Gyvenimas

2018.08.01 21:44

Dirbančių mamų vaikams sekasi labiau?

LRT.lt2018.08.01 21:44

Augdami šeimoje, kurioje mama turi nuolatinį darbą, vaikai tobulėja patys, rašoma portale CNN.com. Kita vertus, tokių mamų vaikai, nors ir yra linkę siekti karjeros ir labiau rūpintis šeimos nariais, nebūtinai laimingesni už kitus – laimingi ir tie suaugusieji, kurių mamos kažkada pasirinko būti namų šeimininkėmis.  

Tyrėjų komanda Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Jungtinėje Karalystėje išanalizavo daugiau nei 100 tūkst. vyrų ir moterų iš 29 valstybių pavyzdžius, kad nustatytų, ar mamos karjera turi įtakos vaiko brendimui ir elgsenai suaugus.

Rezultatai gali nustebinti daugelį skeptikų – dirbančių mamų dukros ateityje bus pačios labiau linkusios būti savarankiškos ir užsidirbti, o sūnūs – labiau įsitraukę į šeimyninius santykius, rūpestingesni.

Pasibaigus tyrimui taip pat paaiškėjo, kad tai, ar suaugusieji yra laimingesni, nepriklausė nuo to, ar jų mamos jiems būnant vaikais turėjo darbus. Kitaip sakant, suaugusieji, kurių mamos turėjo darbus, yra tokie patys laimingi, kaip ir tie, kurių mamos užsiimdavo tik vaikų priežiūra ir su jais praleido daugiau laiko.

Tiesa, tyrimas nenusako, kokią – teigiamą ar neigiamą – įtaką vaikų vystymuisi ir tolesniam gyvenimui daro nedirbančios mamos.

„Atliktas tyrimas nenurodo, kad dirbančių mamų vaikai yra laimingesni ar geresni žmonės, o tokios mamos yra geresnės. Tiesiog tokių mamų dukros pačios dažniau siekia karjeros, o sūnūs yra šeimyniški“, – sako Harvardo verslo mokyklos profesorė ir tyrimo iniciatorė Kathleen McGinn.

Naudodamiesi Tarptautinės socialinės tyrimų programos duomenimis, mokslininkai nustatė, kad  moterų, kurių mamos jiems augant dirbo, tikimybė įsidarbinti yra 1,21 karto didesnė nei moterų, kurių mamos nebuvo niekur įsidarbinusios.

Taip pat paaiškėjo, kad dirbančių moterų dukterys 1,29 karto dažniau dirba vadovaujančius darbus, savo darbo vietose praleidžia 44 minutėmis daugiau laiko ir gauna daug didesnes metines pajamas.

Motinos užimtumas vyrams, pasak tyrimo rezultatų, nėra toks reikšmingas veiksnys įsidarbinimui ir karjerai. Tarptautinės socialinio tyrimo programos duomenimis, dirbančių motinų išauginti vyrai praleido apie 50 minučių per savaitę daugiau rūpindamiesi savo šeimos nariais nei nedirbančių mamų sūnūs. Taip pat karjeras puoselėjusių mamų sūnūs yra labiau įsitraukusios į savo vaikų priežiūrą.

Šio tyrimo rezultatus apriboja tai, kad jis yra pagrįstas savarankiškai pateikiamais apklausos atsakymais. Tyrimas būtų tikslesnis, jei būtų atsižvelgiama į lyčių vaidmenų pokyčius, nes tyrime nagrinėjamas tik dirbančių moterų atvejis.

Pagrindinis tyrimo tikslas buvo pateikti svarių argumentų, kurie įrodo, kad dirbančios mamos nedaro neigiamos įtakos savo vaikų laimei ir tobulėjimui.

Pagal užsienio spaudą parengė Gertrūda Stripeikytė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.