Gyvenimas

2018.09.07 11:13

M. Čepulis. Apie triušius ir kiškius (komentaras)

2018.09.07 11:13

Argi triušis nėra prijaukintas kiškis? Kuo triušis skiriasi nuo kiškio? O tai kas tada zuikis? Dažnai girdžiu tokius klausimus ir dabar pabandysiu į juos atsakyti.

Nedidelei grupei savitų žinduolių – kiškiažvėriams (iš viso apie 80 rūšių) priklauso kiškėnai (tokie maži faini padarėliai, kurie kalnuose laksto su gėlėmis nasruose), kiškiai ir triušiai.

Lietuvoje gyvena dvi kiškių rūšys – pilkasis kiškis ir baltasis kiškis. Pilkasis kiškis žiemą vasarą pilkas. Baltasis mažesnis ir žiemą visiškai baltas, tik ausų galiukai juodi.

Ar Lietuvoje yra zuikių? Taip, pilna viešajame transporte. O kuo skiriasi kiškis nuo zuikio? Zuikis – tiesiog liaudiškas kiškio pavadinimas. Kaip ir lokį vadiname meška. Žodžio zuikis kilmę vieni sieja su kuršių žodžiu zuojekas (nepainioti su vyriausiu Lietuvos vlogeriu), kiti su slavišku – zajac.

Pilkasis kiškis. Palyginkite jo ir triušio snukučius/Gamtos fotografo M. Čepulio nuotr.

O iš kur atsirado visi šie pūkuoti, margi, vienspalviai, dideli, maži, apžėlę, nulėpausiai triušiai, kurie sėdi narvuose arba dabar krutina ūsus jūsų vaiko kambaryje ir po savęs palieka spires? Jie išvesti iš prijaukinto laukinio europinio triušio.

Triušių tėvynė – Europos pietūs, o iš ten jie ne be žmogaus įsikišimo paplito po visą pasaulį. Australijoje ir Naujoje Zelandijoje jie sukėlė ekologinę katastrofą ir dar dabar yra didžiulė problema.

Kuo laukinis triušis skiriasi nuo kiškio? Pirmas ir svarbiausias požymis – triušiai mieli ir gražūs, kiškiai...  nesakau, kad baisūs, bet iš arti suaugęs kiškis atrodo kraupokai. O jei šnekam apie rimtesnius požymius, tai triušiai daug smulkesni, šviesesnio vienspalvio kailio, gerokai trumpesnėmis ausimis ir galūnėmis.

Baltasis kiškis labiau mėgsta miškus ir pelkes/Gamtos fotografo M. Čepulio nuotr.

O svarbiausias požymis – jų gyvenimo būdas. Kiškiai yra vienišiai, kurie gyvena ten, kur nori ir su kuo nori. Kiškiukus veda tiesiog ant žemės duobutėje ir šie iškart mato ir gali lakstyti.

Triušiai rausia urvus ir toli nuo jų nesitraukia. Jie gyvena bendruomenėmis ir turi savitą tvarką. Yra dominuojantis patinas, kuris turi galimybę poruotis su daug patelių. Dominuojanti patelė paprastai gauna geriausią vietą urvų kolonijoje.

Ne tokie kilmingi giminaičiai įsikuria ne tokiose saugiose ir patogiose vietose ir netgi būna priversti vargti nuobodų monogamišką gyvenimą. Triušienė, prieš atsivesdama jauniklių, rausia atskirą nedidelį urvą, susuka guolį iš sausos žolės ir savo pūkų ir atsiveda krūva plikų, aklų mažyčių triušiukų.

Jie maitinasi mamos pienu ir tik po mėnesio išlenda po pasaulį pasižvalgyti. Įdomu, kad „kilmingų“ triušių vaikai iškart gauna aukštesnę padėtį kolonijoje.

Viešnagės Škotijoje metu turėjau galimybę susipažinti su triušiais iš arčiau. Triušiai į Britų salas irgi buvo atvežti (kaip ir pilkasis kiškis), o ten smarkiai išplito ir dabar yra įprastas bei turbūt dažniausiai, be avių ir karvių, sutinkamas žinduolis.

Triušių kolonija buvo įsikūrusi ant aukšto stataus skardžio, kurį galėjau stebėti tiesiog nuo ant kitos olos stovinčio namo. Viename iš maždaug 15 urvų gyveno šeimyna su penkiais mažais triušiukais.

Triušiukai su mama/Gamtos fotografo M. Čepulio nuotr.

Kas vakarą pirma pasirodydavo tėvas, tada po kurio laiko šalia išlįsdavo smulkesnė mama, o iš paskos vienas paskui kitą – penki maži trumpaausiai. Mažiai iškart puldavo graužti žolės, bet nuo urvo toliau nei per penkis šuolius nenutoldavo. O į bet kokį pavojų reaguodavo daug greičiau nei tėvai ir vos per akimirką dingdavo urve.

Tai ateity jiems pravers, nes triušius ten ryja visi, kas netingi, – nuo šermuonėlių, šeškų, kačių, lapių iki suopių, vanagų ir didelių kirų. Centrinėje kolonijos dalyje, matyt, gyveno „kilmingasis“ triušis ir visus, kas ne iš jo draugijos, aršiai vydavo lauk.

Tarp triušių ir kiškių, be koprofagijos, yra dar vienas bendras dalykas – jie nėra bailiai. Triušienė reikalui esant gali ginti savo mažylius, užpulti ir nuvyti gyvatę, šunį ar lapę, jei tik nepersistengia ir anų nasruose neatsiduria.

Draudžiama publikuoti šį komentarą bet kurioje žiniasklaidos priemonėje, išskyrus LRT.lt, be raštiško autoriaus sutikimo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.