Gyvenimas

2018.08.16 16:59

Reklamos specialistai įkvėpimo ieško ir bulvarinėje tarpukario Italijos spaudoje

Rūta Giniūnaitė, LRT.lt2018.08.16 16:59

Reklamos specialistai įkvėpimo ieško ir bulvarinėje tarpukario Italijos spaudoje.

Neįprasti įkvėpimo šaltiniai

Reklamos rinkos augimas Lietuvoje kasmet vis didėja. Kaip skelbia kompanijos „Kantar TNS“ atlikta žiniasklaidos tyrimų apžvalga, pernai reklamos rinka mūsų šalyje siekė 111,2 mln. eurų. Labiausiai išaugo interneto ir lauko reklamų skaičius – atitinkamai 16 proc. ir 12 proc.

Daugėjant reklamos, tampa vis sunkiau ieškoti naujų idėjų. Kur semtis įkvėpimo norint patraukti žiūrovo dėmesį? Pasaulyje kas akimirką gimsta naujos reklamos kampanijos, todėl siekti naujumo yra beprasmiška, sako reklamos agentūros „ALL CAPS“ vadovas Nerijus Vertelka.

Anot jo, svarbu koncentruotis į reklamos aktualumą ir idėjos pritaikymą konkrečiam produktui išskiriant stipriausias jo savybes. „Tai didelis iššūkis ir reklamos agentūrai, ir klientui. Mano nuomone, sąvoka „įkvėpimas“ yra gerai parengta užduotis, išanalizuotas reklamuojamas produktas ar paslauga, gilus auditorijos pažinimas, laki vaizduotė bei laiko planavimas“, – kalba N. Vertelka.

N. Vertelka/Asmeninio archyvo nuotr.

Kūrybinės agentūros „New!“ kokybės vadovas Tomas Ramanauskas įsitikinęs – dauguma idėjų kartojasi dėl to, kad kūrėjai ieško minčių popkultūros paviršiuje, todėl rekomenduoja rinktis nekasdienius įkvėpimo šaltinius.

„Tiek studentus, tiek kolegas mokau nerti gilyn, ieškoti kuo keistesnių reiškinių. Nuo kanadietiškų 8-ojo dešimtmečio serialų iki literatūrinių judėjimų, nuo neįprastų specialybių iki bulvarinės tarpukario italų spaudos. Netikėti šaltiniai įkvepia šviežias idėjas“, – portalui LRT.lt komentuoja T. Ramanauskas.

T. Ramanauskas/V. Paškelytės nuotr.

Svarbi kiekviena detalė

Reklamos agentūros „Not Perfect | Y&R Vilnius“ vadovė Justina Jurevičiūtė, paklausta apie dažniausiai akcentuojamas temas reklamose, sako, kad tokios temos, kaip religija, seksas, mažumos, smurtas turi didžiausią potencialą atkreipti visuomenės dėmesį: „Gera reklama turi kurti pramoginę vertę žiūrovui. Patogi ir saugi idėja niekada nesukels žiūrovo susidomėjimo arba liks nepastebėta. Rinkodaros skyrius užsidės saugią varnelę, kad įgyvendino projektą, kuris buvo niekam neįdomus.“

J. Jurevičiūtė/Asmeninio archyvo nuotr.

Žmogus yra linkęs geriausiai atsiminti tuos dalykus, kurie jam susiję su stipria emocija, sako psichologė Laura Rimkutė. Anot jos, yra daug glaudžių sąsajų su tuo, kaip veikia žmogaus smegenys – mes reklamą nuskaitome kaip visumą, tačiau ne mažiau svarbi yra ir kiekviena detalė, todėl kūrybinės agentūros turi mokėti tuo manipuliuoti.

„Vizualinės reklamos kūrėjams rekomenduojama paveikslėlį maketuoti kairėje plakato pusėje, tekstą – dešinėje. Taip informaciją lengviau suvokia smegenys. Arba, jei reklamoje yra puodelio nuotrauka, svarbu, kad jis būtų pasuktas ąsele į dešinę – dauguma žmonių yra dešiniarankiai ir vizualiai puodelis jiems bus patrauklesnis.

Jei reklamuojamos sauskelnės, svarbu, kad kūdikis reklamoje žiūrėtų ne tiesiai į žiūrovą, o į sauskelnes, nes kūdikio akių kontaktas gali išblaškyti nuo reklamuojamo produkto. Tokių pavyzdžių daug“, – aiškina psichologė.

Skirtingi kanalai ir amžiaus grupės

Reklamą kūrėjai pateikia įvairiais kanalais – televizijoje, radijuje, internete, spaudoje, lauko stenduose. N. Vertelkos nuomone, norint pasiekti didžiausią reklamos poveikį, pagrindinę idėją reikia pritaikyti konkrečiai žiniasklaidos priemonei.

„Pavyzdžiui, radijo reklamai yra aktuali tik viena juslė – klausa. Žinoma, svarbi ir vaizduotė. Todėl reklama bus įtaigesnė, kai sukursime įtraukiančią istoriją ir ją sustiprinsime garso takeliu“, – sako agentūros „ALL CAPS“ vadovas.

Psichologės L. Rimkutės teigimu, žmonės yra linkę ieškoti dalykų, kuriuos mato reklamose, tačiau jie ne visada kokybiški. Specialistė tai ypač pastebi televizijos reklamose: „Kai pasiūla didelė, mes turime daryti pasirinkimą, todėl mūsų smegenys labai pavargsta. Reklama savotiškai palengvina šį darbą, nes smegenys nesąmoningai gauna žinutę, kurią prekę rinktis. Dažnai perkame tai, ką matėme televizijos ekrane, nes norime jaustis tokie pat geri, svarbūs ar vertingi kaip reklamos herojai. Esame linkę tikėti, kad produktai ar paslaugos yra kokybiški, jeigu juos vartoja kiti.“

L. Rimkutė/Asmeninio archyvo nuotr.

Svarbus ne tik pasirinktas kanalas, bet ir tikslingai nustatyta amžiaus grupė, kuri matys reklamą, sako kūrybinės reklaminių filmų kompanijos „Fake It“ vadovas Paulius Baltramiejūnas.

„Be jokios abejonės, kiekviena reklama privalo turėti aiškiai apibrėžtą tikslinę auditoriją pagal amžių, lytį, socialinę padėtį, pajamomas. Pasitaiko klientų, kurie nustato labai plačią tikslinę amžiaus grupę, pavyzdžiui, nuo 18 iki 67 metų. Su tokiais klientais daug diskutuojame ir įtikiname, kad taikymasis į tokį amžių yra per platus“, – sako vaizdo reklamos kūrėjas.

Tačiau „Not Perfect | Y&R Vilnius“ vadovė sako, kad yra tokių prekės ženklų, kuriuos vartoja visi, todėl įvardyti tikslios amžiaus grupės neįmanoma: „Kas eina į parduotuvę maisto? Kas geria kokakolą? Visi. Masinio vartojimo prekės ženklų reklama dažniausiai skatina žiūrovą jaustis laisvam, jaunam, sveikam, aktyviam. Tokiam jausmui nėra tikslinės auditorijos.“

Didelis biudžetas ne visada lemia reklamos kokybę

Reklamos augimo tendencijos pastebimos ir pasauliniu mastu. Rinkos statistikos portalo „Statista“ duomenimis, bendras reklamos biudžetas pernai siekė daugiau nei 530 mlrd. JAV dolerių – tai yra beveik 20 mlrd. dolerių daugiau nei 2016 m.

Išleidžiamos sumos gali pasirodyti įspūdingos ir garantuoti reklamos kokybę, tačiau agentūros „Fake It“ vadovas tikina, kad biudžetą svarbu paskirstyti strategiškai.

„Kuo didesnis biudžetas reklamos gamybai ir jos viešinimui, tuo daugiau techninių priemonių, žmogiškųjų išteklių galima panaudoti. Mūsų, vaizdo reklamos kūrėjų, atveju, tai turi daug įtakos gaminio kokybei. Tačiau kartais pati reklamos idėja tokia stipri, kad forma mažai ką lemia ir nereikalauja didelių pinigų“, – sako P. Baltramiejūnas.

P. Baltramiejūnas/Asmeninio archyvo nuotr.

J. Jurevičiūtė pabrėžia, kad didelis ar mažas biudžetas yra sąlyginė sąvoka ir žmonėms, nesusiduriantiems su reklamos kūrėjų darbu iš arti, sunku įsivaizduoti, kiek žmonių dirba prie reklaminės idėjos: „Tam, kad būtų sukurtas pusės minutės klipas televizijoje ar spaudos maketas žurnale, reikia didelės komandos. Įgyvendinimo kokybė reklamoje be galo svarbi, net ir genialiausia idėja nekokybiškai įgyvendinta atrodys apgailėtinai.“

T. Ramanausko nuomone, blogas sprendimas didelį biudžetą paversti prioritetu, nes kartais su mažesne pinigų suma kuriant reklamą galima nuveikti daugiau dalykų: „Be abejo, pinigai reklamos kampanijos sklaidai yra gyvybiškai svarbūs, bet mažas biudžetas pirmiausia priverčia kūrėjus koncentruotis į originalias idėjas.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.