Gyvenimas

2018.09.16 09:14

Trys produktai, įveiksiantys vidurių užkietėjimą

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2018.09.16 09:14

Kieti viduriai signalizuoja apie netinkamą mitybą, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Gydytojas teigia, kad vidurių užkietėjimas atsiranda vartojant per mažai skaidulų, o neišsituštinus ilgesnį laiką, atsiranda galvos skausmai, irzlumas, nemiga, pablogėja apetitas, stipriau ima plakti širdis, prakaituojama, o sunkesniais atvejais – karščiuojama.

„Ši problema – labai dažna.  Dėl vidurių užkietėjimo galite jaustis vangūs, prislėgti ir visai be nuotaikos, nes vaikštote būnant išpūstu, lyg akmenų prikrautu pilvu“, – sako A. Unikauskas.

Pasak jo, pulinė statistika rodo, kad funkcinis vidurių užkietėjimas vargina apie 15 proc. žmonijos, o vyresniems nei 60 metų asmenims šis negalavimas dar dažnesnis – apie 30 proc. Moterys, priduria A. Unikauskas, tuo skundžiasi dažniau nei vyrai.

„Kieti viduriai signalizuoja apie netinkamą mitybą. Dauguma iš mūsų per dieną suvartoja tik apie 15 g skaidulų. Ir tai yra tik pusė rekomenduojamos dozės. Kai valgome skaidulinio maisto, jis sugeria daug drėgmės ir žarnyno turinys juda daug lengviau“, – sako A. Unikauskas.

Tiesa, smarkiai keisti mitybos raciono neprireiks – galima į jį įtraukti vos kelis produktus: pilno grūdo duoną, džiovintas slyvas ir balkšvojo gysločio miltelius. Taip pat daug skaidulų turi švieži ar džiovinti vaisiai ir daržovės.

„Norėdami gauti pakankamai maistinių skaidulų, kasdien turėtumėte suvalgyti bent 200–300 g daržovių ar keletą vaisių, porciją sėklų. Jei jaučiate, kad jūsų mityba nėra visavertė ir su maistu negaunate pakankamai ląstelienos, į savo racioną tiesiog įtraukite maistinių skaidulų. Jos gali padėti užtikrinti normalią žarnyno veiklą. Būtent skaidulos padeda maistui judėti žarnynu, todėl pakankamas jų kiekis gali padėti išvengti vidurių užkietėjimo“, – pataria gydytojas.

Vis dėlto, perspėja A. Unikauskas, skaidulų kiekį reikėtų didinti palaipsniui: „Kankinant pasikartojančiam vidurių užkietėjimui, nerekomenduojama tradicinės medicinos priemonių vartoti profilaktiškai, nes jos  gali sukelti priklausomybę.“

A.  Unikauskas tikina, kad nespręsti šios problemos – blogai, nes gali atsirasti nemalonūs, varginantys simptomai: „Neišsituštinus ilgesnį laiką, atsiranda galvos skausmai, irzlumas, kankina nemiga, pablogėja apetitas, stipriau ima plakti širdis, prakaituojama, o sunkesniais atvejais – karščiuojama. Veidas atrodo papilkėjęs, pavargęs, nes organizmas apnuodytas toksinių medžiagų – savų medžiagų apykaitos produktų, kurie tuštinantis turi būti reguliariai pašalinami iš organizmo.“

„Tikiu, kad tokiais atvejais suvartotumėte bet ką, kad tik pagerėtų. Bet neskubėkite, visų pirma išmėginkite mano patarimus, o jau tada kreipkitės į savo šeimos daktarą. Jis tikrai ras sprendimą“, – sako A. Unikauskas.

Plačiau – laidos įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt