Gyvenimas

2018.08.10 12:30

M. Čepulis. Rugpjūtis – pirmas rudens mėnuo (komentaras)

2018.08.10 12:30

Neprisimenu, kada taip buvo, kad vasara prailgtų, gal net ir niekad taip nebuvo. O va ši vasara prailgo. Jau laukiu vėsių dienų ir šaltokų ūkanotų rytų. Aš it koks briedis mėgstu vėsesnį orą ir per tokią šutrą mirkstu vandeny (briedžiai iš visų žvėrių sunkiausiai pakelia karštį ir dabar lengviausia juos pamatyti prie vandens telkinių, įsirioglinusius iki pusės ir žiaumojančius vandens augalus).

Tai kodėl, nors dieną alina 30 laipsnių karštis, jau atėjo ruduo?

Todėl, kad jau žalioje lapijoje atsiranda rusvų ir geltonų tonų, todėl, kad jau nurudavo žolynai, o šermukšniai pasidabino raudonomis uogų kekėmis (šiaip šermukšnio vaisius – obuolys, jei ką), todėl, kad jau pražydo rudeninės gėlės, o vasarinės išbarstė sėklas.

Todėl, kad tie laimingieji, kurių miškai gavo drėgmės, džiaugiasi grybų ir bruknių derliumi (deja, tokių mažuma).

Todėl, kad paukščių ir varlių chorus pakeitė nenutylantis žiogų svirpimas. Todėl, kad prie papuvusių obuolių vėl sukaliojasi drugiai admirolai, o įkyrios musės pasidarė piktos ir pradėjo skaudžiai kąsti.

Šiaip tai rudeniop pradeda skraidyti panaši į naminę musę rudeninė piktmusė, kuri minta žinduolių krauju. Todėl, kad rytais pievose susirenka visi apylinkių vorai ir atidaro deimantų, pagamintų iš aukščiausios kokybės rasos turgų, savo prekes kruopščiai sukabinėję ant voratinklio gijų.

Todėl, kad jau paukščiai palieka mūsų šalį. Dar savaitės pradžioje spiegiantys čiurlių būriai zujo aplink daugiabučius. O prieš kelias dienas, it pamojus burtų lazdele, didžiosios dalies jų neliko.

Įdomu, kad kai kur landose dar sėdi neskraidantys čiurliukai. Kaip jie išgyvens? Jie gerai nupenėti ir turi pakankamai atsargų, kad spėtų užsiauginti visas plunksnas, sutvirtėti, pasiruošti pirmam skrydžiui ir pasivyti savo Afrikon skubančius gentainius. Paskui juos netrukus suskubs volungės, kai kurios pečialindos ir kiti vabzdžialesiai.

Į pietus / M. Čepulio nuotr.

Gandrai jau būriuojasi ir, sulaukę ramaus saulėto ryto, pasigavę šilto oro sroves, kils aukštyn ir sukdami ratus trauks ten, kur žiemą netrūksta maisto. Baltramiejų Lietuvoj sutiks tik maža raudonsnapių dalis.

Rugiapjūtės pradžia yra signalas ir gervių sambūriams. Pirmosios šeimos su šiųmetiniais stručiukais ir dar neturintys porų paukščiai jau renkasi pamėgtose vietose. Jie kartu su būriais keršulių rankios nukritusius grūdus ir lauks rudeninės sėjos.

Ta proga idėja ponui Čimbarui. Gervės, na, labai garsiai klykia ir ūkininkai, kurių laukuose jos triukšmauja, neišsimiega, o tai tiesiogiai veikia derliaus nuėmimo kokybę ir šalies gerovę. Manau, jeigu jos klykia ilgiau nei 5 minutes, reiktų kviesti atsakingus pareigūnus ir triukšmadares uždaryti daboklėn.

Gervės stebi, kaip nuimamas derlius / M. Čepulio nuotr.

Paukščių migracija įgauna pagreitį ir pas mus jau pasirodė migrantai iš šiaurės. Dabar Baltijos keliu jau traukia tilvikai, kirai ir žuvėdros. Atokesnėse pajūrio paplūdimių vietose tarp išmestų dumblių laksto ilgakojai ilgasnapiai laplandiniai griciukai, islandiniai, juodkrūčiai bėgikai ir smiltinukai. Nupjautuose laukuose ir pievose būriuojasi tūkstantiniai pempių pulkai.

Pajūryje prasidėjo migracija. Smiltinukai ir islandiniai bėgikai / M. Čepulio nuotr.

O ką žvėrys? Žvėrims pasidarė truputį nejauku, nes jau taip lengvai nepasislėpsi nušienautose pievose ir nukultuose laukuose, ir iš vėsaus miško jie lenda jau visai temstant.

Kai kuriems raguotiems rugpjūtis – meilės mėnuo. Stirninai vis dar savo plotuose priiminėja ir apvaisina damas (stirnas). Stumbrų bandoje stipriausias patinas neatstoja nuo rujojančios karvės.

O lazdynų krūmai jau kenčia nuo į juos valomų elnių ragų. Gražuoliai patinai jau renkasi į savo teritorijas ir mėnesio gale pradės vieną įspūdingiausių ir triukšmingiausių reginių.

2016-aisiais perseidų šou buvo įspūdingas / M. Čepulio nuotr.

Ir dar. Pagaliau naktys pasidarė tamsesnės ir dangaus skliautan sugrįžo porą mėnesių atostogavusios žvaigždės. Nepražiopsokit naktų nuo šeštadienio iki pirmadienio, kai lis perseidais. Šou nebus toks, koks buvo 2016-aisiais, bet naktis bus tamsi ir turėsit galimybę prisigalvot norų 10 metų į priekį.

Gražaus rudenėlio ir smagių naktų po žvaigždėmis.

Draudžiama publikuoti šį komentarą bet kurioje žiniasklaidos priemonėje, išskyrus LRT.lt, be raštiško autoriaus sutikimo.