Gyvenimas

2018.07.31 20:55

Tarnyba: ES maisto produktuose pesticidų beveik nenustatoma

LRT.lt2018.07.31 20:55

Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) paskelbė naujausius pesticidų stebėsenos duomenis. Specialistų teigimu, europiečiai valgo maistą, kuriame beveik nėra pesticidų likučių arba šie likučiai neviršija nustatytų leistinų kiekių, teigiama pranešime spaudai.

Europos Sąjungos mastu net 96 proc. tirtų įvairių maisto produktų mėginių pesticidų likučiai neviršijo leistinų normų, o 51 proc. mėginių iš viso nebuvo nustatyta pesticidų.

Lietuvoje pirmąjį šių metų pusmetį ištirti 243 maisto produktų mėginiai, iš jų 62 proc. mėginių pesticidų likučiai neviršijo leistinų normų, 38 proc. mėginių pesticidų likučių nebuvo nustatyta. Neatitikimų rasta dviejose siuntose: avietėse, užaugintose Lietuvoje ir greipfrutuose iš Turkijos. Kasmet tiriami ne tik švieži vaisiai ir daržovės, bet ir kavos pupelės, alyvuogių aliejus, džiovinti vaisiai.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Darius Remeika pabrėžia, kad kiekvienais metais Lietuvoje ir visoje Europos Sąjungoje yra ištiriama tūkstančiai tonų maisto produktų. Tikrinama tiek Europos ūkininkų, tiek ir iš kitų šalių importuojama produkcija. Taip užtikrinama, kad būtų griežtai laikomasi ES teisės aktuose nustatytų leistinų pesticidų likučių koncentracijų.

„Ne vienerius metus Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos kaupiama statistika, tiek šis EFSA paruoštas pesticidų likučių stebėsenos rezultatų apibendrinimas patvirtina, kad sukurta pesticidų likučių kontrolės sistema veikia efektyviai ir leidžia užtikrinti, kad vartotojus pasiektų saugūs ir kokybiški maisto produktai“, – sakė D. Remeika.

EFSA pranešime pateikta grafinė medžiaga, leidžianti palyginti atskirus maisto produktus ir skirtingų valstybių narių rodiklius. Šiuos rodiklius galima rasti:

Pesticidai – grupė cheminių medžiagų, kuriomis naikinami žemės ūkio ir miško kenkėjai, įvairios augalų ligos. Jie patenka į aplinką, nusėda dirvoje ar vandenyje. Nedideli jų kiekiai nepavojingi žmonių sveikatai, tačiau neteisingas naudojimas arba nustatytus leistinus kiekius viršijančios koncentracijos maisto produktuose ir vandenyje gali neigiamai įtakoti sveikatą, sukelti alergines reakcijas arba turėti įtakos neinfekcinių susirgimų atsiradimui.