Naujienų srautas

Gyvenimas2018.12.22 19:26

A. Toliatas: visi mes kalime savuose kalėjimuose

Ne tik nuteistieji yra už grotų – mes visi kalime emocijų, baimių, vaizdinių kalėjimuose, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Vakaras su Edita“ sako kunigas Algirdas Toliatas. Anot jo, net Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčios prakartėlė su grotomis – matyti Marijos, Juozapo ir Kristaus siluetai. „Tačiau nereikėtų suprasti tiesiogiai, kad tai yra tik tiems, kurie kali“, – pabrėžia A. Toliatas.  

Kunigas A. Toliatas dažnai apibūdinamas kaip populiariausias ir ryškiausias kunigas Lietuvoje. Tačiau jis tinkina, kad stengiasi į epitetus nereaguoti.

„Tai niekada nebuvo mano tikslas. Veikiau priemonė, tarnaujanti siekiui nešti žinią. Visa tai, kas šiam tikslui padeda, yra naudinga: gali būti žinutės, draugystės, praveriančios galimybes pasibelsti į tas duris, kurios neateina į bažnyčią“, – kalba kunigas.

E. Blaževič/LRT nuotr.

It kalėdinis dovanų popierius

A. Toliatas juokauja, kad tapatinasi su dovanų pakavimo popieriumi: „Aš save įsivaizduoju kaip kalėdinį popierių, o turinys laukia viduje. Mano darbas yra patraukti akį, širdį, sudominti, palydėti. Tiesa, kartais tas kalėdinis popierius irgi gali tapti atstumiantis, nes per daug blizga, nesinori išvynioti dovanos ir pažvelgti vidun. Svarbu pajausti, sudominti žmogų ateiti ir pasižiūrėti, praverti bažnyčios duris, atrasi tikrąsias Kalėdas.“

Lietuvoje viešėjęs popiežius Pranciškus daug dėmesio skyrė nematomiems asmenims, todėl Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčia turi neįprastą prakartėlę.

„Popiežius Pranciškus atkreipė dėmesį į vargšus, pažeidžiamiausius, į nuteistuosius, kurie kali, o vėliau grįžta į visuomenę – kaip juos sutikti, pasitikti ar integruoti. Biblijos eilutė sako: „Buvau kalinys, tu aplankei mane.“ Mūsų prakartėlė su grotomis – matyti Marijos, Juozapo ir Kristaus siluetai, o už grotų yra ir rankos. Tačiau nereikėtų suprasti tiesiogiai, kad tai yra tik tiems, kurie kali. Mes visi kalime baimių, įsivaizdavimo, emocijų, vaizdinio kalėjime. Dievas ateina į tuos kalėjimus ir atveria galimybę į laisvę“, – aiškina A. Toliatas.

E. Blaževič/LRT nuotr.

Kunigas savo pamokslus yra nuguldęs į knygas, anot jo, viskas prasidėjo nuo draugų iniciatyvos.

„Išėjusios trys pamokslų knygos, tai – ciklas. Kunigas pats nepasirenka, kokią Biblijos vietą skaitys per mišias sekmadienį. Yra nustatyta tvarka, o per tris metus perskaitome visas pagrindines tezes. Paskui vėl iš naujo sukasi ratas.

Aš net negalvojau apie knygas. Vieną sykį draugai pasiūlė pamokslus surašyti į internetą. Atsakiau, kad nerašau. Kitą dieną jie sukūrė man puslapį, tad pradėjau rašyti. Vėliau į mane kreipėsi leidykla. Visoje šioje istorijoje gražiausia, kad niekas nebuvo suplanuota. Aš atsiliepiau į tos dienos poreikį. Svarbu iš širdies daryti tai, ką gali padaryti dabar, net jei ne visada iškart matai rezultatą“, – sako A. Toliatas.

Kabėdamas apie šventes, jis tikina, kad kiekvienais metais Kūčias ir Kalėdas mini ramiai: „Sutinkame Advento ramybės laiką. Žmonės švenčia, o mes jiems padedame tą šventę padaryti geresnę.“

Kunigas A. Toliatas jau žino, kokios bus šios šventės: „Per šias Kalėdas, kaip ir per Naujus metus, būsiu su savo bendruomene Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčioje, pradėsime nuo Piemenėlių Mišių. Tai mano šeima, žmonės, siela.“

E. Blaževič/LRT nuotr.

Celibato prasmė – atiduoti save tarnystei

Pasak A. Toliato, jis negali nuspręsti, ar celibatas turėtų būti panaikintas, be to, būtent ši disciplina leidžia pasiaukoti kitiems.

„Kai kurie žmonės išvažiuoja tarnauti ir palieka savo šeimą metams, dvejiems tam, kad galėtų atiduoti visą save. Celibato prasmė panaši – turi save atiduoti tarnystei. Principas ir idėja – pasiaukoti tiems, kurie pas tave ateina. Ar jis gali būti panaikintas? Sprendžia popiežius, kuris turi teisę tai pakeisti. Iki šiol buvo nuspręsta, kad tai reikalinga ir svarbu“ , – pasakoja A. Toliatas

Kunigas kalba, kad celibatas nereiškia vien susilaikymo, slypi ir gilesnė prasmė: „Nugyveni gyvenimą dėl kitų. Jei tai pavyksta, tai gyvenimas – tikrai vykęs ir tada kunigas turi milžinišką šeimą. Tai bendruomenė žmonių, kurie niekam nereikalingi, kurių nepastebi, o kunigas tampa jungtinė grandis ir pastebi kiekvieną.“

Parengė Viktorija Juškauskaitė.

Daugiau – laidos „Vakaras su Edita“ įraše.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi