Naujienų srautas

Gyvenimas2018.11.02 10:21

R. A. Medeišienė. „Shu ha ri“ (komentaras)

2018.11.02 10:21

Trumpai ir greitai pristatysiu jums suprantamą ir naudingą progreso pamatavimo principą, trijų etapų kelią, kuriam reikia sąmoningumo, kuris paaiškina tiek savęs vertinimo, tiek mokytojo vaidmens svarbą, ir kuris gali padėti sklandžiau dirbti komandoje.

Shu ha ri principas atėjęs iš japonų kovos menų tradicijos.

Shu – pirmasis, paklusnumo etapas. Taisyklės aiškiai apibrėžtos, jų laikomasi be jokių diskusijų. Užduotys suformuluotos aiškiai, suprantamos ir schemos, kaip nuo A pasiekti B.

Ha – antrasis, atsitraukimo etapas. Žmogus jau turi bazinius įgūdžius, nuo taško A nesunkiai keliauja iki taško B ar D, ir dabar jau pasirengęs mokytis taisyklių išimčių. Šiame etape aptariamos ir konteksto taisyklės, pavyzdžiui, taisyklė X gali veikti situacijoje Y, bet nepaeis situacijoje Z.

Ri – atsiskyrimo etapas, kuomet taisyklių principų žinojimas padeda kurti savus dalykus, atrasti sprendimo būdus ir net savas taisykles.

Prisiminkime, kaip buvome mokomi rašto: išmoksti raidę, praktiškai perpieši ją su visomis kilpelėmis, taškeliais, užlenkimais bei pasvyrimais, tada mokaisi ją jungti prie kitų išlaikant vienodus tarpus.

Išmokę rašto, rašome vis daugiau; formuojasi mūsų individuali rašysena, ir itin tiksliai sujungtos raidės tarpusavyje ar taškas ant i virš pačios raidės jau nebėra pagrindinis vertinimo kriterijus.

Kurdami savus tekstus, apie raidžių jungimus jau išvis negalvojame; kalame klaviatūra galvodami apie turinį, kurį rašto dėka sugebame arba ne perteikti.

Shu ha ri – itin universalus principas, tinkamas vertinant progresą bet kokių įgūdžių mokymosi bet kokiame gyvenimo etape.

Tarkime, maisto gaminimas – yra receptai, proporcijos, gaminimo proceso eiliškumas, yra ir prasmė tai išbandyti, to laikytis, ir tik vėliau eksperimentuoti.

Yra vaiko augimo etapai – jam svarbu suprasti taisykles bei ribas, ir kas gali nutikti, jei šios bus ignoruojamos; kai žmogelis ūgteli, natūraliai atsiranda daugiau paslankumo ir išimčių, o subrendęs jis ar ji savarankiškai dėlioja savo santykių ar bendravimo principus.

Arba naujas darbuotojas naujoje darbo vietoje – pirmoji pavesta užduotis gali atrodyti itin komplikuota, tačiau gyvenimas palengvėja išskaidžius ją į etapus, o jei supratingas kolega sugeba paaiškinti taisykles ir tik vėliau – taisyklėms galiojančias išimtis, viskas tampa įveikiama.

Imantis naujų dalykų, ramiai priimkime nuostatą, kad teks skirti laiko pirmajam – taisyklių – etapui, kuris užtruks, tačiau yra būtinas, kad pasirengę pasiektume kitus etapus.

Perpratus Shu ha ri principus, galima sumažinti įtampas dirbant komandoje.

Prieš pradedant diskusiją konkrečia tema, išmintinga įsivertinti, kiek kiekvienas diskusijos dalyvis pažengęs šiuo klausimu, kuriame lygmenyje kiekvienas esame konkrečiu atveju.

Jei jūs esate ri lygyje, o jūsų oponentas shu, pabandykite prisiminti, ką reiškia būti pradedančiuoju. Arogancijai iš principo čia vietos negali būti, nes kitu klausimu jūsų oponentas gali būti šviesmečiais pažengęs pirmyn. Idealu, jei šalia bus trečiasis, esantis viduryje, ha lygyje – jis palengvins jūsų susikalbėjimą.

Neprotinga jėga tempti augalą, kad jis sparčiau stiebtųsi, neprotinga ir tikėtis, kad žmogus peršoks lygius ir žaibais įgis žinių bei patirties. Taip nebūna nei kovos menuose, nei asmeniniame ar profesiniame tobulėjime.

Viskam savas laikas. Shu ha ri.

Raimondos Agnės Medeišienės komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi