Gyvenimas

2018.08.04 16:07

Psichoterapeutas: vaikų atsakomybė priklauso nuo tėvų elgesio

LRT.lt2018.08.04 16:07

Lazdijuose, kaip įtariama, vaikų sukeltas gaisras, kai apdegė pastatas, kuriame įsikūręs prekybos centras, kelios parduotuvės ir banko filialas, skaudžiai priminė apie tėvams tenkančią atsakomybę už nepilnamečius. Ekspertai primena, apie poreikį vaikus išmokyti atsakingo elgesio pavojingose situacijose ir pasirūpinimą apsauga, kuomet tokiais atvejais tėvams tenka atsakomybė už savo atžalas, rašoma pranešime spaudai.

Kokia atsakomybė tenka tėvams?

Tėvai ir globėjai atsako už vaikų iki 14 metų poelgius – jei dėl jų trečioji šalis patyrė žalą, atsakomybė už tai atitenka tėvams ar globėjams. Kasdienėse situacijose pasitaiko tradicinių scenarijų, kai vaikai pridaro žalos kitų asmenų turtui – pavyzdžiui, kieme dviračiu nubraukia kaimyno automobilio sparną, žaidimo metu apgadina kaimynų lauko baldus ar be jokių blogų paskatų išdaužia langą.

Draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje Asmens ir Civilinės atsakomybės draudimo skyriaus vadovė Aušra Jusė teigia, kad greta tinkamo auklėjimo ir ugdymo svarbu pasirūpinti ir išankstine apsauga už vaikų padarytą žalą.

„Istorijos, kurių išgirstame nagrinėdami prašymus dėl žalos atlyginimo, kartais būna vertos filmo scenarijaus. Jei žalą sukelia nepilnametis vaikas, įsivelia kur kas daugiau emocijų ir atsiranda nepalyginamai daugiau interpretacijų nei žalą sukėlus suaugusiajam. Žinoma, kad ypač nemalonu, kai vaikų išdaigos gadina kaimynų ar draugų santykius. Tokiais atvejais kompensacija, kurią užtikrina asmens civilinės atsakomybės draudimas, bent jau nepalieka nuoskaudų nukentėjusiajai pusei“, – pasakoja A. Jusė.

Atsakomybė tėvams atitenka netgi tuo atveju, jei jie gyvena atskirai nuo vaikų. Atlyginant nepilnamečio padarytą žalą, išlygų netaikoma – ji turi būti atlyginta visiškai.

Neatsargus elgesys su degtukais – didžiuliai nuostoliai

Lazdijuose prieš gerą mėnesį kilęs gaisras priminė, kaip vienas netyčinis vaikų poelgis gali sugriauti ilgai statytą šeimos gerovę.

„Lazdijuose kilusį gaisrą preliminariais duomenimis sukėlė du degtukais žaidę nepilnamečiai vaikai. Šio gaisro sukelta žala yra viena didžiausių per pastaruosius kelerius metus ir vaikų tėvams atitenkanti finansinė našta yra nepamatuotai didelė“, sako A. Jusė.

Pabrėžia auklėjimo svarbą

Psichoterapeutas Olegas Lapinas teigia, jog vaikus išmokyti atsargiai elgtis gyvybei pavojų keliančiose situacijose galime išmokyti tik leisdami vaikams „susirinkti“ nuosavą patirtį kasdienėse situacijose.

„Vaikai atsakomybę išmoksta prisiimti tik per savo patirtį, o ją jie gali kaupti tėvams rodant pasitikėjimą ir saikingą globą vienu metu.

Geriausiai vaikus ugdo tėvai, kurie nėra perdėtai globėjiški ir aiškiai parodo vaikui, kad jis gali pats išbandyti tam tikras situacijas, kurias jie esant reikalui paaiškins ar jose patars. Idealią tėvų nuostatą vaikų atžvilgiu galima suformuoti taip – pasitikiu tavimi ir esu čia pat, jei tau prireiks pagalbos. Tai aukso vidurys, kurį pasiekti sunkiausia. Realybėje tėvai yra arba pernelyg globėjiški ir neleidžia vaikams patiems veikti, arba rodo per mažai priežiūros ir palieka vaiką augti „savieigos“ būdu“, – komentuoja O. Lapinas.  

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt