Gyvenimas

2018.10.03 12:26

Dž. Butkutei – 50: kaip ji tapo lietuviškąja Madonna ir 30 metų išsilaikė muzikos viršūnėje

Viktorija Juškauskaitė, Gabija Kavaliauskaitė, LRT.lt2018.10.03 12:26

Taisyklių laužytoja, nepamirštamų hitų kūrėja ir ta, kurios pamėgdžioti neįmanoma – taip muzikos kritikai apibūdina vieną žinomiausių popmuzikos atlikėjų Lietuvoje Džordaną Butkutę. Išgarsėjusi vos 19 metų, dainininkė praėjusiais metais atšventė 30 metų gyvavimo scenoje jubiliejų, o šiandien mini ir savo 50-metį.

Viena ryškiausių lietuvos muzikos žvaigždžių Lietuvoje Dž. Butkutė gimė 1968 m. spalio 3 d. Raseiniuose. Būdama 20-ties debiutavo „Lituanikos“ festivalyje, o 1987 m. pradėjo dainuoti instrumentaliniame ansamblyje „Nerija“.

1989 m. atlikėja išleido ir pirmąjį albumą „Nemylėjau tavęs“. Hitas tuo pačiu pavadinimu radijo stotyse skamba iki pat šiol – „Nemylėjau tavęs“ būtų galima pavadinti žinomiausia ir turbūt klausytojų mėgstamiausia atlikėjos daina.

Per 30 scenoje praleistų metų, Dž. Butkutė išleido 18 albumų ir surengė keturis koncertinius turus – „Nesudeginta ant laužo“, „Aš – karalienė“, „Neoninės pelių uodegos“ bei iki „Iki Mėnulio ir atgal“. Atlikėja užtikrintai surenka pilnas klausytojų šalies arenas Lietuvoje, taip pat rengia koncertus Didžiojoje Britanijoje ir Airijoje.

Dž. Butkutės turas „Aš – Karalienė“ pelnė vieno brangiausių Lietuvos muzikantų pasirodymų istorijoje vardą. Anksčiau buvo rašoma, kad vien scena, kurioje pasirodė atlikėja, kainavo per 100 tūkst. eurų.

Lietuviškos muzikos apdovanojimuose M.A.M.A dainininkė buvo nominuota šešis kartus, apdovanota dviejose kategorijose. 2014 m. ji nugalėjo „Metų atlikėjos“ nominacijoje bei gavo dar vieną apdovanojimą už gyvenimo nuopelnus lietuviškai muzikai.

Anot „Lietuvos ryto“ žurnalisto Ramūno Zilnio, šiuo metu jauniesiems kūrėjams dainininkė įtakos nedaro, nes jos neįmanoma pamėgdžioti.

„Jazzu yra pasakiusi, kad labai gerbia Dž. Butkutę. Jei kalbame apie įtaką – nemanau, kad, pavyzdžiui, jaunosios kartos dainininkai kuria muziką, galvodami „pabandysiu padaryti kaip Džordana“. Tai būtų keista, juolab kad jos neįmanoma pamėgdžioti.

Tačiau Dž. Butkutė – simbolis, ryški scenos žvaigždė, pirmoji moteris, surengusi koncertų turą per didžiausias arenas. Manau, scenoje yra atlikėjų, kurie vaikystėje su tėvais ėjo į jos koncertą ir galbūt tada pirmą sykį susimąstė, kad užaugę norėtų tapti dainininkais“, – svarsto R. Zilnys.

Muzikologas Darius Užkuraitis sako, kad Dž. Butkutė – lietuviška Madonna. „Ji viena iš pirmųjų pradėjo dainuoti labiau šiuolaikinę lietuvišką popmuziką. Patinka jos muzika ar ne, bet Dž. Butkutė buvo pirmoji, todėl ji gerbiama. Jei scenoje išbūni 30 metų, vadinasi, kažką darai gerai“, – portalui LRT.lt tikina D. Užkuraitis.

Pasak muzikos apžvalgininko R. Zilnio, atsidavusių gerbėjų minią subūrė paprasta priežastis – įsimenanti muzika.

„Ji subūrė klausytojus dėl dainų, be kurių neapsieina daugelis vakarėlių. Neįmanoma gyventi Lietuvoje ir nežinoti „Nemylėjau tavęs“. Taip pat – dėl įdomios asmenybės, gyvenimo vingių, sugebėjimo atgaivinti karjerą po nemažų sunkumų. Žiūrovams ši istorija yra graži ir įspūdinga“, – aiškina jis.

Anot D. Užkuraičio, viena žinomiausių Lietuvos atlikėjų išsiskiria ne tik visiems iš pirmos natos pažįstamu balso tembru, bet ir drąsa.

„Savo laiku ji diktavo ne tik stiliaus, bet ir elgsenos scenoje madas. Tais laikais žmonės buvo ką tik iššokę iš sovietinio režimo, kuris turėjo daug taisyklių, Dž. Butkutė jų laikėsi mažiausiai ir formavo savo elgesį bei stilių“, – tikina muzikologas.

Kaip teigia R. Zilnys, ją išskiria asmenybės bruožai: „Ji ryški, nebijanti sakyti dalykų, kurie kitiems gal atrodo „nepatogūs“, gyva, nuoširdi. Publika tai įvertina.“

Be to, Dž. Butkutės įvaizdis buvo visiškai kitoks nei tuo metu populiarių atlikėjų, tikina jis. „Ji buvo jaunatviška ir ekstravagantiška – tuo skyrėsi nuo vyresnės kartos estrados atlikėjų. Nesutikčiau, kad jos karjeros viršūnė buvo prieš porą dešimtmečių, manau, ji ir dabar yra viršūnėje.

D. Užkuraitis, kalbėdamas apie dainininkės populiarumo ilgaamžiškumą, pabrėžė atlikėjos neužmirštamus hitus.

„Džordanos stiprioji pusė yra repertuaras. Klausytojų mylimiausiomis išlieka senosios dainos, tik šiandien jos paįvairintos sunkiojo roko stiliaus elementais. Su Dž. Butkutės dainomis daug kas užaugo, klausytojai jaučia nostalgiją. Net ir jaunesnioji karta turbūt pirmą kartą ją išgirdo iš tėvų. Dž. Butkutės hitus žino visi, nors kartais ir patys nesupranta, iš kur“, – portalui LRT.lt sako D. Užkuraitis.

R. Zilnys pritaria šiai nuomonei: „Jos ilgaamžiškumo paslaptis – repertuaras, kuriame yra mažiausiai dešimt dainų, kurios klausytojams bus reikalingos ir po dešimtmečio.“

Dž. Butkutės gyvo garso koncertas, 1992 m. 

Dž. Butkutė LRT TELEVIZIJOS laidoje „Gyvenimas yra gražus“, 2005 m.

Dž. Butkutė LRT TELEVIZOS laidoje „Stilius“, 2014 m.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt