Gyvenimas

2018.09.10 18:38

Ką daryti, kad tėvystė nesugriautų santuokos?

LRT.lt2018.09.10 18:38

Bene dažniausia su tėvyste susijusių problemų – perdegimas dėl tėvystės rūpesčių, svetainėje psychologytoday.com rašo amerikiečių psichoterapeutas Seanas Groveris. Pasak jo, stebina tai, kad daugelis tėvų to nė neįtaria. Paklauskite bet kurio, kada paskutinį kartą jis buvo atitrūkęs nuo tėvystės reikalų tam, kad bent kiek pailsėtų, o jis tik išpūs akis: „Kaip tai atitrūkęs? Ką reiškia pailsėti?“

Pasidomėjus statistika, šiaušiasi plaukai

Kaip rašyta „The Wall Street Journal“ straipsnyje „Laba diena vaikeliui – viso gero santuokai“ („Here Comes the Baby, There Goes the Marriage“), apytiksliai du trečdaliai porų tvirtina, kad per trejus metus nuo vaikelio gimimo jų santuokos kokybė nusirito žemyn. Dažniausiai, kaip rodo duomenys, tai lemia motinų nepasitenkinimas esama padėtimi – jos dažniau inicijuoja santuokos nutraukimą nei vyrai.

Per penkerius metus nuo pirmo vaiko gimimo išyra daugiau kaip 40 proc. santuokų. Kai kurie tyrimai rodo, kad nemažai porų pasuka skirtingais keliais po pirmo vaiko gimimo nepraėjus nė pusantrų metų.

Akivaizdu: didelė dalis žmonių susilaukia vaikų tam visiškai nepasiruošę. Tėvystė – labai dažna išsiskyrimo, santuokos nutraukimo ir santykių žlugimo priežastis.

Kaip atpažinti perdegimą?

Jei esate jau perdegęs tėtis arba mama, tuomet jūs nualintas visais atžvilgiais: leidotės išsunkiamas iki paskutinio lašo be jokio pasigailėjimo. Išsekęs emociškai, protiškai ir visaip kitaip, jūs iš paskutiniųjų stengiatės išlikti pareigingas, deja, užklumpate save knapsintį vidury sakinio arba transo būsenoje tuščiu žvilgsniu žiūrintį į televizorių ir matantį neaišku ką.

Apie savo paties poreikius jūs, ko gero, net nebesusimąstote. Tad ar verta stebėtis, kad jums nuolat trūksta energijos, kankina nuotaikų kaita, o reakcijos į menkniekius – neadekvačios?

Jei nebesuprantate juokų, ima pyktis ir norisi tik kritikuoti ir nieko daugiau, galbūt kaltas ne vaikas, ne partneris ir ne dar kas nors, o jūs pats?

Amy Treasure/Unsplash nuotr.

Kodėl nebeskiriate dėmesio sau?

Pradėti reikėtų nuo to, rašo S. Groveris, kad tėvystė iš principo negailestinga: ji negailestinga nei kūnui, nei psichikai. Miegate mažiau, valgote daugiau. Sveikos gyvensenos įpročiai išgaravo savaime. Nebeinate sportuoti, nebeišeinate pasižmonėti (su tais, kurie neturi vaikų, apskritai nebeturite apie ką pasikalbėti). Palaipsniui jūsų gyvenimas krypsta šalin nuo įprasto kurso, santykiai darosi sunkiai palekiami.

Negana to, vaikai, nesvarbu, kokio amžiaus, – itin aukštų gebėjimų krizių išprovokavimo meistrai. Jie serga, griūna, susižeidžia, pameta daiktus ir nuolat verčia jus keisti prioritetus. Kuo daugiau laiko praleidžiate lakstydami jiems iš paskos, tuo mažiau jo lieka jūsų asmeninėms reikmėms. Rūpinimosi savimi aspektas jūsų gyvenime nebeegzistuoja. Netrukus suprasite, kad gyvenate nuolatinėje parengties būsenoje: esate bet kuriuo metu pasiruošęs reaguoti į kiekvieną vaiko užgaidą. Deja, pamiršote ne tik savo, bet ir savo sutuoktinio poreikius. Ar vis dar stebitės, kad santykiai eina blogyn?

Jei norite, tai ir galite sau padėti

Rūpinimasis savimi – gyvybiškai svarbus geros tėvystės ir sėkmingos partnerystės aspektas. Norint vėl gyventi taip, kaip gyvenote anksčiau, jums nebūtina išleisti krūvos pinigų terapijai – tiesiog nepatingėkite pajudinti piršto pats. Štai nuo kokių žingsnių pataria pradėti S. Groveris:

1. Vieną vakarą per savaitę skirkite tik savo partneriui

Buvimas tėvu arba mama – tai ne tapatybė, o tik tapatybės dalis. Kuo anksčiau pradėkite rūpintis auklėmis – tai gali būti jūsų artimieji, kaimynai, draugai. Labai svarbu, kad sąmoningai skirtumėte laiko sau ir savo partneriui. Žinoma, tai padaryti gali būti nežmoniškai sunku, ypač jei jau esate įpratęs savo reikmių nepaisyti. Skirkite dėmesio tokioms temoms ir tokiai veiklai, kuri su tėvyste neturi nieko bendra. Gerai subalansuota tėvystė – kur kas geriau už perdegusią tėvystę.

Pablo Heimplatz/Unsplash nuotr.

2. Nepamirškite būti fiziškai aktyvūs

Jei tris kartus per savaitę po pusvalandį skirsite širdies veiklos stiprinimui, nerimo ir depresijos riziką sumažinsite 70 procentų, teigia specialistas. Vaikščiokite, bėgiokite, plaukiokite, važinėkitės dviračiu, šokite – rinkitės pagal skonį. Geriau jausitės, turėsite daugiau energijos, mažiau užkandžiausite tam, kad nusiramintumėte. Jei jums sunku prisiversti reguliariai sportuoti, susiraskite bendramintį, užsirašykite į sporto klubą, pagaliau pasisamdykite asmeninį trenerį. Dauguma tėvų tvirtina, kad pradėjus sportuoti poveikis pasijunta praktiškai iškart.

3. Leiskite skleistis kūrybiškumui

Kūrybiškumas – tiesiog stebuklingas vaistas nuo įtampos. Kūryba neutralizuoja pyktį, pažadina mūzas ir suteikia gyvenimui naujos dinamikos. Atraskite sau naujų kūrybinių nišų arba prisiminkite tai, ką mėgote daryti anksčiau, bet ilgainiui, pagausėjus šeimai, pamiršote. Vaikai neapsakomai džiaugiasi matydami, kad jų tėvai geba būti kūrybiški. Tai ir geras pavyzdys jūsų vaikui, ir puiki saviterapija jums.

4. Tobulėkite

Tėvystė neužkerta kelio asmeniniam tobulėjimui ir naujo ieškojimui. Jei niekaip nesiseka išsivaduoti iš rutinos, negalite nustoti naršyti internete ir trūksta valios serialą pažiūrėti dalimis, o ne visą iškart, tuomet labai tikėtina, kad nebekeliate sau jokių tikslų. Vaikai su pagarba žiūri į tokius tėvus, kurie kelia sau tikslus, turi misiją, kažko siekia (neskaitant tėvystės uždavinių). Nueikite į kokį nors užsiėmimą, į muziejų, užsirašykite į kokius nors kursus, nueikite į koncertą, įstokite į kokį nors klubą, pradėkite mokytis kokios nors naujos kalbos. Pasidomėkite galimybėmis užsiimti tokia papildoma veikla, kuri praturtintų jūsų pasaulėžiūrą, sustiprintų emociškai ir leistų skleistis jūsų kūrybiškumui.

5. Nenustokite bendrauti

Tėvystė dažną iš mūsų priverčia izoliuotis. Kiekvieną laisvalaikio minutę skirdami vaikams, nepadarysite gero nei sau, nei jiems. Neleiskite savo ryšiams su draugais tiesiog imti ir nutrūkti. Surinkite telefono numerį, susitarkite dėl susitikimo ir susitikite. Ir, dėl Dievo meilės, nesikalbėkite apie vaikus. Nustebsite, kokia tai bus atgaiva.

Vaikams reikia tokių tėvų, kuriais jie galėtų didžiuotis. Šis pojūtis juos sustiprina ir užgrūdina, didina jų pasitikėjimą savimi, padeda jiems geriau suprasti, kas jie tokie ir ko verti. Nebeskirdami dėmesio sau arba leisdami sau perdegti, jūs atimate iš vaiko galimybę jumis didžiuotis, kurios jam taip reikia. Norėdami gyventi normalų gyvenimą ir išlaikyti tvirtus santykius su sutuoktiniu, nenustumkite savęs į antrą planą. Stenkitės ne tik dėl savęs, bet ir dėl savo vaikų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt