Gyvenimas

2018.12.13 21:52

Kaip neužsikrėsti peršalimo ligomis, kai namuose visi serga

Kai nusičiaudite, maždaug 120 kilometrų per valandą greičiu paskleidžiate tūkstančius mažų lašelių, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Be to, priduria jis, iščiaudėti virusai gyvybingi išlieka net iki 9 valandų, o neužsikrėsti nuo artimųjų galima laikantis kelių paprastų patarimų.

Peršalimą sukelia bemaž 200 skirtingų virusų, teigia A. Unikauskas. Virusai plinta oro lašeliniu būdu, o juos platina užsikrėtęs, bet nebūtinai sergantis, žmogus.

„Kai nusičiaudite, maždaug 120 kilometrų per valandą greičiu paskleidžiate tūkstančius mažų lašelių. Žmogaus kvėpavimo takuose besidauginantis virusas plačiai pasklinda po aplinką ir, tikėtina, užkrečia joje esančius žmones. Kai nusičiaudime, mūsų kvėpavimo takų turinys pasklinda iki aštuonių metrų atstumu. Pavyzdžiui, lėktuve. Ir tie iščiaudėti virusai išlieka gyvybingi iki 9 valandų!“ – sako A. Unikauskas.

Kai kurie, bijodami užsikrėsti oro lašeliniu būdu plintančiomis ligomis, dėvi medicinines kaukes. Tačiau, tikina gydytojas, jos reikalingos ne visiems.

A. Kolleshi/Unsplash nuotr.

„Kaukę reikia nešioti sergančiam, o ne sveikam žmogui. Pro kaukėje esančias poras virusai vis tiek praeina, tik mažiau. Be to, reikia mokėti užsidėti kaukę. Jos viršutinėje dalyje yra viela, kuri priglunda prie nosies. Pirštais reikėtų tą vielutę prispausti, kad prisitaikytų prie nosies formos. Kaukė turi priglusti kuo geriau“, – pataria A. Unikauskas.

Nors imunitetui naudingos česnako savybės žinomos jau seniai, profesoriaus teigimu, jo poveikis trumpalaikis. „Česnakas išties apsaugo nuo virusų, bet ne ilgiau kaip pusvalandį. Paskui iš jo belieka tik kvapas, kuris saugo nebent nuo bučinių. Gal dar nuo vampyrų“, – juokauja jis.

M. Kenneally/Unsplash nuotr.

Daug efektyviau nei česnakas virusus naikina patalpos vėdinimas, sako A. Unikauskas: „Darykite tai kuo dažniau ir langus palikite pravirus pusvalandį. Tik taip didžioji dalis virusų paliks patalpas. Jei kambaryje yra ligonis, valykite dulkes drėgna šluoste mažiausiai du kartus per dieną.“

Be to, būtina dažnai plauti rankas. „Reikia rinktis tinkamas priemones. Jei mūsų aplinkoje yra virusą nešiojančių žmonių, rankas plauti būtina. Bent jau prieš valgį“, – sako profesorius.

Pixabay nuotr.

Pasak jo, taip pat itin svarbu išmokti taisyklingai čiaudėti. A. Unikauskas ragina visuomet užsidengti burną, bet tai daryti ne delnais, o vidine alkūnės puse.

Padėti išvengti virusų gal ir eteriniai aliejai: „Eteriniai aliejai turi ir antibakterinių savybių, ir saugo nuo virusų, bet daug veiksmingiau patalpas ne kvėpinti, o vėdinti ir drėkinti. Tačiau pats veiksmingiausias būdas apsisaugoti nuo virusų ir bakterijų – skiepai.“

Siaučiant epidemijoms A. Unikauskas taip pat rekomenduoja vengti masinių susibūrimo vietų – troleibusų, kino salių, bankų ar parduotuvių.

„Deja, kontakto su kitais mums išvengti neįmanoma. O ir nereikia, esam žmonės, bendrauti turime. Tinkamai dėvėkite medicininę kaukę, nors svarbiau ją dėvėti ligoniui. Vėdinkite ir dukart per dieną drėgnai valykite patalpas, jas drėkinkite, dažnai plaukite rankas, skiepykitės“, – pataria jis.

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Gertrūda Stripeikytė.