Naujienų srautas

Gyvenimas2018.12.13 14:43

E. Jakilaitis, M. Griškonis, S. Albavičiūtė: vietoj rogučių – fanera, linoleumas ar kuprinė

LRT.lt 2018.12.13 14:43

Kone visi vaikystėje bandė vieną iš populiariausių žiemos pramogų – nusileidimą nuo kalno rogutėmis. Šiuo atveju svarbiausia užduotis – rasti tinkamą nusileidimui kalną, o reikiamas inventorius – rogutės – gali būti pakeistos ir alternatyviomis priemonėmis.

Artėjant vasario 1–3 dienomis Druskininkuose vyksiančiame „LTeam olimpiniam žiemos festivaliui 2019“, tinklalapis LTeam.lt pasiteiravo Lietuvos sporto ir pramogų pasaulio įžymybių apie vaikystėje išbandytas žiemos sporto rungtis. 

Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių vicečempionas ir šių metų pasaulio čempionato bronzos medalio laimėtojas irkluotojas Mindaugas Griškonis vaikystėje Vilniuje rogutes dažnai iškeisdavo į kitą, visiškai netradicinę priemonę žiemos sportui, rašoma pranešime spaudai.

„Vaikystėje nebuvo geresnių „rogučių“ nei dideli linoleumo dangos gabalai, kuriuos iš kažkur sugebėdavome gauti. Viršutinė linoleumo danga yra labai slidi, tad toks paviršius, jį klojant ant sniego, leisdavo įgauti didžiulį greitį. Čiuožinėdavome ant Žirmūnų kalnų (juokiasi). Ant linoleumo lipdavome ir ne po vieną, o po kelis, grupelėmis. Iš pramogos pasiimdavome maksimumą“, – šypsojosi M. Griškonis.

M. Griškonis, BNS nuotr.

Kaunietė Jaunimo olimpinių žaidynių Buenos Airėse aukso medalio laimėtoja 50 metrų krūtine distancijoje Agnė Šeleikaitė, kaip ir M. Griškonis, į norą nusileisti nuo kalno kartais irgi pažiūrėdavo kūrybiškai ir vietoje rogučių panaudodavo paprastą pirkinių maišelį.

„Mūsų šeima labai mėgsta slidinėti, tad ne vieną sykį keliavome į užsienį, esame buvę Austrijoje, kur slidinėjome vietinėmis kalnų trasomis. Nusileidimas nuo kalno su rogutėmis – daugiau vaikystėje buvusi pramoga. Prie namų Kaune turėjome nedidelių kalniukų, nuo kurių ir čiuoždavome žemyn. Žinoma, kad kartais rogučių neturėdavome, todėl esame čiuožę ir kitomis priemonėmis – vietoje rogučių naudodavome ir parduotuvės pirkinių maišelį ar liaudiškai „pašikniukais“ vadinamas čiuožynes“, – pasakojo plaukikė.

Televizijos laidų vedėjas ir žurnalistas Edmundas Jakilaitis užaugo Kaune, kur vaikystėje žiemos sezono pramogomis džiaugdavosi Dainavos parke.

„Puikiai prisimenu, jog augdamas Kaune, vos tik iškritus pirmajam sniegui, su draugais bėgdavau į šalia buvusį Dainavos parką, kuriame ir čiuoždavome nuo kalno su rogutėmis. Turėjau medines roges, kurios puikiai tarnaudavo šiam tikslui. Kartais po užpakaliu pasidėdavome ir faneros gabalą, su kuriuo lygiai taip pat sėkmingai slysdavome. Kalbant apie kitas veiklas, prie mano senelių namų turėjome nedidelį tvenkinį, nuo kurio ledo žiemą nuvalydavome sniegą ir ilgai žaisdavome ledo ritulį“, – pasakoja E. Jakilaitis.

Humoristas, televizijos laidų vedėjas ir rašytojas Paulius Ambrazevičius užaugo nedideliame Liepalotų miestelyje, kuriame, anot P. Ambrazevičiaus, rogučių keisti kitomis priemonėmis nereikėdavo. Tiesa, kartais vietoje nusileidimo nuo kalno P. Ambrazevičius su broliu rinkdavosi ir kitą pramogą – šuns traukiamas rogutes. 

„Prie mūsų namų Liepalotuose, kuriuose gyvenau iki šešerių metų, buvo kalniukas, nuo kurio leisdavomės rogutėmis. Rogučių nusileidimo kalnu tapo prie vieno daugiabučio likusios neišvežtos žemės. Viena kalno pusė buvo stati, kita – ne. Pamenu, jog nusileisti nuo stačios kalno dalies buvo labai baisu, tačiau šį iššūkį keliskart atlaikiau. Beje, su mumis kartu leisdavosi ir dabartinis Kauno „Žalgirio“ komandos treneris-skautas Evaldas Beržininkaitis. Jau kiek vėliau kartu su jaunesniu broliu turėjome kitą pramogą – mus rogutėmis tempdavo mūsų augintinė – Kaukazo aviganė Puma. Specialiai šiam tikslui tėtis iš kažkur buvo gavęs šuniškus pakinktus“, – prisimena P. Ambrazevičius.

Radijo laidų vedėja Simona Albavičiūtė-Bandita prisiminė, jog augdama Pakruojyje bei keliaudama iš mokyklos rinkdavosi kelyje namų link buvusį kalniuką, nuo kurio čiuoždavo naudodama mokyklinę kuprinę.

„Tarp mano namų ir mokyklos buvo kalniukas, tad atėjus žiemai po pamokų mėgdavau juo nučiuožti žemyn. Į mokyklą rogių juk nesitempsi, todėl yra tekę vietoj rogučių panaudoti savo kuprinę. Net ir su knygomis“, – šypsojosi S. Albavičiūtė-Bandita.

Savo kailiu išbandyti įvairias žiemos sporto šakas ir kitas pramogas visi norintys galės išbandyti Druskininkuose vasario 1–3 dienomis vyksiančio „LTeam olimpinio žiemos festivalio 2019“ metu. Festivalio metu lankytojų lauks ne tik sporto rungtys, bet įvairūs konkursai bei koncertai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi