Gyvenimas

2018.11.22 18:21

Įspėja: dėl gyvenamosios vietos trūkumo ateityje būstas gali tapti „neįkandamas“

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2018.11.22 18:21

Ekspertai, architektai ir miestų planuotojai visame pasaulyje ieško sprendimo gilėjančiai gyvenamosios vietos stygiaus problemai. Naujos idėjos itin reikalingos, kad gyvenimas miestuose vėl būtų vertas dėmesio ir „įkandamas“.

Vienas ateities būstų modelių yra vadinamosios „besidalijamos erdvės“ su „butais-klasteriais“.

Butai-klasteriai yra tarpinis variantas tarp besidalijamų butų ir itin mažų butų, kaip komplekse, kuris atvėrė duris Niujorke šių metų lapkritį. Tai individualūs kambariai su mažomis voniomis ir virtuvėlėmis, kartu aprūpinti didele gyvenamąja erdve bendruomenei.

„Besidalijamose erdvėse“ mes turime patalpas bendruomenei, kuriomis gali naudotis ir leisti laiką visi – pavyzdžiui, holą, sporto salę ar net virtuvę, kurią galima, tarkim, išsinuomoti vakarėliui. Ir šalia yra butų, kur gali pabūti vienas pats“, – sako architektas Amosas A. Engelhardtas.

Daug naujųjų mikrobutų jau išnaudoja skaitmenines galimybes. Skaitmenizacija ir urbanizacija žengia koja kojon – tai pastebima ir tokiose srityse, kaip baldų gamyba ar statybos. Vis daugiau interjero dizaino koncepcijų orientuojamos į „išmaniųjų namų“ arba nuotoliniu būdu valdomų namų modelį, kur automatiškai nusileidžiančios ritininės užuolaidos ir reguliuojami šviestuvai tėra pradžia. Ateityje išmanieji namai taip pat pajėgs užfiksuoti, jei žmogus nukris, ir savarankiškai iškviesti jam pagalbos tarnybas.

Nors dizainas ir technologijos vis labiau persipina, masinis naujų miesto gyventojų antplūdis vis dar lieka viena svarbiausių problemų. Apie 1900-uosius tik 10 proc. pasaulio gyventojų gyveno miestuose. Dabar šis skaičius siekia 50 proc. O 2050-aisiais priartės prie 70 proc.

Plačiau – Giedrės Baltrušytės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.