Gyvenimas

2018.08.13 20:04

Darželinukams ir moksleiviams nuo rugsėjo stiklinė pieno gali būti privaloma

BNS 2018.08.13 20:04

Nuo rugsėjo darželių ir mokyklų valgiaraščiai vaikams turės keistis. Siekiant, kad darželinukai ir moksleiviai gautų daugiau kalcio, iki pilnametystės jie kiekvieną dieną privalės gauti po stiklinę, apie 200 mililitrų, pieno, o įvesti pieno prievolę ugdymo įstaigose siūlo Sveikatos apsaugos ministerija, pirmadienį pranešė LNK „Žinios“. 

Ugdymo įstaigos naują tvarką kritikuoja – mano, kad toks reikalavimas dėl pieno tiekimo yra perteklinis ir bus švaistomi valstybės lėšos.

Darželių atstovai sako, kad pieno negeria apie pusė vaikų. Todėl jau dabar dideli pieno kiekiai nuo stalo keliauja tiesiai į nuotekų vamzdį, nes tėvai kaip tik prašo, kad jų vaikams būtų duodama mažiau pieno produktų, nes jie alergiški laktozei arba toleruoja nedidelį jos kiekį. 

Sveikatos apsaugos ministerija atkerta, kad valgiaraščiai sudaryti remiantis Europos Sąjungos rekomendacijomis.

Ministerijos Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vedėjas Almantas Kranauskas sako, kad laktozės netoleruojantys vaikai galėtų gerti ne pieną, o maisto papildus: „Alternatyva (...) yra maisto papildai – kalcis“. 

BNS anksčiau rašė, kad nuo rudens įsigaliosiančios naujos vaikų maitinimo taisyklės neleis darželiuose ir mokyklose siūlyti pieno produktų su glajumi, glaistu, šokoladu ar kremu, valgomųjų ledų, rūkytų mėsos gaminių.

Taip pat bus draudžiami džiūvėsėliuose volioti ar džiūvėsėliais pabarstyti kepti mėsos, paukštienos ir žuvies gaminiai, padažai su spirgučiais, silkė. 

Nustatytas reikalavimas, kad garnyras (šviežios ar termiškai apdorotos daržovės, išskyrus bulves) sudarytų ne mažiau kaip trečdalį patiekalo svorio. Taip pat kiekvieną dieną vaikams turės būti siūloma rinktis vegetarišką patiekalą, o užkandžiais mokyklose bus leista prekiauti tik tuo atveju, jei tam pritars tėvai.