Naujienų srautas

Gyvenimas2018.12.12 17:32

G. Drukteinis patarė, ko geriau nedovanoti: kai kurios dovanos gali įžeisti

Inteligentiški žmonės neieško dovanų ten, kur jų ieško visi likusieji, nes inteligentiški žmonės žino – didžiausia dovana yra ne pirkinys, o dėmesys ir nuotaika, sako rašytojas, žurnalistas, LRT TELEVIZIJOS laidų vedėjas Giedrius Drukteinis. Artėjant didžiosioms žiemos šventėms jis tikina, kad perkant kalėdines dovanas svarbu ne tai, kiek išleidžiate, o koks kūrybingas pasirodysite. Puiki dovana, priduria jis, gali būti ir gražiai suplanuota diena, ir pasivaikščiojimas, tačiau viena dovana negali būti universali visiems.

Vienoje savo publikacijų G. Drukteinis įsitikinęs, kad dėl galvos skausmo, apimančio ieškant kalėdinių dovanų, šventės paverčiamos konfliktų zona – nereikalingu blaškymusi po parduotuves, grumtynes eilėse, nerimu ar įsižeidimu, gavus nebrangią dovanėlę.

„Viskas yra taip paprasta. Svarbiausia – atminti pagrindinius principus, kas, kam ir kodėl yra dovanojama. Taip dovanų pasirinkimas taps lengvas ir linksmas“, – sako G. Drukteinis.

Būtina atminti, teigia G. Drukteinis, kad dovana kilusi iš tokio senovinio socialinio veiksmo, kaip duoklė: „Dovanas visada teikdavo nugalėtieji, pavergtieji ar kitais būdais žemesniame socialiniame sluoksnyje atsidūrę asmenys aukščiau stovintiesiems arba bent jau savo dievams. Todėl teikiantysis dovanas ir šiandien genetiškai visada yra „skolingas“ tam, kuriam ta dovana skirta. Ir dauguma mūsų su tokiu refleksu racionaliai susitaikyti tikrai nenori, todėl dovanos išrinkimas toks sunkus ir būna.“

Freestocks/Unsplash nuotr.

Portalui LRT.lt G. Drukteinis sako, kad svarbu tai, kam skirta perkama dovana. Pirkinys, kurį skirsime mylimam žmogui turi skirtis nuo to, kurį įteiksime, pavyzdžiui, kolegai.

„Pagrindiniai dovanų mylimajam ar kolegai skirtumai yra intymumas, humoro ar asmeniškumo lygmuo. Pavyzdžiui, mylimajam galima padovanoti pliušinį paršiuką su aliuzijomis į jo mielumą, kolega gi tai gali suprasti kaip nevalyvumo simbolį. Mylimajam tinka savo įrėminta nuotrauka, kolegai ji sukeltų papildomų klausimų. Galvojant apie mylimuosius – daugiau fantazijos, apie kolegas – daugiau formalumo“, – sako jis.

Perkant dovaną mylimam žmogui svarbu atsižvelgti į tai, ko jis nori arba tai, dėl ko jis pats save dažnai riboja, pataria G. Drukteinis. Tačiau, tikina jis, kai kurios dovanos kitus žmones gali ir įžeisti.

K. auf der Heide/Unplash nuotr.

„Įžeidžia visos dovanos, kurios turi aiškią užuominą į kito žmogaus fizinius trūkumus – ūgį, žvairumą, nuplikimą, storumą – ar ydas, pavyzdžiui, neturtą. Visko galima išvengti dviem būdais. Pirma, nieko nedovanoti, o antra, dovanojant kažką neutralaus, pavyzdžiui, Kalėdų eglutės žaisliuką“, – portalo LRT.lt skaitytojams pataria G. Drukteinis.

Jei jūsų įteikta dovana žmogui nepatiko, nepasimeskite, sako pašnekovas: „Pigiausias ir kvailiausias, tačiau kažkodėl labiausiai mėgstamas būdas į tai sureaguoti, pasakyti: „perdovanosi kam nors kitam“. Linksmesnis būdas – užsiminti, kad „tai – dar ne viskas“ ir dovana turi pratęsimą.

Geriausias būdas – paminėti, kad tą pačią dovaną gavo arba teikia Arvydas Sabonis ar Lietuvos kariuomenės generolai (priklausomai nuo konjunktūros). Dar kartą pabrėžiu – švenčių metu svarbu ne skaičiai ar skoniai, svarbu – momento nuotaika! Blogiausi būdai – pulti atsiprašinėti ar bandyti dovaną atsiimti.“

G. Drukteinis dalinasi patarimais, kaip išrinkti tinkamą dovaną:

1. Nesiblaškykite. Inteligentiški žmonės neieško dovanų ten, kur jų ieško visi likusieji, nes inteligentiški žmonės žino – didžiausia dovana yra ne pirkinys, o dėmesys ir nuotaika.

2. Dovana kitam yra ne tai, ko reikia jums pačiam. Jei jums norisi naujo kompiuterio ar laikrodžio, nebūtinai to gali norėti ir jūsų mylimas ar artimas žmogus.

3. Nešykštaukite. Tai visada baigiasi sugadinta nuotaika. Metų pabaiga nereiškia pasakos pabaigos – greičiau jau, atvirkščiai. Ir esmė netgi ne tame, kiek išleidžiate, svarbiausia, koks kūrybingas pasirodysite. Žinoma, ne pinigai yra svarbiausia – Dievas savo gimstantį sūnų Jėzų taip pat galėjo aptaisyti „Swarovski“ kristalais siuvinėtais drabužiais ir nukelti į prabangiausius apartamentus, tačiau paliko jį skarmaluotą paprastose ėdžiose. Jau tada buvo žinoma – Kalėdų esmė ne piniguose. Kalėdų esmė yra momento nuotaikoje.

4. Didžiausia dovana yra ne tai, kas suvalgoma, išgeriama ar kuo apsirengiama. Didžiausia dovana yra tai, kas suteikia galimybę, anot vieno filmo pavadinimo – „prisiminti“. Paprasčiau tariant, atsiminimai yra dovana. Kada nors iškilo klausimas, ką Kalėdoms dovanoja Anglijos karalienė? Atsakymas paprastas – gražiai įrėmintą savo nuotrauką.

5. Nebijokite klausti, kas ko norėtų ir pageidautų. Žinoma, išgirsite tokias frazes, kaip „nežinau“, „nustebink mane“, „sugalvok pats“ – nesijaudinkite, dauguma žmonių išties visiškai neturi nė krislelio fantazijos. Padovanokite jiems asmeninį pasižadėjimą per metus atlikti bet kokią paslaugą (kad ir lysvę sukasti ar nuvežti paplaukioti laiveliu Trakuose) – tegu patys pasuka galvą, kas jiems gyvenime išties teikia malonumą.

Thought catalog/Unplash nuotr.

6. Nekopijuokite ultramodernių kvailiojimų – Kalėdas geriausia sutikti be specialiųjų efektų. Atminkite, genialumas slypi paprastume. Nes ir bet kurie deimantai vis tiek nebus patys brangiausi, bet kuris technologinis gadžetas (liet. – prietaisas) bet kuriuo atveju pasens jau kitą dieną, bet kuris drabužis netruks išeiti iš mados. Kur kas efektingiau yra padovanoti kažką iš vaikystės – kadaise turėtą mylimą žaislą, pižamą, išmargintą mėgstamais simboliais, muzikinį CD su abiem patinkančia ir abiem kažką reiškiančia muzika. Atminkite, moterys ypač mėgsta nuklysti į savo vaikystę, pabūkite jų laiko mašinos pilotu.

7. Gražiai suplanuota diena taip pat gali būti dovana. Romantiškas pasivaikščiojimas, reminescencinių vietų aplankymas, sotūs pietūs – bendrų dienos veiklų sąrašas gali būti begalinis.

8. Kalėdines atvirutes pirkite be jokių spaustuvėje jau padarytų užrašų ir pasirašykite jas tik ranka. Vakarų aukštuomenė tam netgi eina į specialias kaligrafijos pamokas. Neturite tam laiko? Tada pirkite pačias brangiausias atvirutes, kokias tik įmanoma rasti, ant jų bet kokia keverzonė atrodo it būtų parašyta paties Aleksandro Diuma ranka.

J. Kosinska/Unsplash nuotr.

9. Gautas nereikalingas dovanas kam nors padovanokite. Tai ne snobizmas. Galbūt kažkam pasaulyje išties labiau nei jums reikia dar vieno blankių spalvų kaklaraiščio ar šleikščiai saldžių kvepalų buteliuko.

10. Kuo dovana mažesnių matmenų, tuo ją lengviau eksploatuoti.

 „Atminkite, nieko nėra bjauriau, kaip masinis SMS siuntinėjimas su lėkštais kažkieno kito sukurtais kalėdiniais sveikinimais. Patikėkite, eiliuotų banalybių skaitymas dar niekam neatnešė džiaugsmo, išskyrus gal tik mobiliojo ryšio operatorių. Jei lig šiol to nežinojote, tai dabar sužinokite – pragare rezervuotos vietos tiems, kurie savo mobiliojo telefono adresatus užlieja pseudomielais eiliuotais sveikinimais“, – priduria G. Drukteinis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi