Gyvenimas

2018.07.28 10:50

Minima Pasaulinė hepatito diena: Lietuvoje sergamumas – vienas aukščiausių Europoje

LRT RADIJAS, LRT.lt2018.07.28 10:50

Šeštadienį minima Pasaulinė hepatito diena. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktoriaus Sauliaus Čaplinsko teigimu, pavojingiausi yra hepatitas B ir C.

„B ir C hepatitu žmogus gali užsikrėsti arba lytinių santykių metu, arba per kraują. Hepatitu B užsikrečiamas per lytinius santykius, galimas ir kraujo kelias, hepatitas C – atvirkščiai, pagrindinis – kraujo kelias ir lytiniu keliu galima užsikrėsti. Hepatitu A galima užsikrėsti fekaliniu-oraliniu būdu. Čia labai svarbu atkreipti dėmesį vykstant į kai kurias šalis, kur labiau jis paplitęs, atkreipti dėmesį, kokį vandenį geriame, ar gerai plauname vaisius, daržoves, rankas. Daugiausiai problemų sukelia hepatitas B ir C. Nuo hepatito A ir B yra skiepai“, – paaiškino S. Čaplinskas.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, Lietuvoje per pastarąjį dešimtmetį sergamumas ūmiais hepatitais B ir C mažėja, tačiau jis tebėra vienas aukščiausių Europoje. Tiesa, realus sergamumas nėra aiškus, nes dauguma hepatitų nepasireiškia jokiais simptomais ir į oficialią statistiką nepatenka.  Todėl svarbu užtikrinti ligos prevenciją skiepais.

Nuo hepatito C skiepų nėra, tačiau didžiąją dalį sergančiųjų išgydyti įmanoma, užkertant kelią kepenų cirozei ar vėžiui. Vienas iš Pasaulio sveikatos organizacijos išsikeltų tikslų – iki 2030 m. visiškai išnaikinti visų tipų hepatitus.

Pažymėdama šią dieną, Pasaulio sveikatos organizacija ragina šalis didinti tyrimų dėl hepatitų bei jų gydymo prieinamumą.