Gyvenimas

2018.10.19 12:33

M. Čepulis. Kas miške raugėja (komentaras)

2018.10.19 12:33

Kai medžiai pradeda purtytis savo nugeltusio vasarinio rūbo, kai pamiškes okupuoja rūkai, o ryte giesmes traukia ne strazdai ir karetaitės, o žvirblinės ir naminės pelėdos bei vienas kitas elnias, miškas pradeda raugėti. Ir raugėja it koks nors Danielius Jonauskas būtų išgėręs gausiai gazuoto gėrimo ir dabar mėgautųsi iš skrandžio gelmių kylančiomis garso bangomis. Raugėja, žinoma, ne Danielius J., o danieliai (tokie elnių giminės).

Iš toliau tas garsas primena gan greitą garsų, kimų kosėjimą, bet iš arčiau kartais apima jausmas, kad tas padaras tuoj atpils. O raugėja danieliai todėl, kad spalis yra jų vestuvių mėnuo. Jie palaukia, kol elniai baigs mauroti (nors dar ir dabar mauroja) ir pradeda savo raugėjimo koncertus.

Danieliai yra elnių giminaičiai iš Europos pietų. Kažkada mūsų kunigaikščiai juos buvo čia atsigabenę, bet vėliau šie gražūs raguočiai išnyko ir vėl buvo užvežti bei paleisti tik aštuntajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje. Dabar jiems puikiai sekasi. Jau yra miškų, kur danielių daug daugiau nei stirnų, o jei juos taip uoliai paleidinės iš aptvarų ir jie taip toliau uoliai dauginsis, greitu metu taps gausiausia elninių rūšimi Lietuvoje.

Trys danieliaus kailio spalvos. Gamtos fotografo M. Čepulio nuotr. 

Kuo jie skirias nuo elnių? Jie daug mažesni, jų kailis turi baltas dėmes (yra visiškai baltų ir juodų danielių), danielių užpakaliniai veidrodžiai (dėmės ant dubcės) ne tiesiog balti, kaip elnių, o dar įrėminti juoda juostele, danielių uodega ilgesnė. Danielių patinų ragai pusiau mentiniai, auga nuo kaukolės į šonus, o tada šakota pailga mentė kyla statmenai į viršų. Ragus jie meta vėliau nei elniai (balandį, gegužę). Taip pat danieliai mėgsta sausesnes vietas, o elniai mielai pelkėse murkdosi. Elnių patinai rujos metu voliojasi purvyne, danieliai tą daro dulkėse.

Šiuo metu danielių patinų teritorijose galima rasti švariai iškapstytų ir išgulėtų plikos žemės lopinėlių. Per rują visas miškas skamba nuo elnių maurojimo, kai danielių daug tylesnį kosėjimą/raugėjimą tik kur nekur galima išgirsti. Danieliai daug pastabesni. Prie elnių prislinkti nėra labai sudėtinga, o prie akylųjų danielių, ypač prie jų damų, tai padaryti tikras iššūkis (gal tai viena iš priežasčių, kodėl jiems taip sekasi).

Jauni danielių patinai. Gamtos fotografo M. Čepulio nuotr. 

Jau keleri metai iš eilės nepraleidžiu danielių vestuvių. Stovi sau ramiam rytiniam miške, krentantys lapai kelią tokį triukšmą, kad, atrodo, dangus griūva (dabar visiškai suprantu tą vargšą katinėlį). O dar šiemet yra gilių metai ir, kai tos pradeda bombarduoti, tai tas ramus miškas tik santykinai ramus. Jei yra gilės, tai šalia būtinai atsiras ir rėksniai kėkštai, o dar aukštai danguje trikampis po trikampio pragirgsi pietuosna skubančios žąsys.

Visas tas triukšmas padeda per šiurenančius lapus slinkti prie raugėjančio patino. Jis su keliomis patelėmis duodasi jaunuolyne ir aš matau tik danieliaus ragus ir patelių užpakalių veidrodžius. Šalia trinasi ir keli antramečiai patinukai. Jiems dar anksti lįsti prie moterų, bet jau ragus, t. y. kaktas suremti jie mokosi. Taip besimuistydami jie nejučia priartėja prie pat manęs. Vos pora žingsnių skiria mus, bet neatsargus jaunuolis manęs nemato. Sustoja, klausosi, kaip senis patinas raugėja savo išrinktajai į snukį (romantika) ir tada, žinoma, užuodžia. Kosteli ir nušuoliuoja per mišką.

Susitikimas eglynėlyje. Gamtos fotografo M. Čepulio nuotr. 

Dar vienas danielių bruožas – jie moka šuoliuoti it ožiukai visomis keturiomis kojomis. Jaunuolį išgirsta damos ir paseka juo, o iš paskos kosėdamas ir ragais kliūdamas už liaunų berželių nuseka patinas. Vėl nepavyko. Nieko, vestuvės truks iki lapkričio, dar spėsiu prisisvečiuoti.

Palinkėčiau nuvažiuoti pasiklausyti danielių kosėjimų, bet nebus taip lengva, kaip su tauriaisiais elniais.

Danielė. Gamtos fotografo M. Čepulio nuotr. 

Tačiau kokį vėsų ūkanotą rytą nuvykti miškan, atsistoti ir pasiklausyti, kaip garsiai nusirenginėja medžiai, tikrai verta.

Draudžiama publikuoti šį komentarą bet kurioje žiniasklaidos priemonėje, išskyrus LRT.lt, be raštiško autoriaus sutikimo.

 
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.