Gyvenimas

2018.11.14 15:11

Liga, kuri dėl itin sparčiai augančio sergančiųjų skaičiaus skelbiama epidemija

LRT.lt2018.11.14 15:11

Lapkričio 14-ąją, minint Pasaulinę diabeto dieną, visą lapkričio mėnesį maždaug 30-yje Lietuvos miestų ir miestelių Lietuvos diabeto asociacija su labdaros organizacija LIONS kviečia gyventojus nemokamai ir greitai pasitikrinti gliukozės kiekį kraujyje bei sužinoti savo cukrinio diabeto rizikos laipsnį. Dėl itin sparčiai augančio sergančiųjų skaičiaus diabetas jau skelbiamas epidemija.

Pasaulyje šia liga serga 1 iš 11 žmonių, o vienam iš dviejų sergančiųjų liga yra dar nediagnozuota, todėl šioje kraujo gliukozės tikrinimo akcijoje ypač kviečiami dalyvauti Lietuvos gyventojai, turintys rizikos veiksnių.

„Diabeto rizikos veiksniai gali būti šie: nutukimas arba antsvoris, judėjimo stoka, anksčiau nustatytas gliukozės tolerancijos sutrikimas, nesubalansuotas maitinimasis, vyresnis negu 40 metų amžius, per didelis kraujospūdis, per didelis kraujo cholesterolis, artimi giminės sirgo ar serga diabetu, moterims buvo nustatytas nėštumo diabetas ir kiti“, – vardija Lietuvos diabeto asociacijos prezidentė Vida Augustinienė.

Diabetas skelbiamas epidemija dėl itin sparčiai augančio sergančiųjų skaičiaus. „Pavyzdžiui, kai aš pati susirgau cukriniu diabetu 1986 metais, pasaulyje buvo 35 milijonai sergančiųjų, dabar jų yra 425 milijonai“, – ligos augimo mastus komentuoja V. Augustinienė.

Diabetu susergama dėl nepakankamos insulino gamybos kasoje arba sutrikusio jo veikimo audiniuose. Insulinas yra kasos gaminamas hormonas, kurio reikia, kad kraujo gliukozė patektų į ląsteles ir būtų paversta energija. Tiek insulino stoka, tiek sutrikusi jo veikla gausina gliukozės kraujyje kiekį (hiperglikemija), dėl to ilgainiui pažeidžiamos organizmo kraujagyslės, įvairūs audiniai ir organai. Diabetas yra vyraujanti širdies ligų, insulto, aklumo, inkstų nepakankamumo ir apatinių galūnių amputacijų priežastis. 

Diabeto požymiai: dažnas šlapinimasis; besaikis troškulys; didėjantis alkis; svorio mažėjimas; nuovargis; negebėjimas susikaupti ar išlaikyti dėmesį; suprastėjusi rega; vėmimas ir skrandžio skausmai (dažnai painiojami su gripu); plaštakų ir pėdų dilgčiojimas ar nejautrumas; neryškus matymas; dažnos infekcijos; blogai gyjančios žaizdos. Sergantiesiems II tipo diabetu šie požymiai gali būti neryškūs arba jų žmogus gali iš viso nejausti. Jei I tipo diabetas diagnozuojamas pavėluotai, tai gali lydėti rimtas neįgalumas ar mirtis. 

Ankstyva ligos diagnozė ir gydymas padeda išvengti ar atitolinti visą gyvenimą lydinčias komplikacijas.

Dėl nemokamų diabeto prevencijos patikrų Lietuvos gyventojai kviečiami teirautis savo miesto ar rajono diabeto klubo kontaktais, kurie skelbiami Lietuvos diabeto asociacijos interneto svetainės www.dia.lt nuorodoje „Kolektyviniai nariai“.

Išsamiau – įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt