Gyvenimas

2018.10.13 19:18

Tuzinas knygų, kurias rekomenduoja A. Puklevičius

LRT RADIJO laida „Tuzinas“, LRT.lt2018.10.13 19:18

Per tūkstantį knygų perskaitęs rašytojas ir knygų mylėtojas Aidas Puklevičius, lankydamasis LRT RADIJO laidoje „Tuzinas“ gavo nelengvą užduotį – išrinkti tuziną knygų, kurios jam paliko puikų įspūdį ir kurias rekomenduotų perskaityti kitiems. Jo dvyliktuke – ir šiandien itin populiarūs kūriniai, ir nemari klasika.

Yuval Noah Harari „Sapiens: Glausta žmonijos istorija“ („Sapiens: A Brief History of Humankind“).

Buvo parašyta ne viena panašaus pobūdžio knyga, tačiau ši A. Puklevičiui paliko didžiausią įspūdį: „Sapiens“ pasakoja apie žmonijos ir civilizacijos lūžius, kaip tapome žemdirbiais, kaip atsirado pramoninė, vėliau – skaitmeninė visuomenė, taip pat kaip šie pokyčiai veikia mūsų psichikos ir tarpusavio santykių raidą. Visa tai išdėstyta puikiu stiliumi.“

Jose Samarago knygos.

Nors šis autorius Lietuvoje galbūt mažokai pastebėtas ir ne visos jo knygos yra išverstos, jis tikrai yra parašęs puikių kūrinių, sako A. Puklevičius ir siūlo perskaityti bent jau jo knygą „Aklumas“, kuri yra išversta į lietuvių kalbą.

Julianas Barnesas „Pedantas virtuvėje“ („The Pedant in the Kitchen“).

„Šis autorius yra parašęs daug gerų romanų, tačiau šis veikiausiai labiausiai atitinka mane“, – juokiasi žinomas vyras. Šioje knygoje J. Barneso prisiminimai apie laikus, kai jis laikraštyje „The Guardian “ rašė apie maistą. Virėjauti jis pradėjo neturėdamas jokio kulinarinio išsilavinimo, tiesiog skaitė receptų knygas. „Autorių labai erzino tai, kad ne viskas receptuose buvo nurodyta tiksliai. Jo pastabos apie tai yra pateiktos labai linksmai ir komiškai. Manau, kad ši knyga labai patiktų mėgstantiems suktis virtuvėje“, – sako knygų mylėtojas.  

George‘o MacDonaldo Fraserio knygų serija „Flashman novels“.

Flashman'as – Viktorijos laikų Anglijos karininkas – girtuoklis, paleistuvis ir bailys, kuriam sekasi išsisukti iš įvairiausių situacijų: svarbiausių Krymo karo mūšių, vergų laivo, plaukiojančio į Ameriką, Bismarko intrigų Vokietijoje ir pan. Taip pagrindinį knygų serijos herojų apibūdina laidos „Tuzinas“ svečias. Anot jo, visos Flashman'o istorijos aprašomos labai komiškai bei taikliai atskleidžiant svarbiausius to meto politinius įvykius ir juos pateikiant kiek kitaip, nei aprašoma vadovėliuose. „Tai vienos geriausių istorinių knygų, kurias skaičiau“, – patikina A. Puklevičius.

Arturo Perezo-Reveros knygų serija apie kapitoną Alatriste

Knygoje rašoma apie auksinių Ispanijos laikų saulėlydį. A. Puklevičius pasakoja, kad kūriniuose yra ir nenusakomos melancholijos: „Pagrindinio veikėjo gyvenimas yra atspindys to, ką išgyvena šalis, prarandanti savo buvusią didybę. Juk po to Ispanija porai šimtmečių dingo iš svarbiausių Europos įvykių žemėlapių ir niakada negrįžo tokia, kokia buvo.“

Barbara Tuchman  „Rugpjūčio ginklai“ („Guns of August“).

Šią knygą A. Puklevičius vadina vienu iš įtaigiausių ir gražiausių karinės istorijos kūrinių apie Pirmojo pasaulinio karo pradžią. „Rugpjūčio ginklai“, anot pašnekovo, vaizdingai parodo žaibišką perėjimą nuo visiškos taikos, iki visa apimančios liepsnos, pakeitusios žmonijos istoriją.

Jaroslavas Hašekas „Šauniojo kareivio Šveiko nuotykiai“ („The Good Soldier Švejk“)

Šią knygą A. Puklevičius sako skaitęs daugiausiai kartų ir turi net keturias knygos versijas: „Šį kūrinį galima cituoti ir cituoti. Jame gausu komiškų gyvenimiškų situacijų, kuriose galima atpažinti ir save.“

Erichas Maria Remarque‘as „Trys draugai“ („Three Comrades“).

Vokiečių autoriaus kūrinys, pasak pašnekovo, yra tobulas draugystės temų, komiškų situacijų ir svokimo apie gyvenimo trapumą derinys. „Kiekvieną kartą, kai skaitau vieną iš paskutinių epizodų, kuriame miršta pagrindinio herojaus mylimoji, mane užplūsta emocijos. Tai pasakojimas apie prarastąją kartą, kuri nespėjo išsigelbėti iš karo žiaurumų, pajuto ekonominę suirutę, ir kaip jau atrodė, kad gali patikėti gerėjančiu gyvenimu, atėjo fašizmas“, – sako A. Puklevičius.

Michailas Bulgakovas „Meistras ir Margarita“.

Laidos „Tuzinas“ svečias prisipažįsta, kad anksčiau jį labiau žavėjo humoristiniai pasažai, besityčiojantys iš sovietinės grietinėlės, trečiojo dešimtmečio Maskvos, tuometinių įpročių ir papročių. Tačiau kuo daugiau kartų A. Puklevičius skaito šią knygą, tuo labiau jam patinka kiti dalykai, pvz., paralelė tarp dabartinio pasaulio ir biblijinės istorijos.

Richardas Pipes‘as „Rusija senojo režimo laikais“ („Russia Under the Old Regime“).

Apie Rusiją yra parašyta nemažai gerų istorinių knygų, tačiau jei reikėtų rekomenduoti vieną, A. Puklevičius išsirinktų R. Pipes‘o kūrinį. Pašnekovo teigimu, knygoje atskleidžiama, kaip senosios kunigaikštystės, iš kurių tik vėliau susikūrė Rusija, dėl prastų klimatinių sąlygų turėjo kolektyviai dirbti žemę, kaip kolektyvizmas spaudė individualizmą, kaip dėl to neatsirado normali buržuazija, aristokratija paklusdavo carui, kokia buvo valdžios vertikalė ir kodėl Rusija per visą savo istoriją išgyvena tą patį, ką ir dabar. 

„Atsižvelgiant į Rusijos praeitį ir tai, kaip ekonominiai dalykai formavo nacionalinio charakterio raidą, girdėtos optimistinės mintys dėl kitokios šalies ateities man kelia abejonių“, – pripažįsta A. Puklevičius.

Balys Sruoga „Dievų miškas“.

Tai, pasak pašnekovo, knyga, kurią turėtų perskaityti kiekvienas lietuvis: „Tokio žanro ir pobūdžio kūrinių nėra jokioje Vakarų literatūroje.“

Parengė Eimantė Juršėnaitė

Išsamiau apie popierines knygas, elektronines skaitykles, bibliotekos kvapą ir daugiau įdomių įžvagų apie literatūrą  – laidos „Tuzinas“ įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt