Gyvenimas

2018.10.24 21:27

Turistų gausiai lankomiems rojaus kampeliams gresia pavojus

BNS2018.10.24 21:27

Penktadienį vėl atidaroma garsiausia Filipinų kurortinė Borakajaus sala, kurioje pusę metų buvo tvarkoma neriboto masinio turizmo aplinkai padaryta žala.

Toliau – keletas gausiai turistų lankomų vietų, kurias saugoti ėmėsi vietos pareigūnai.

Balis, Sean O./Unsplash nuotr.

Balis, Indonezija

Šios kurortinės, daugiausiai atvykėlių sulaukiančios Indonezijos salos pareigūnai pernai paskelbė „neprarastąją padėtį dėl šiukšlių“, kai palmių apsuptą Kutos paplūdimį užtvindė šiukšlių kalnai.

Indonezija, antra labiausiai vandenis teršianti šalis po Kinijos, į darbą paleido 700 šiukšlių tvarkytojų ir 35 sunkvežimius, kad iš Kutos ir kitų dviejų populiarių paplūdimių kas dieną būtų išvežta maždaug po 100 tonų šiukšlių.

Velykų sala, Čilė

Velykų sala, Reuters/Scanpix nuotr.

Šimtais keistų akmeninių žmogaus statulų turistus viliojanti atoki Ramiojo vandenyno sala šių metų rugpjūtį gerokai sumažino savo lankytojų skaičių, kilus susirūpinimui dėl aplinkos apsaugos šioje Čilei priklausančioje teritorijoje.

Turistams atvirų dienų skaičius Velykų saloje, kur rapanujai apsigyveno maždaug XII amžiuje, sumažintas nuo 90 iki 30 dienų. Per kelis dešimtmečius šioje vietoje dvigubai išaugo ne tik gyventojų skaičius, bet ir nusikalstamumas.

Nuo šiol teisę gyventi saloje turės tik rapanujų tėvai, partneriai ar vaikai.

Dubrovnikas, Kroatija

Dubrovnikas, AFP/Scanpix nuotr.

Įspūdingu senamiesčiu besipuikuojančiame Dubrovnike kruiziniais laivais atvykstančių turistų skaičius smarkiai išaugo po to, kai jame buvo filmuotas populiarus televizijos serialas „Sostų karai“ („Game of Thrones“). Miesto gatvėse net atsirado turistų spūstys, atvykėliams ieškant tiesiausio kelio į buvusias filmavimo vietas.

Dubrovniko miesto meras Matas Frankovičius naujienų agentūrai AFP sakė, kad miesto valdžia planuoja riboti į šį Adrijos jūros uostą atvykstančių kruizinių laivų skaičių ir pastatyti kameras į senamiestį įeinančių žmonių skaičiui kontroliuoti.

Venecija ir Florencija, Italija

Venecija, Alessio Furlan/Unsplash nuotr.

Venecijos valdžia išbando naują sistemą – į Šv. Morkaus aikštę populiariausiomis valandomis norintys patekti lankytojai turi registruotis iš anksto.

Be to, už maudynes ir užkandžiavimą garsiuosiuose miesto kanaluose turistams skiriamos 500 eurų baudos.

Tuo metu Florencijos pareigūnai kovoja su turistais, užkandžiaujančiais viešose vietose, pavyzdžiui, ant bažnyčių laiptų. Taip neva siekiama jiems uždrausti sėdėti ant drėgno grindinio.

Maču Pikču, Peru

Maču Pikču, Sandro Ayalo/Unsplash.com nuotr.

Peru valdžios pareigūnai padidino stebėjimo kamerų skaičių šiame Andų kalnuose esančiame XV amžiaus inkų mieste 2014 metais, kai jame fotografuotis pamėgo nuogaliai.

Nuo 2013 metų socialiniuose tinkluose pasirodo mieste darytų apsinuoginusių turistų asmenukių. Tokį fotografavimąsi pareigūnai vadina „nepagarbiu veiksmu“, kuriuo tiesiog siekiama pritraukti dėmesį.

Maja įlanka, Tailandas

Maja įlanka, Humphrey Muleba/Unsplash.com nuotr.

Turistus viliojanti Maja įlanka, įamžinta filme „The Beach“, spalio 1 dieną buvo neribotam laikui uždaryta turistams. Taip siekiama, kad krantinė atsigautų nuo masinio turizmo jai daromo poveikio, kai prieš tai keturis mėnesius trukęs jos uždarymas nesustabdė pakrantės erozijos ir taršos.

Kas dieną šią 2000 metų filmo su Leonardo DiCaprio išgarsintą uolų apsuptą krantinę aplankydavo maždaug 5 tūkst. turistų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt