – 4–5,1 x 1012/l.

Hemoglobino norma vyrų kraujyje – 135–160 g/l, moterų – 120–150 g/l.

Baltieji kraujo kūneliai – kelių rūšių

Leukocitai (WBC) – baltieji kraujo kūneliai, kurie yra imuninės sistemos dalis. Yra penkios leukocitų klasės: neutrofilai, limfocitai, eozinofilai, monocitai, bazofilai.

Leukocitų skaičiaus padidėjimas dažniausiai būna bakterinių ar virusinių infekcijų padarinys. Sergant bakterinėmis infekcijomis vyrauja neutrofilai, virusinėmis – limfocitai.

Neutrofilų taip pat gali padaugėti esant chirurginei traumai, miokardo infarktui, stambiųjų kraujagyslių trombozės metu, sergant jungiamojo audinio ligomis ir kt.

Esant alergijoms, helmintinei infekcijai, sergant kai kuriomis odos ligomis, padidėja eozinofilų skaičius.

Gydytoja teigia, jog monocitų padaugėja sergant tuberkulioze, sifiliu. Taip pat jų padaugėti gali sveikstant po persirgtos ūmios infekcijos, lėtinių uždegimų metu, sergant alkoholine kepenų liga.

Bazofilai padidėja sergant retesnėmis ligomis, kurios nustatomos atlikus papildomus tyrimus.

I. Vieversytė sako, kad leukocitų skaičius gali sumažėti dėl virusinio viršutinių kvėpavimo takų uždegimo, taip pat esant skydliaukės funkcijų sutrikimams (tirotoksikozei), sergant geležies stokos mažakraujyste, lėtinio uždegimo, septinio proceso metu, sergant megaloblastinėmis anemijomis (sumažėjusi vitamino B12, folio rūgšties koncentracijai).

Unsplash nuotr.

2–3 metų vaikams leukocitų skaičiaus sumažėjimą gali sukelti pūliniai, infekciniai procesai, rachitas. Leukocitų skaičiaus sumažėjimas be aiškios priežasties gali būti leukemijos požymis. Sergant alkoholizmu taip pat sumažėja leukocitų skaičius, kartu sumažėja ir trombocitų skaičius.

Leukocitų norma suaugusio žmogaus kraujyje – 4,0–9,0 x 109/l.

Trombocitų kiekis priklauso nuo kraujo paėmimo procedūros

Trombocitai – ląstelės, užtikrinančios kraujo krešėjimą. Trombocitų skaičius labai priklauso nuo kraujo paėmimo, ypač, jei tiriamas kapiliarinis kraujas. Trombocitų skaičius būna mažesnis, jei kraujas iš piršto imamas ilgiau.

Trombocitų kiekis gali padidėti po fizinio krūvio, streso, sergant lėtinėmis uždegiminėmis ligomis.

Trombocitų skaičius gali sumažėti sergant leukemija, limfoma, esant kaulų čiulpų pažeidimui dėl piktybinių navikų metastazių.

„Norėčiau atkreipti dėmesį, kad ligai diagnozuoti vien bendrojo kraujo tyrimo neužtenka, dažniausiai reikalingi papildomi tyrimai, taip pat paciento apžiūra, pokalbis su pacientu, jo skundų įvertinimas“, – apie gydytojo konsultacijos svarbą kalba Antakalnio poliklinikos specialistė.

Leukocitų norma suaugusio žmogaus kraujyje – 4,3–8,0 x 109/l.

Trombocitų normos ribos – 140–450 x 109/l.

Kraujas.lt nuotr.