Gyvenimas

2018.08.08 01:24

Istorinio skrydžio sklandytuvais S. Uždavinys kol kas tęsti negali

LRT.lt, Edmundas Jakilaitis2018.08.08 01:24

Pirmoji istorinio skrydžio nuo jūros iki jūros diena buvo kupina iššūkių: pakilti pavyko ne iš karto, oras buvo permainingas, o skrydžio maršrutą teko keisti. Sklandytojai Algirdas Šimoliūnas ir Ignas Bitinaitis jau pasiekė Lenkiją, o Sakalo Uždavinio kelionę pristabdė nenumatytos kliūtys.

Pirmasis bandymas pakilti Kartenos aerodrome maždaug 11 val. 30 min. nebuvo sėkmingas. Į dangų pakeltam sklandytojui A. Šimoliūnui teko leistis – termikai (šiltosios oro srovės, keliančios sklandytuvus į viršų) nebuvo susiformavusios ir pakilimas buvo atidėtas.  

Dėl nuo jūros atpučiamų šaltų oro srovių bei vėlesnio saulės kilimo įprastai skrydžiai sklandytuvu pajūrio aerodrome vyksta nuo 13 val., tad antruoju bandymu 13 val. 20 min. į dangų pakilo pirmasis sklandytojas I. Bitinaitis. Vėliau į Lenkijoje esantį Balstogės (Bialystoko) aerodromą pajudėjo ir A. Šimoliūnas.

Asmeninio archyvo nuotr.

S. Uždavinys su sklandytuvu buvo iškeltas paskutinis, tačiau orlaiviui ėmus žemėti ir nusileidus į 200 m. aukštį, buvo aišku, kad jam teks tūpti. Deja, lauko viduryje, kur leidosi S. Uždavinio valdomas sklandytuvas, pasitaikė metalinis stulpelis ir buvo įrėžta į sklandytuvo sparną. Komanda nusprendė, kad be ekspertų patikrinimo skristi toliau nesaugu.

Aktoriaus sklandytuvas buvo supakuotas į priekabą ir nugabentas į Paluknio aerodromą. Nors ir be sklandytuvo, S. Uždavinys su kolegomis susitiko Lenkijoje.

I. Medelinsko nuotr.

Iš pradžių buvo planuojama vykti į Lenkijos Balstogės aerodromą, tačiau A. Šimoliūnas ir I. Bitinaitis, bendravę radijo ryšiu, nusprendė šiek tiek pakoreguoti kelionės maršrutą. Atsižvelgiant į tai, kad tenka skristi ganėtinai žemai, maždaug 600 m. aukštyje, o Balstogės aerodrome nėra lėktuvo, galinčio pakelti sklandytuvus į dangų, buvo nutarta tūpti arčiau esančiame Suvalkų aerodrome. Skrydis nuo Kartenos iki Suvalkų truko apie šešias valandas.    

Portalo LRT.lt žiniomis, į Suvalkų aerodromą atvykę Lietuvos pilotai su ultralengvuoju lėktuvu padėjo sklandytojams A. Šimoliūnui ir I. Bitinaičiui pakilti. S. Uždavinys išvyko į Paluknio aerodromą, esantį netoli Vilniaus, kur yra taisomas jo orlaivis. Tikimasi, kad jau labai greitai nesklandumai bus pašalinti ir S. Uždavinys galės tęsti kelionę.

Kita sklandytojų stotelė – Lenkijoje esantis Liublino aerodromas.

Trys Lietuvos sklandytojai – Sakalas Uždavinys, Algirdas Šimoliūnas ir pasaulio jaunimo sklandymo vicečempionas Ignas Bitinaitis – leidosi į istorinį skrydį „Sklandytuvais nuo jūros iki jūros: Lietuva–Ukraina“. Taip šalies sklandytojai nori paminėti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį.   

Parengė Eimantė Juršėnaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.