Gyvenimas

2018.11.20 23:30

Ar žinote, kas yra „vilko uodega“?

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2018.11.20 23:30

Gamtoje yra daug augalų pavadinimų, kurie turi savo mokslinį pavadinimą, o žmonėms dažnai yra pažįstami visai kitu, liaudyje paplitusiu pavadinimu. Vienas tokių augalų – „vilko uodega“ arba plačialapis švendras. Kaip teigia Mokinių neformaliojo švietimo centro Gamtos skyriaus vedėjas Almantas Kulbis, vis tik senasis liaudyje paplitęs pavadinimas pamažu nyksta, o žmonės vandens pakrantėse augančių augalų iš viso ima neskirti.

„Iš tikrųjų tai vienas įdomesnių mūsų krašto augalų, nes visi jį yra matę, tačiau dažnai, kai prasideda kalba apie vandens augalus, žmonės maišo švendrus, meldus, nendres, nes jie visi auga vandenyje ar prie jo. Žmonėms kartais dėl to net nėra didelio skirtumo“, – laidoje „Laba diena, Lietuva“ pastebi gamtininkas.

Pažymėtina, kad švendrai, meldai ir nendrės nėra net giminingi augalai. Lietuvoje yra dvi švendrų rūšys – plačialapiai ir siauralapiai. O juos iš tolo padeda atskirti jų rudos „burbuolės“.

Gamtininkas teigia, kad plačialapis švendras tokį pavadinimą gavo dėl savo išvaizdos. Sunokus švendro vaisiams, jis tampa panašus į vilko ar lapės uodegą.

Gamtininkas gailisi, kad nyksta senieji, liaudyje paplitę augalų pavadinimai, o jų vietą užima daiktavardiniai pavadinimai, tačiau yra ir džiugių išimčių.

„Kai kuriems augalams pasisekė ir jie išsaugojo pavadinimus, pavyzdžiui, kiškio ašarėlės. Augalas gražus, augantis pievose ir jo taisyklingas pavadinimas tiesiog kiškio ašarėlės“, – sako A. Kulbis.

Plačiau apie tai – vaizdo įrašė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.