Gyvenimas

2018.10.31 17:08

Įspūdingiausi Helovino festivaliai – nuo vudu iki dainų ant artimųjų kapų

Dalia Smagurauskaitė, LRT.lt2018.10.31 17:08

„Benvenuti all'inferno!“ – sveiki atvykę į pragarą, turistus sveikina Helovino festivalis vidurio Italijos miestelyje, kurio gyventojai save laiko raganų palikuonimis. Keistų pramogų ir ritualų netrūksta ir kitose pasaulio vietose, pavyzdžiui, Chanitsijo saloje, kurioje gyvenantys žvejai su deglais valtyse leidžiasi į ežerą.

Deris, Airija. Manoma, kad mūsų laikais švenčiamo Helovino ištakų reikėtų ieškoti keltiškoje Sauino šventėje, o tradicija persirenginėti gąsdinančiais kostiumais greičiausiai atsirado Airijoje ir Škotijoje maždaug XIX a. ir netruko išpopuliarėti JAV. Neveltui Helovino entuziastai sako, kad būtent Airija ir Derio mieste rengiamas festivalis yra pati geriausia vieta ją švęsti.

Derio miesto Helovino festivalis laikomas didžiausiu ir įspūdingiausiu Europoje. Jo metu prie miesto sienų ir pagrindinėse senamiesčio vietose rengiamos meninės instaliacijos, vyksta persirengėlių paradas, vidurnaktį šaudomi fejerverkai,  visur dega iš moliūgų pagaminti žibintai, „užburtame“ turguje galima įsigyti maisto ir gėrimų. Festivalyje dalyvauja tūkstančiai vietinių ir turistų.

AFP/Scanpix nuotr.

Korinaldas, Italija. Iš pirmo žvilgsnio – nedidelis Italijos miestelis atrodo jaukus ir žavingas. Korinaldą Europos komisija net apdovanojo už įspūdingas apylinkių  panoramas ir architektūrinį unikalumą, o 2007 metais net buvo paskelbtas gražiausiu Italijos miesteliu.

Tačiau egzistuoja ir kita Korinaldo pusė – paslaptinga ir ne tokia graži. Sakoma, kad visi miestelio gyventojai yra kilę iš raganų ir jas iki šiol garbina. Todėl neveltui Korinaldas tituluojamas Italijos raganų sostine ir yra puiki vieta švęsti Heloviną. Raganų festivalis trunka net keturias dienas, o jo dalyvius pasitinka velniškas pasveikinimas „Benvenuti all'inferno!“ – sveiki atvykę į pragarą.

Taken/Pixabay nuotr.

Naujasis Orleanas, JAV. Helovino šventė Naujajame Orleane populiarumu nusileidžia tik prieš gavėnios pradžią rengiamam karnavalui, todėl bent kartą gyvenime baisiausią metų naktį sutikti šiame mieste tikrai verta. Kodėl? Naujasis Orleanas garsėja vudu praktikomis ir pačiais baisiausiais burtų ir paranormalių reiškinių turais visoje Amerikoje.  Visa tai sudėjus viena turistai gauna šiurpą keliančią Helovino patirtį.

Žinovai pataria turą su gidu užsisakyti iš anksto ir būtinai apsilankyti Prancūzų kvartale arba vienose iš žymiausių miesto kapinių. Prancūzų gatvėje vyksta patys didžiausi ir įspūdingiausi Helovino nakties vakarėliai, vietos gyventojai ir turistai juose dalyvauja pasipuošę kraupiais kostiumais. Be to, rengiamas Helovino paradas.

AFP/Scanpix nuotr.

Transilvanija, Rumunija. Rumunija dažnam asocijuojasi su vaiduokliais, o šios šalies gotikinė architektūra ir tamsūs miškai kelia šiurpuliukus. Tačiau labiausiai vaizduotę audrina Vladas Drakula ir Brano pilis, žinoma kaip Drakulos pilis, kurioje tariamai gyveno airių romanisto B. Stokerio kūrinio „Drakula“ pagrindinis veikėjas. Pilis laukia turistų ištisus metus, tačiau drąsiausieji į ją atvažiuoja Helovino naktį. Jiems siūlomas apsilankymas pilyje su gidu, kuris pasakojimais ir legendomis stengiasi įvaryti kuo daugiau baimės ir nakvynė pilies apylinkėse esančiuose svečių namuose.

Norintieji iš arčiau pažinti Rumunijos kultūrą gali užsisakyti specialų Helovino turą, kurio metu aplankys baugiai atrodančią gotikinio stiliaus Huniadų pilį, kurioje galima paragauti tradicinių vietos patiekalų, pasiklausyti viduramžių muzikos ir net sudalyvauti inscenizuotose Vlado Drakulos vestuvėse.

Asociatyvi Epicioci/Pixabay nuotr.

Chanitsijas, Meksika. Nors Helovino pavadinimas Meksikoje nėra labai populiarus, o vietoj jo gyventojai naudoja katalikiškoms šalis įprastą „Mirusiųjų dienos“ pavadinimą, šventiniai renginiai Meksikos sostinėje trunka net tris dienas ir prasideda spalio 31 d. Meksikiečiai tiki, kad kiekvienais metais mirusių žmonių dvasios sugrįžta į žemę pas artimuosius ir su jais praleidžia tris dienas. Kiekvienas miestas ir kaimas turi savo šventės tradicijas.

Nedidelėje Chanitsijo saloje, esančioje Packuaro ežere, galima išvysti neįprastus šventinius ritualus, pavyzdžiui, žvejai įžiebia deglus ir valtimis leidžiasi į ežerą, mirusiųjų artimieji naktį susirenka prie artimų kapų ir dainuoja. Gatvėse vaikšto veidus kaukolėmis ir gėlėmis išsipiešę žmonės, parduodamas gatvės maistas, vyksta šokiai. Tiesa, 1600 gyventojų turinčioje saloje gali būti kiek ankšta, nes švęsti Helovino į ją atvyksta 100 tūkstančių žmonių.

Tony Hernandez/Unsplash nuotr.